Združenim državam Amerike ni uspelo zagotoviti podpore za to, da bi Paul Wolfowitz še naprej ostal predsednik Svetovne Banke. Japonska je skupaj z ZDA podprla Wolfowitza, vendar pa so Kanada, Italija, Francija, Nemčija in Velika Britanija bile proti temu, da le-ta ostane na čelu te pomembne institucije.
Zaključili zaslišanje
Izvršni odbor Svetovne banke, v katerem sedijo predstavniki 24 držav, je zaslišal predsednika te mednarodne finančne ustanove Američana Paula Wolfowitza. Ta se je na seji odbora branil pred obtožbami, da je kršil etična pravila, ko je za svojo spremljevalko Shaho Riza izsilil napredovanje in višjo plačo preden je leta 2005 nastopil položaj.
Preiskovalni odbor je v svojem 600 strani dolgem poročilu pretekli teden ugotovil, da je Wolfowitz kršil etična pravila, kar Wolfowitz zanika in trdi, da je pri vsem skupaj le sledil tem pravilom.
Bela hiša ga podpira, Evropa želi njegov odhod
Pravila banke ne dovoljujejo, da romantično ali sorodstveno povezane osebe delajo skupaj v vlogi nadrejenega in podrejenega in Wolfowitz je svoji spremljevalki priskrbel napredovanje in krepko višjo plačo, ker se je morala preseliti na delovno mesto izven banke v ameriško zunanje ministrstvo, čeprav je ostala na plačilnem seznamu banke.
Bela hiša je vseskozi vztrajala pri podpori Wolfowitzu, evropske države pa so želelel, da odide. Najbolj elegantna rešitev bi bil odstop, ker je izgubil tudi zaupanje uslužbencev banke, ameriški predsednik George Bush pa bi potem imenoval naslednika.
Izvršni odbor naj bi v sredo odločal o Wolfowitzu, pri čemer ZDA želijo zavlačevati, evropske države pa pritiskajo z napovedjo glasovanja o nezaupnici. V primeru, da mu izglasujejo nezaupnico, bi lahko še naprej ostal na položaju do konca mandata leta 2010, vendar pa bi bil položaj nevzdržen, trpel bi ugled Svetovne banke, prav tako ugled in vpliv ZDA ter njeni odnosi z evropskimi državami.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.