Nekdanji predsednik republike Oscar Luigi Scalfaro kot tudi številni sodniki so tako ocenili, da je zakon v nasprotju z ustavo. Zakon mora sprejeti še poslanska zbornica, kar naj bi se zgodilo okoli 20. junija.
"Sprejemanje zakona je narejeno po meri premiera," je poudaril predsednik italijanskega ustavnega sodišča Leopoldo Elia. Kot je še opozoril, zakon krši načelo enakosti za vse pred zakonom. Prav tako zakon ustvarja paradoksalno situacijo, saj se predsedniku vlade lahko sodi na podlagi 96. člena ustave zaradi prekrškov, storjenih med opravljanjem njegove politične funkcije, obenem pa v skladu z zakonom premieru ne bo mogoče več soditi zaradi prekrškov, ki naj bi jih storil kot navaden državljan.
Berlusconijeva stran zavrača očitke
Gaetano Pecorella, Berlusconijev odvetnik v procesu zaradi korupcije, ki poteka proti premieru v Milanu, zavrača takšne obtožbe. "Vsi se motijo, ko govorijo o imuniteti, saj gre le za banalno vprašanje sodnega nepregona, ki ne zahteva ustavnega zakona," trdi Pecorella, ki ga v petkovi izdaji navaja La Repubblica.
Zakon bo sprejet
Zakon bo najverjetneje sprejet tudi v poslanski zbornici, saj ima tam prav tako večino Berlusconijeva desna sredina. Dokument bo nato predložen v podpis predsedniku države Carlu Azegliu Ciampiju. Celoten proces sprejemanja zakona naj bi se končal pred 1. julijem, ko bo Italija prevzela polletno predsedovanje Evropski uniji.
Ravno zaradi prevzema predsedovanja EU s strani Italije naj bi si Berlusconi prizadeval za sprejetje zakona o imuniteti. Nadaljevanje procesa zaradi korupcije, ki poteka proti njemu v Milanu, bi po njegovih trditvah škodilo ugledu Italije.