Neodvisni saborski poslanec Dragutin Lesar se je na svojem blogu posvetil temi, ki je tako na Hrvaškem kot tudi pri nas že dalj časa ena izmed najbolj aktualnih – arbitražni sporazum Slovenija-Hrvaška. "Jadranka Kosor pri nas v saboru išče soglasje, da se sporazum podpiše,“ razlaga Lesar, ki pa meni, da te točke sploh ne bi bilo treba umestiti na dnevni red.
Pri tem se sklicuje na zakon o sklenitvi in izvršitvi mednarodnih dogovorov, ki je bil objavljen leta 1996. Razlaga, da ta zakon zelo jasno določa, da so odločitev o začetku pogajanj, sama pogajanja in podpis mednarodnih dogovorov v pristojnosti vlade in ne sabora. Sabor po tem zakonu le potrdi mednarodne dogovore, ki predvidevajo uvedbo novega ali spremembo že obstoječega zakona. Hkrati sabor potrdi mednarodne dogovore o vojni ali dogovore politične narave in mednarodne dogovore, ki finančno obvezujejo Hrvaško. "Torej, vlada se dogovarja in podpisuje, sabor zgolj potrjuje mednarodne dogovore!“ piše Lesar.
"Zakaj je potem Jadranka Kosor zaprosila za soglasje sabora za podpis dogovora? Da se politično zaščiti,“ nadaljuje Lesar. Meni, da Kosorjeva ne želi enake izkušnje kot Ivica Račan po dogovoru z Janezom Drnovškom in odgovornost tako prelaga na sabor. "Da se razumemo, ne kritiziram je zato, ker se je obrnila na sabor. Ampak sabor ni pooblaščen, da v tem konkretnem primeru daje soglasje. Lahko da 'mnenje', 'priporočilo', 'zaključek', ne more pa dati odločitve o soglasju kot pravnem aktu,“ dodaja Lesar.
"In zdaj mislite, da dlakocepim? Ne, to ni dlakocepljenje. Če ta odločitev ni pravni akt, potem se lahko sprejme z večino prisotnih, s teoretično najmanj 39 glasovi. A ko bo ta sporazum ponovno prišel na dnevni red, se bo obravnaval kot mednarodni dogovor in za potrditev bo potreboval večino skupnega števila, minimalno 77 glasov. Razen če ne bo obravnavan kot odločitev o (morebitini) spremembi meja s sklicom na člena 8 in 82 v ustavi, kjer bi potreboval dvotretjinsko večino,“ razlaga Lesar.
Na koncu pa še doda, da je po njegovem mnenju še vedno najboljše, da bi sabor, preden ratificira sporazum, moral razpisati referendum.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.