Tujina

Konsenz iz Monterreya

Monterrey, 22. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Visoki predstavniki 171 držav sveta stojijo s svojim ugledom za »Konsenzom iz Monterreya«, ki predvideva načine za zmanjšanje razlik med bogatimi in revnimi.

Pomoč, ki jo nameravajo ponuditi ZDA, je za ostale preskromna
Pomoč, ki jo nameravajo ponuditi ZDA, je za ostale preskromna FOTO: Reuters

Na vrhu so tako sprejeli dogovor, ki poziva bogate države naj pomagajo pri premoščanju razlik v razvoju, ter revne države naj bolj učinkovito koristijo tujo pomoč. Dogovor se imenuje »Konsenz iz Monterreya«, dokument pa predvideva večjo finančno pomoč bogatih držav, povečane tuje investicije privatnega kapitala v državah v razvoju, manj trgovinskih zaprek in zmanjšanje zunanjega dolga revnih. Kritiki dokumenta pa menijo, da sporazum ni šel dovolj daleč, kot so zahtevali nekateri aktivisti in celo nekatere vlade.

Bush predstavil ameriški načrt

Ameriški predsednik Bush je pred kratkim predstavil načrt o povečanju pomoči ZDA revnim za 50 odstotkov pod pogojem, da bi države prejemnice pomoči razvijale prosti trg, se borile proti korupciji ter vlagale na področje zdravstva in izobraževanja. Tako naj bi se ameriška pomoč revnim državam do leta 2007 povečala na 15 milijard dolarjev, ta napoved pa je razočarala nevladne organizacije pa tudi EU. Po mnenju unije namreč to povečanje ni zadostno.

Ob začetku vrha je generalni sekretar ZN Kofi Annan danes države donatorke pozval k še večjim prizadevanjem za pomoč državam v razvoju. Poudaril je še, da bi morali doslej ponujeno razvojno pomoč v višini okoli 50 milijard dolarjev še podvojiti, da bi lahko dosegli cilje, ki so si jih ZN zadali na vrhu tisočletja leta 2000 v New Yorku.

Kubanski voditelj Fidel Castro in generalni sekretar ZN Kofi Annan
Kubanski voditelj Fidel Castro in generalni sekretar ZN Kofi Annan FOTO: Reuters

Na vrhu je nastopil tudi argentinski predsednik Eduardo Duhalde. Kot je zagotovil, na vrh ni prišel "prosit za sočutje". V govoru je predstavil svoj načrt za izhod argentinskega gospodarstva iz nastalega položaja. Na odprtju vrha je nastopil tudi kubanski predsednik Fidel Castro, ki pa je po nastopu odpotoval domov, domnevno zato, ker naj bi bila Kuba "užaljena", užalile pa naj bi jo ZDA. Ameriški predsednik Bush je namreč dva dni pred tem kritiziral kubanski režim. Na protiglobalizacijskem zborovanju v četrtek se je na osrednjem trgu industrijskega mesta Monterreyja na severu Mehike po navedbah organizatorjev zbralo kakih 8000 ljudi, ki so mirno zahtevali več pomoči za revne države in kritizirali Busha zaradi napovedi, da bo ameriško razvojno pomoč vezal na vrsto pogojev.

Bush je pozval k novi preučitvi razvojne pomoči

Ameriški predsednik George Bush je v svojem govoru danes na vrhu ZN v Monterreyu dejal, da se je desetletja uspešnost pomoči merila le v porabljenem denarju, ne pa v doseženih rezultatih. Bush je ponovno spomnil na zavezo, da bodo ZDA povečale razvojno pomoč do leta 2006 za 50 odstotkov, kar bodo "sredstva namenjena projektom v državah, ki vladajo pravično, investirajo v svoje ljudi in spodbujajo gospodarsko svobodo". Bush je tudi mnenja, da je prav trgovina prispevala k gospodarskemu razvoju juga, zato se je zavzel za neoviran dostop držav v razvoju do trgov severnih držav: "Če se bo povečevala trgovina, potem ni dvoma, da se bo revščina zmanjševala". Bush se je še zahvalil državam, ki pomagajo ZDA v boju proti terorizmu.

Minister Rop bo predstavil Slovenijo kot donatorko

Minister Rop je na konferenci sodeloval na dveh okroglih mizah finančnih ministrov ter vodij delegacij, na plenarnem zasedanju pa bo predstavil Slovenijo kot državo, ki prehaja iz države prejemnice pomoči v državo donatorko. Slovenska razvojna pomoč je namenjena predvsem državam v regiji, v okviru svojih proračunskih omejitev pa Slovenija sodeluje tudi v programih mednarodnih finančnih institucij ter multilateralnih programih OZN. Minister Rop bo poudaril pomembnost prehoda od zavez h konkretnim dejanjem ter implementaciji razvojnih programov, izpostavil pa bo tudi pomembnost gradnje nacionalnega konsenza znotraj držav donatork.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10