Madžarski premier Ferenc Gyurcsany kljub množičnim protestom, ki so po njegovem priznanju zavajanja glede gospodarskega stanja v državi izbruhnili v madžarski prestolnici in se ponoči sprevrgli v nasilje, ne namerava odstopiti in namerava izpeljati korenite gospodarske reforme.
“V nedeljo zvečer sem razmišljal, ali naj odstopim ali ne in prišel do zaključka, da nedvomno ne,” je povedal Gyurcsany. “Stranka me stoodstotno podpira, proti meni ni enega samega nasprotnega glasu,” je dejal. “Priznam pa, da sem storil napako, ker sem v zadnjih štirih mesecih preslabo poudaril, da potrebujemo reforme," je dodal in dogodke označil za "najdaljšo in najtemnejšo noč" na Madžarskem po padcu komunizma.
Gyurcsanyjeva socialistična stranka je v vladajoči koaliciji skupaj z liberalno Zvezo svobodnih demokratov, ki njegovo vztrajanje na položaju podpira. "Neodgovorno bi bilo, če bi ministrski predsednik po vsem tem odstopil. Predsednik vlade je bil pravnomočno izvoljen, zato naj svoj politični program še naprej uresničuje," je dejal vodja liberalcev Gabor Kuncze. Opozicijski stranki Fidesz in Demokratski forum Madžarske pa zahtevata odstop ministrskega predsednika.
Premier je po nemirni noči napovedal, da bo v državi spet vzpostavil red in mir. "Nemirov na ulicah ne bomo dovolili," je dejal in policijo pozval, naj uporabi vsa sredstva, da bi ponovno vzpostavili red in mir.
Glede na raziskavo javnomnenjskega inštituta Szonda Ipsos, 43 odstotkov vprašanih Madžarov zahteva odstop predsednika vlade, medtem ko jih 47 odstotkov meni, naj ostane na svojem položaju.
Budimpešta ponoči v ognju
Kot je znano, se je v madžarski prestolnici v ponedeljek zbralo več tisoč protestnikov, ki so po premierjevem priznanju laži zahtevali njegov odstop. Proeteste so še požgale napovedi o višjih davkih, plačevanju zdravstvenih storitev in uvajanju štipendij na univerzah.
Sprva mirni protesti so se zvečer sprevrgli v nasilje. Protestniki so metali steklenice, zažgali več avtomobilov, prevračali smetnjake in vdrli v poslopje madžarske nacionalne televizije MTV, da bi prebrali izjavo, ter v njem zanetili požar. V spopadih s policijo, ki je uporabila vodne topove in solzivec, je bilo ranjenih okoli 150 ljudi, med njimi tudi veliko policistov. Manjše proteste so pripravili tudi drugod po Madžarskem, vendar večjega nasilja ni bilo.
Zjutraj so bile ulice v Budimpešti mirne, popoldne pa se je pred parlamentarno stavbo znova zbralo več tisoč protestnikov, čeprav je policija okoli nje postavila varnostni kordon. Zaprla je tudi Trg Szabadsag, kjer je stavba televizije, ki je po 80-minutni prekinitvi davi znova začela oddajati. Nemiri tokrat niso izbruhnili.
Pet parlamentarnih strank je sprejelo resolucijo, s katero so obsodile nasilje, vendar pa politični analitiki menijo, da ta nima prave vrednosti, ker sta se ji pridružili tudi dve skrajni desničarski stranki.
Tudi študenti na ulice
Za četrtek so proteste napovedali študenti, ki nasprotujejo uvajanju šolnine. Po napovedih naj bi se jih zbralo okoli 10 tisoč, analitiki pa se bojijo, da bo opozicija izkoristila priložnost in vzporedno pripravila svoje proteste.
Premierjevo priznanje
Do protestov je prišlo, potem ko je premier priznal, da je volivcem pred aprilskimi volitvami zavestno lagal o gospodarskem položaju v državi. Laži je sicer priznal na seji socialistične stranke, ki je potekala za zaprtimi vrati, a madžarski radio je posnetek pozneje vseeno objavil.
"Ne drži, kar smo govorili. Prekoračili smo gospodarske in finančne zmožnosti države (...) Ne morete našteti niti ene same odločitve vlade, na katero bi bili lahko ponosni, razen tega, da smo se ob koncu dela vlade izvlekli iz dreka. (...) Nimamo veliko možnosti. Zasrali smo ga in to na veliko. Nobena evropska država ni naredila kaj tako idiotskega. Lagali smo zadnjih 18 mesecev," je povedal premier na omenjenem sestanku svoje stranke, potem ko je mesec dni pred tem stranka dobila drugi štiriletni mandat na čelu vlade. "Lagali smo zjutraj, zvečer in ponoči," je dejal in poudaril da Madžarska potrebuje korenite gospodarske reforme. Po objavi posnetka so se začele vrstiti zahteve, naj odstopi, kar je premier že takoj zavrnil. Je pa medtem svoj odstop ponudil madžarski minister za pravosodje Jozsef Petretei.
Nemiri v Budimpešti so povzročili padec vrednosti madžarskega forinta v razmerju do evra. Gre za prve večje nemire na Madžarskem po vzpostavitvi demokracije konec 80-ih let prejšnjega stoletja.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.