Nedeljski teroristični napad v Ankari se je zgodil manj kot mesec dni po napadu z avtomobilom bombo v Ankari, v katerem je bilo ubitih 28 ljudi. Podobni napadi so sicer v zadnjem času v Turčiji pogosti. Sredi januarja je v Istanbulu umrlo 11 nemških turistov, oktobra lani je napad v Ankari zahteval 102 življenji, julija pa je v mestu na meji s Sirijo Suruc v napadu umrlo 33 ljudi.
Poglejte si kronologijo napadov v Turčiji v zgolj zadnjih šestih mesecih:
17. februar 2016: Ankara
28 mrtvih, 60 ranjenih
V vladni četrti v Ankari je eksplodiral avtomobil bomba. Tarča napada je bil konvoj vojaških vozil. Umrlo je 28 ljudi, 60 je bilo ranjenih. Odgovornost so prevzeli kurdski uporniki.
14. januar 2016: Diyarbakır
šest mrtvih, 39 ranjenih
V napadu z avtomobilom bombo na sedež policije v mestu Cinar na jugovzhodu Turčije je bilo ubitih šest ljudi, 39 pa ranjenih. Med mrtvimi so bili tudi trije otroci - petmesečni dojenček, petletni deček in enoletna deklica. Odgovornosti za napad ni prevzel nihče, oblasti pa so krivile PKK.
12. januar 2016: Istanbul
12 mrtvih, 14 ranjenih
Na trgu pred znamenito Mošejo sultana Ahmeda (Modra mošeja) v starem mestnem jedru Istanbula se je razstrelil samomorilski napadalec. Pri tem je bilo ubitih 12 oseb, 14 pa ranjenih. Napadalca so identificirali kot Nabila Fadlija, ki se je rodil v Savdski Arabiji, živel pa je v Siriji. Bil je borec Islamske države.
21. december 2015: letališče Sabiha Gokcen
en mrtev, en ranjen
Na turškem mednarodnem letališču Sabiha Gokcen je ponoči po lokalnem času odjeknila eksplozija, v kateri je ena oseba umrla, ena pa je bila ranjena. 30-letna letališka čistilka je zaradi hudih poškodb glave umrla. Eksplozija je odjeknila v delu, kjer so parkirana letala.
1. december 2015: Istanbul
pet ranjenih
Blizu postaje podzemne železnice je ravno v času jutranje konice eksplodirala bomba. Pet oseb je bilo ranjenih, odgovornosti za napad pa ni prevzel nihče.
10. oktober 2015: Ankara
102 mrtva, 400 ranjenih
Najhujši napad v zgodovini sodobne Turčije se je zgodil 10. oktobra lani. Samomorilska napadalca sta se razstrelila v bližini glavne železniške postaje v turški prestolnici, blizu prizorišča shoda za mir v organizaciji Kurdov, in s seboj v smrt potegnila 102 človeka. Za napadom naj bi stala Islamska država, enega od napadalcev so identificirali kot njenega člana Yunusa Emreja Alagöza.
20. julij 2015: Suruc
33 mrtvih, 104 ranjenih
V mestu Suruc na jugu Turčije je na vrtu kulturnega centra sredi srečanja mladih odjeknila eksplozija. Umrlo je 33 ljudi, 104 so bili ranjeni. Napad naj bi izvedla samomorilska napadalka, povezana s skrajno Islamsko državo. Tarča so bili mladi aktivisti, večinoma študentje, ki so v kulturnem centru v Surucu načrtovali projekte v mestu Kobane na sirski strani meje.
5. junij 2015: Diyarbakır
štirje mrtvi, 400 ranjenih
Na pro-kurdskem shodu sta eksplodirali dve bombi. Umrle so štiri osebe, več sto je bilo ranjenih. Ni znano, kdo je stal za napadom.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.