
Gre za prvi primer v ameriški zgodovini, da je kongres vložil tožbo proti kakemu članu ameriške administracije. Urad za nadzor dela administracije (GAO) je seznam prvič zahteval lanskega avgusta, vendar se Dick Cheney ni dal prepričati in je raje sprejel izziv sodnega postopka. Med tistimi, katerih mnenje je Cheney poslušal pri oblikovanju strategije, so bili tudi visoki uslužbenci propadlega energetskega velikana Enron.
Okoljevarstvene skupine in demokratski kongresniki so po objavi energetske strategije trdili, da je pisana na kožo naftni in drugi energetski industriji, v škodo okolja in potrošnikov. Cheney naj bi upošteval nasvete predstavnikov industrije, med njimi Enrona, ki so si prizadevali za popolno odpravo državne regulacije in prepustitev energije tržnim zakonitostim. Zaradi deregulacije energetskega trga je pred letom dni prišlo do hude energetske krize v Kaliforniji.

Predstavnik Bele hiše je sporočil, da so pripravljeni na sodni boj glede izročitve dokumentov o oblikovanju energetske politike. Bela hiša naj bi na sodišču trdila, da bi izročitev dokumentov ogrozila ustavno ločitev oblasti, oslabila institucijo predsednika in najverjetneje tudi nacionalno varnost. Belo hišo bo na sodišču branil generalni odvetnik države Theodore Olson, ki je po povolilnih zapletih na Floridi leta 2000 zagovarjal stališča kampanje Georgea Busha mlajšega pred vrhovnim sodiščem ZDA. Njegova soproga, prav tako pravnica Barbara Olson, je bila ena od potnic na letalu, ki je 11. septembra strmoglavilo na Pentagon. GAO pa je v svoji prvi tožbi proti ameriški administraciji v zgodovini najel washingtonsko odvetniško firmo Sidley Austin Brown & Wood.

Uradu še nikoli doslej ni bilo treba vložiti tožbe, saj so z administracijo v preteklosti vedno dosegli dogovor, razen v dveh primerih, ko je administracija izročitev utemeljila s tem, da bi objava resno ogrozila delo administracije. Busheva administracija te pravice ni izkoristila, čeprav izročitev informacij utemeljuje s pojasnilom, da bi to resno ogrozilo prihodnja posvetovanja administracije z zunanjimi svetovalci. Nihče si ne bi več upal pošteno povedati svojega mnenja, če bi lahko to kasneje prišlo v javnost.