V hrvaškem saboru poteka razprava o predlogu za izglasovanje nezaupnice premierki Jadranki Kosor. Predsednica vlade se sicer nima česa bati, saj opoziciji na čelu s socialdemokrati (SDP) očitno ni uspelo prepričati manjšinskih poslancev, da bi ji obrnili hrbet.
Opozicija je sicer zahtevala razpravo o nezaupnici, ker je po njenem mnenju vlada odgovorna za vse slabše gospodarsko stanje v državi in neizvajanje reform. Prepričani so tudi, da je vlada zaradi številnih afer in notranjih spopadov v vladajoči HDZ pri državljanih izgubila verodostojnost.
'HDZ je kot pandemija'
"Hrvaška je talec notranjih sporov HDZ in to se mora nehati,“ je poudaril vodja opozicije in predsednik SDP Zoran Milanović. Poudaril je, da zoper sodelavce vlade in omenjene stranke poteka več preiskav zaradi suma težjih oblik kriminala. HDZ je celo primerjal s pandemijo. "Izgubili ste vsako politično in moralno verodostojnost,“ je zabrusil Milanović.
Nadaljeval je z govorom o tem, kako Hrvaški pada mednarodni ugled. Vlado je zato pozval, naj čim prej odstopi in razpiše volitve. "Ta vlada sramoti Hrvaško in čas je, da odidete,“ je bil odločen šef SDP.
Njegove besede so izzvale 28 replik in en zgovoren odhod iz sabora. Dvorano je namreč zapustil stari-novi poslanec Ivo Sanader, ki je pojasnil, da ima določene obveznosti in neodložljivo potovanje. Zato ga tudi ne bo na glasovanju. Pa tudi če bi bil, je dejal, ne bi glasoval proti vladi Jadranke Kosor. "Težko si predstavljam glasovati proti parlamentarni večini, ki sem jo sam ustvarjal. Kljub temu pa ostaja politični boj glede tistih zadev, ki se mi zdijo nedemokratične,“ je še povedal Sanader ob odhodu.
'Tukaj ne sodite ne meni ne moji vladi'
Kosorjeva se je na hude kritike odzvala z besedami, da sabor ni sodišče in da se ne bo branila, ampak preprosto predložila argumente. Poudarila je, da ni bila 'nastavljena', ampak je dobila podporo večine poslancev, in da je takrat napovedala tri boje – za gospodarsko okrevanje, vstop v EU ter proti korupciji in kriminalu. Povedala je, da je bila ob njenem prihodu situacija zelo resna in da je resno prijela za delo.
"Pred vami stojim s čistim srcem in čisto vestjo,“ je dejala premierka. Odzvala se je tudi na kritike, da je bilo njeno potovanje v Bruselj nepotrebno in nekoristno, in zagotovila, da je prav takrat dobila resnično podporo glede najtežjih poglavij pristopnih pogovorov za vstop v EU.
Tukaj ne boste sodili meni in moji vladi, to bo naredilo ljudstvo, je bila še odločna Kosorjeva. "Vse za Hrvaško, Hrvaško za nič na svetu,“ je zaključila.
Žalitve na osebni ravni
V ostri razpravi prevladujejo številne replike, poslanci pa se ne izogibajo niti medsebojnim osebnim žalitvam. Tako je na primer poslanec HDZ Boris Kunst predsednika Milanovića označil za "bedaka".
Socialdemokrat Nenad Stazić se je medtem strinjal, da so hrvaški državljani izgubili zaupanje v vlado, ki jo v parlamentu brani predsednik poslanskega kluba HDZ Andrija Hebrang. Ta je nedavno javno povedal, da si je prav on izmislil laž, ki jo je bivši premier Ivo Sanader lani navedel kot razlog za svoj odstop.
Hebrang je odgovoril, da "Stazić laže, da je Hebrang lagal, da je Sanader lagal". Stazić je namreč spomnil na znano Hebrangovo izjavo, da si je on izmislil, da je Sanader odstopil zaradi slovenske blokade hrvaških pogajanj z EU. Hebrang je danes pojasnil, da je "takrat zgolj povedal mnenje, ni pa trdil, da je res tako".
Maratonska razprava
Zaradi številnih podobnih prerekanj, ki so potekala do poldneva v času uvodnih govorov Milanovića in premierke Kosor ter v popoldanskem nastopu poslanskih skupin, so se razprave posameznih poslancev začele pozno popoldan. Za razpravo se je prijavilo 78 poslancev, do 20. ure pa je priložnost dobilo le nekaj od njih.
Kot je bilo neuradno slišati, je Milanović zavrnil predlog HDZ, da bi se vsi ostali poslanci odpovedali razpravi ter da bi na ta način kmalu sklenili sejo z glasovanjem o nezaupnici. Podpredsednik sabora Vladimir Šeks pa ni izključil možnosti, da bodo sejo zaključili v četrtek.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.