V Katmanduju se je kljub policijski uri zbralo več tisoč protestnikov, ki želijo vzpostavitev demokracije v državi. Po navedbah očividcev naj bi se samo na zahodnem obrobju nepalske prestolnice zbralo kakih 10.000 protestnikov, ki so se odpravili proti središču mesta, kjer velja policijska ura.
Nepalska policija je na protestnike že streljala s pravimi in gumijastimi naboji, uporabila pa je tudi solzivec. Umrli so najmanj trije demonstranti, več pa jih je ranjenih.
Množice demonstrantov so se zbrale tudi na severnem obrobju nepalske prestolnice, tudi na območju, kjer velja policijska ura, ob tem pa vzklikale Dol s kraljem Gyanendro, naj živi demokracija ter mahale z zastavami. Dogajanje je opazovala policija, ki pa ni posredovala.
Kralj razpustil vlado in prevzel oblast
Protesti in splošna stavka v Nepalu se nadaljujejo že 15. dan. Sklicale so jih opozicijske stranke, potem ko je kralj Gyanendra 1. februarja lani razpustil vlado in izvršno oblast prevzel v svoje roke. Opozicija zahteva ponovno vzpostavitev demokracije in parlamenta ter nove volitve. Proteste so podprli tudi maoistični uporniki, ki se ločeno borijo proti vladavini Gyanendre. Kraljeva vlada je na proteste ostro odgovorila. V spopadih z varnostnimi silami je bilo do danes ubitih najmanj deset ljudi, več sto je bilo ranjenih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.