Mesić se je danes srečal še s predstavniki Hrvaške narodne stranke (HNS), Primorsko-goranske zveze (PGS) in Slavonsko-baranjske hrvaške stranke (SBHS) ter Liberalne stranke (LS), ki so za mandatarja podprli dosedanjega premiera Ivico Račana.

Na pogovore pa hrvaški predsednik ni povabil parlamentarne Hrvaške krščansko-demokratske unije (HKDU), ki je predsednikovo odločitev označila za nekorektno in že zagrozila s protestom.
Račana podporle še štiri stranke
Poslanska skupina poslancev HNS, PGS in SBHS podpira premiera v odstopu Račana za mandatarja nove vlade in meni, da bi novo vlado morali sestaviti čim prej, saj je to obči interes in kazalec, da oblasti še delujejo, je danes po pogovorih z Mesićem dejala predsednica HNS Vesna Pusić. Ob tem je tudi ocenila, da je Račanov predlog o zmanjšanju števila ministrstev dober za eno od prihodnjih vlad, ne pa tudi za tokratno, saj bi to pomenilo vnovično ukvarjanje z notranjimi težavami koalicije. Pojasnila je še, da se bodo o prihodnji udeležbi HNS v vladi pogovarjali z mandatarjem in zavrnila namigovanja medijev, da bo prevzela položaj namestnice premiera.

Liberalna stranka nasprotuje predčasnim volitvam, saj bo vlada, če se bo držala nekaterih načel, uspela končati svoj mandat, je dejal predsednik LS Zlatko Kramarić. Novi mandatar bo moral določiti, kakšna bo prihodnja koalicija, ali bo sestavljena samo iz političnih strank ali tudi iz nekaterih ad hoc ustvarjenih klubov, je dejal Kramarić in dodal, da bo njegova stranka na tem vztrajala.
Tudi Demokratični center za volitve
Mesić se je že dopoldne srečal s predstavniki opozicijskega Demokratskega centra (DC). Predsednik DC Mate Granić je po pogovorih dejal, da njegova stranka ne bo podprla nove vlade, ker meni, da bo ta nestabilna, in predlagal oblikovanje tehnične vlade, če to ne bo mogoče pa predčasne volitve. Hrvaški predsednik se je včeraj sestal s predstavniki glavnih parlamentarnih strank. Predstavniki Socialdemokratske stranke (SDP), Hrvaške kmečke stranke (HSS) in Istrskega demokratskega zbora (IDS) so pri tem podprli Račana za novega mandatarja, medtem ko je predsednik Hrvaške socialno liberalne stranke (HSLS) Dražen Budiša dejal, da prihodnja hrvaška vlada pod Račanovim vodstvom ne bo legitimna in predlagal vzpostavitev tehnične vlade. Opozicijski Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) in Hrvaška stranka prava (HSP) sta Mesiću predlagali predčasne volitve.
Račan ponovno mandatar?

Mesić bo predvidoma jutri objavil ime novega mandatarja. Glede na to, da ima Račanova stranka SDP največje število poslancev v saboru in ker je v urad hrvaškega predsednika že prispelo 84 podpisov poslancev iz različnih strank, ki podpirajo Račana, naj bi bil po vsej verjetnosti novi mandatar znova Račan.
Račan je s položaja premiera odstopil v petek. Njegov odstop je bil pričakovan, po njem pa je v petkovem televizijskem nagovoru državljanom dejal, da se je vladajoča koalicija v zadnjih mesecih preveč ukvarjala sama s seboj, ne pa s problemi na Hrvaškem. V tem času je zašla v krizo, ki je dosegla vrhunec minuli teden, ko so poslanci HSLS zapustili sabor med glasovanjem o ratifikaciji meddržavne pogodbe o NEK in tako blokirali delo vlade. "V tem trenutku sem se odločil, da je treba reči dovolj in da tako več ne gre. Zaradi tega sem se odločil za odstop s položaja premiera," je v petek še povedal Račan.