V rudniku platine na severu Republike Južna Afrika je v spopadih med policisti in rudarji umrlo 34 oseb, so sporočili s policije. Po besedah prič je policija začela streljati na protestnike, ki so bili oboroženi s palicami in mačetami, poroča BBC.
Policisti so bili zaradi svojih dejanj že obtoženi, da so zakrivili pokol. Zaokrožili so posnetki južnoafriške državne televizije, ki kažejo prizore, ki spominjajo na ene najtemnejših dni te države. Policisti s čeladami in telesnimi zaščitami streljajo na rudarje, ki panično kričijo. Po treh minutah streljanja se na posnetkih prikažejo kup trupel in krvava tla. Bilo je kot na vojnem območju, je dogajanje opisal eden od novinarjev, ki je bil tam.
Predsednik sindikata Joseph Mathunja manjšega združenja rudarjev in gradbenih delavcev (AMCU), ki so stavkali, je jezno obtožil upravo Lonmina, da je sodelovala s konkurenčnim sindikatom in da so skupaj načrtno povzročili pokol. "Družinam članov, ki so bili brutalno umorjeni, zaradi pomanjkanja sodelovanja s strani uprave, moramo poslati sožalna pisma. Mi smo naredili svoje, če bi nam uprava prišla naproti, bi zagotovo rešili življenja," je dejal.
Južnoafriška policija je bila prisiljena streljati, da bi se zaščitili pred oboroženi protestniki, pa je na tiskovni konferenci povedala policijska komisarka Riah Phiyega. Dejala je še, da je bilo v četrtek ubitih 34 oseb, ranjenih 78, prostost pa so odvzeli 259 osebam. "Pripadniki policije so morali uporabiti silo v samoobrambi pred skupino, ki jih je napdla," je povedala.
Južnoafriški predsednik Jacob Zuma je obsodil krvavi dogodek, ni pa komentiral načina, kako je policija reševala zadevo. "Šokirani in razočarani smo nad tem nesmiselnim nasiljem," je dejal. "Verjamemo, da je v našem demokratičnem prostoru dovolj prostora, da bi lahko kateri koli spor rešili z dialogom brez kršitev zakona in nasilja. Pozivamo sindikate in podjetja, naj sodelujejo z vlado in pomagajo pri zaustavitvi tega nasilja, preden se razmere še poslabšajo. Organom pregona sem naročil, naj naredijo vse, kar je v njihovi moči, da se razmere umirijo in da so povzročitelji nasilja prijeti," je dejal Zuma in dodal, da "izraža globoko sožalje družinam žrtev, ki so umrle od začetka spora". Opozicija pa je medtem pozvala vlado, naj sproži neodvisno preiskavo dogodkov, da bi ugotovili točno, kaj se je zgodilo in kdo je odgovoren. Opozorili so, da imajo družine žrtev in drugi državljani pravico, da izvedo, zakaj in kako se je ta pokol zgodil.
Rudnik je že dalj časa središče spora med dvema konkurenčnima sindikatoma. Še pred včerajšnjimi spopadi je umrlo deset oseb, med njimi dva policista in dva varnostnika. Gre za najbolj krvav incident v gospodarskem sporu, odkar se je v Južni Afriki končal apartheid.
Rudarji sicer zahtevajo trikratno povečanje mesečnih plač s 4000 južnoafriških randov na 12.000 randov (s približno 400 na 1200 evrov). Pri nacionalnem sindikatu rudarjev so dejali, da so zahteve pretirane, in stavkajoče pozvali, naj končajo stavko.
V Južni Afriki je okoli 80 odstotkov vseh zalog platine, Lonmin pa je eden od vodilnih proizvajalcev platine na svetu. Iz Lonmina so sporočili, da letos verjetno ne bodo dosegli načrtovanega izkopa platine, saj so izgubili šest delovnih dni.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.