Tujina

Lagali zjutraj, zvečer in ponoči

Budimpešta, 19. 09. 2006 08.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Madžarski premier zavrača pozive k odstopu. Pred vladno palačo se je znova zbralo več tisoč ljudi.

Premier je zatrdil, da ne namerava odstopiti in napovedal korenite gospodarske reforme
Premier je zatrdil, da ne namerava odstopiti in napovedal korenite gospodarske reforme FOTO: Reuters

Madžarski premier Ferenc Gyurcsany kljub množičnim protestom, ki so po njegovem priznanju zavajanja glede gospodarskega stanja v državi izbruhnili v madžarski prestolnici in se ponoči sprevrgli v nasilje, ne namerava odstopiti in namerava izpeljati korenite gospodarske reforme.

“V nedeljo zvečer sem razmišljal, ali naj odstopim ali ne in prišel do zaključka, da nedvomno ne,” je povedal Gyurcsany. “Stranka me stoodstotno podpira, proti meni ni enega samega nasprotnega glasu,” je dejal. “Priznam pa, da sem storil napako, ker sem v zadnjih štirih mesecih preslabo poudaril, da potrebujemo reforme," je dodal in dogodke označil za "najdaljšo in najtemnejšo noč" na Madžarskem po padcu komunizma.

Madžarski premier je priznal, da je njegova Socialistična stranka štiri leta lagala o gospodarskem stanju v državi, da bi dobila aprilske parlamentarne volitve. Posledica je bil precejšnji padec vrednosti forinta.

Gyurcsanyjeva socialistična stranka je v vladajoči koaliciji skupaj z liberalno Zvezo svobodnih demokratov, ki njegovo vztrajanje na položaju podpira. "Neodgovorno bi bilo, če bi ministrski predsednik po vsem tem odstopil. Predsednik vlade je bil pravnomočno izvoljen, zato naj svoj politični program še naprej uresničuje," je dejal vodja liberalcev Gabor Kuncze. Opozicijski stranki Fidesz in Demokratski forum Madžarske pa zahtevata odstop ministrskega predsednika.

Policija je proti protestnikom uporabila solzivec
Policija je proti protestnikom uporabila solzivec FOTO: Reuters
Protesti so madžarska notranja zadeva, je v odzivu na dogajanja v Budimešti poudaril predsedujoči Evropski uniji, finski premier Matti Vanhanen ter dejal, da petindvajseterica ne bo ukrepala, "vsaj še ne danes". Evropski komisar za davke, ki prihaja iz Madžarske, Laszlo Kovacz pa je opozoril, da nemiri v Budimpešti ogrožajo "stabilnost in prihodnost države".

Premier je po nemirni noči napovedal, da bo v državi spet vzpostavil red in mir. "Nemirov na ulicah ne bomo dovolili," je dejal in policijo pozval, naj uporabi vsa sredstva, da bi ponovno vzpostavili red in mir.

Glede na raziskavo javnomnenjskega inštituta Szonda Ipsos, 43 odstotkov vprašanih Madžarov zahteva odstop predsednika vlade, medtem ko jih 47 odstotkov meni, naj ostane na svojem položaju.

Budimpešta ponoči v ognju

Uravnoteženje madžarskega gospodarstva bo zagotovo težka naloga, je spričo nemirov v Budimpešti ocenila Evropska komisija, ki Madžarsko opozarja na nujnost reform. "V interesu madžarskega prebivalstva je, da se zmanjša raven javnega dolga, da bi tako izboljšali položaj, zavedamo pa se, da bo to boleč proces," je v Bruslju dejala tiskovna predstavnica evropskega komisarja za gospodarske in denarne zadeve Joaquina Almunie, Amelia Torres.

Kot je znano, se je v madžarski prestolnici v ponedeljek zbralo več tisoč protestnikov, ki so po premierjevem priznanju laži zahtevali njegov odstop. Proeteste so še požgale napovedi o višjih davkih, plačevanju zdravstvenih storitev in uvajanju štipendij na univerzah.

Sprva mirni protesti so se zvečer sprevrgli v nasilje. Protestniki so metali steklenice, zažgali več avtomobilov, prevračali smetnjake in vdrli v poslopje madžarske nacionalne televizije MTV, da bi prebrali izjavo, ter v njem zanetili požar. V spopadih s policijo, ki je uporabila vodne topove in solzivec, je bilo ranjenih okoli 150 ljudi, med njimi tudi veliko policistov. Manjše proteste so pripravili tudi drugod po Madžarskem, vendar večjega nasilja ni bilo.

Zjutraj so bile ulice v Budimpešti mirne, popoldne pa se je pred parlamentarno stavbo znova zbralo več tisoč protestnikov, čeprav je policija okoli nje postavila varnostni kordon. Zaprla je tudi Trg Szabadsag, kjer je stavba televizije, ki je po 80-minutni prekinitvi davi znova začela oddajati. Nemiri tokrat niso izbruhnili.

Pet parlamentarnih strank je sprejelo resolucijo, s katero so obsodile nasilje, vendar pa politični analitiki menijo, da ta nima prave vrednosti, ker sta se ji pridružili tudi dve skrajni desničarski stranki.

Aretacija protestnika pred parlamentom
Aretacija protestnika pred parlamentom FOTO: Reuters

Tudi študenti na ulice

Za četrtek so proteste napovedali študenti, ki nasprotujejo uvajanju šolnine. Po napovedih naj bi se jih zbralo okoli 10 tisoč, analitiki pa se bojijo, da bo opozicija izkoristila priložnost in vzporedno pripravila svoje proteste.

Premierjevo priznanje

Lagali smo zjutraj, zvečer in ponoči. Ferenc Gyurcsany

Do protestov je prišlo, potem ko je premier priznal, da je volivcem pred aprilskimi volitvami zavestno lagal o gospodarskem položaju v državi. Laži je sicer priznal na seji socialistične stranke, ki je potekala za zaprtimi vrati, a madžarski radio je posnetek pozneje vseeno objavil.

"Ne drži, kar smo govorili. Prekoračili smo gospodarske in finančne zmožnosti države (...) Ne morete našteti niti ene same odločitve vlade, na katero bi bili lahko ponosni, razen tega, da smo se ob koncu dela vlade izvlekli iz dreka. (...) Nimamo veliko možnosti. Zasrali smo ga in to na veliko. Nobena evropska država ni naredila kaj tako idiotskega. Lagali smo zadnjih 18 mesecev," je povedal premier na omenjenem sestanku svoje stranke, potem ko je mesec dni pred tem stranka dobila drugi štiriletni mandat na čelu vlade. "Lagali smo zjutraj, zvečer in ponoči," je dejal in poudaril da Madžarska potrebuje korenite gospodarske reforme. Po objavi posnetka so se začele vrstiti zahteve, naj odstopi, kar je premier že takoj zavrnil. Je pa medtem svoj odstop ponudil madžarski minister za pravosodje Jozsef Petretei.

Zažiganje avtomobilov pred poslopjem nacionalne televizije
Zažiganje avtomobilov pred poslopjem nacionalne televizije FOTO: Reuters


Nemiri v Budimpešti so povzročili padec vrednosti madžarskega forinta v razmerju do evra. Gre za prve večje nemire na Madžarskem po vzpostavitvi demokracije konec 80-ih let prejšnjega stoletja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

albertinum@excite.com
19. 09. 2006 21.01
Ja, jaka37 ima prav. Bolje je dati oblast tačrnim in Janši. Oni sprivatizirajo RTV, da se govori samo dobro o vladi. Potem se kakšna takšna slaba novica ne more zgoditi.
jaka37
19. 09. 2006 20.51
Tako je, če daš oblast socialistom in rdečim v roke.
bakiras
19. 09. 2006 12.58
curby@walla.com
19. 09. 2006 12.32
Jaz pa bi rad pripomnil nekaj v zvezi z slovenskimi mediji.. Potem ko sem celo noč opazoval dogodke na večjih "info programih" (cnn,sky-news,bbc,...) , kjer so vse skupaj prenašali v živo ter na internetu (hirTV,...) sem ob 5.30 odšel po opravkih. Ob 6ih sem poslušal slovenska poročila na več radijskih postajah hkrati in ta novica je bila objavljena samo na nekaj izmed njih (recimo 25%) in še to nekje kot zadnja najbolj nepomembna novica. Šel sem tudi na Petrol, pogledal časopise in niti v enem ni bila ta novica omenjena.Ko sem vprašal prodajalca na Petrolu če ve če je v katerem časopisu novica iz Budimpešte me je pogledal kot bi bil (jaz) zadet ali umsko prizadet ter mi rekel naj se ne zafrkavam, da je še prezaspan... Slovenski mediji so se začeli prebujati šele ob okoli 8.30. Ob 9ih je bila novica že na prvem mestu v večini izmed medijev.Žal z nekajurno zamudo. Glede na to , da je Madžarska sosednja država, bi lahko po mojem mediji namenili malo več pozornosti tamkajšnjim dogajanjem (sploh če do 5ih zjutraj novico objavili ali v živo predvajali že v 110 državah).Zakaj moramo izvedeti vedno zadnji ali pa sploh ne , kadar se tam dogaja kaj svetovno važnega ? Sicer pa ni nihče rekel " Ničesar nismo naredili, ker ni bilo denarja" , temveč :" zadnja leta smo samo lagali ljudstvu, samo da smo lahko zmagali na volitvah.Priznam , zasrali smo.Zelo smo zasrali. Lagali smo ljudstvu od jutra do večera..." V bistvu nekakšno priznanje, saj premier ni vedel, de ga na skrivaj nekdo snema...
bronko
19. 09. 2006 12.06
stvar je v tem, da je vse skupaj vzeto iz konteksta - npr. "4 leta nismo naredili ničesar" je bilo omenjeno v kontekstu: "4 leta nismo naredili ničesar pametnega, ker enostavno nimamo budgeta, da bi naredili, kar smo želeli" in tako naprej. V 30-minutnem posnetku je povedal še marsikaj, kar nikjer ni objavljeno. Populistično novičarstvo pa je pognalo drhal na ulice, kjer so zasedli TV hišo in ropali plazme in ostalo elektronsko opremo. To je pa druga plat medalje.
stratusix@email.si
19. 09. 2006 11.58
Avtomatika za temi komentarji je res zelo čudna
bronko
19. 09. 2006 11.55
na žalost pogovora ne morem objaviti, sporočilo se avtomatsko skrajša.
bronko
19. 09. 2006 11.50
...nadaljevanje od spodaj: The whole story behind this is:
bronko
19. 09. 2006 11.48
Glede na spodnje vročekrvne izlive čustev vam v razmislek pošiljam naslednjih nekaj stavkov, ki sem si jih izmenjal s svojim dobrim prijateljem iz Budimpešte. Pred vsesplošnim obtoževanjem je dobro slišati tudi drugo stran, predvsem pa se je dobro vprašati o t.i. "novinarski objektivnosti" - seveda tudi v Sloveniji. The whole story behind this is:
andrej.rajh@ibe.si
19. 09. 2006 10.36
Hvalabogu so pri nas sami pošteni politiki, tako da kaj takega ni moćno... Nekateri so celo javno priznali, da so se njihove stranke nepravilno financirale. To so utemeljevali z nepravilnim financiranjem ostalih strank...Ampak to je že druga zgodba...Če krade janezek, pa naj krade še lojzek. Tako da so vsi dobili svoj kos... Sicer pa pri nas tudi nihče državljanom še ni točno povedal koliko je država dolžna, koliko jamstev je izdala za podjetja ki so kreditno nesposobna ipd...
Zakon1
19. 09. 2006 10.07
Ker so priznali jim je pol oproščenega! Toda še vedno imajo toliko masla na glavi, da ... In naša vlada. Koliko nam laže? ... In ... a je Janša plačal tiste minute helikopterskega leta, ki ga je porabil za lastne potrebe? Če je ura letenja 2.500 EUR in če je on zase porabil le 15 minut, potem ...? No?!!! eni ljudje v celem mesecu ne zaslužijo toliko, kot je on porabil kar tako pa nikome ništa!! Kje je protikorupcijska komisija, kje so revizorji???
malipandit@email.si
19. 09. 2006 09.19
zahodne vrednote....demokracija... svobodne volitve... so vse LAZ. Tudi nam lazejo, tam pa so vsaj priznali....