Tujina

Pripravljeni na umik?

Washington/Bagdad, 15. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Koalicijske sile so se iz Iraka pripravljene umakniti, če jih bo k temu pozvala prihodnja iraška vlada.

Temno nebo nad Irakom
Temno nebo nad Irakom FOTO: Reuters

Iz Bele hiše so sporočili, da ameriške sile sicer nameravajo ostati v Iraku tudi po predaji oblasti, bi ga pa zapustile v primeru, če bi to od njih zahtevali.

"Svoje enote nameščamo po tistih delih sveta, kjer smo zaželeni, po mojem mnenju pa bomo v Iraku še vedno zaželeni potem, ko bomo oblast predali v roke Iračanom," je povedal tiskovni predstavnik Bele hiše Scott McCllelan.

McCllean je prepričan, da bodo Iračani veseli prisotnosti ameriške vojske tudi po predaji oblasti
McCllean je prepričan, da bodo Iračani veseli prisotnosti ameriške vojske tudi po predaji oblasti FOTO: Reuters

"Če nas suverena iraška oblast ne bo želela, bomo Irak pač zapustili. Se mi pa močno dozdeva, da nas bodo povabili, naj ostanemo," je še povedal McCllelan. S temi besedami je skušal pojasniti namene ameriške administracije v Iraku, potem ko je civilni upravitelj Paul Bremer izjavil, da bo ameriška vojska po predaji oblasti verjetno zapustila Irak. "Če nas bo začasna iraška vlada prosila, naj odidemo, bomo pač odšli," je izjavil Bremer v Bagdadu.

"Menim sicer, da do tega ne bo prišlo, kljub temu pa ne nameravamo ostajati v deželah, kjer nismo dobrodošli," je bil Bremer skorajda enakega mnenja kot McCllelan. Podobno kot Bremer in McCllelan meni tudi ameriški sekretar Colin Powell, ki pa je za razliko od njiju skorajda prepričan, da bo do prošnje, naj se umaknejo iz Iraka, tudi dejansko prišlo.

Najnovejše raziskave javnega mnenja v ZDA kažejo, da samo 29 odstotkov Američanov meni, da je vojna v Iraku vredna življenj in denarja. Podpora ameriški politiki v Iraku je v zadnjih dveh tednih padla za skoraj 15 odstotkov.

Tudi Avstralija bo umaknila svoje vojake iz Iraka, če bo tako želela prihodnja začasna iraška vlada, je povedal tiskovni predstavnik avstralskega zunanjega ministra Alexandra Downerja. "Vsekakor pa ne pričakujemo, da bo na Avstralijo in druge članice koalicije v bližnji prihodnosti naslovljena takšna zahteva," je dodal.

To stališče so v petek na srečanju zunanjih ministrov skupine G-8 v Washingtonu izrekli tudi britanski zunanji minister Jack Straw, vodja italijanske diplomacije Franco Frattini in japonska zunanja ministrica Joriko Kavaguči.

Najmočnejših osem se je strinjalo, da se bo umaknilo pred šibkejšim, če bo treba (Foto: Reuters)
Najmočnejših osem se je strinjalo, da se bo umaknilo pred šibkejšim, če bo treba (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Ameriški predsednik Bush je v radijski poslanici dejal, da obžaluje zlorabo iraških ujetnikov, in zatrdil, da se v ameriških zaporih to ne bo več zgodilo. Ameriška vojska pa je sporočila, da je prepovedala nekatere metode zasliševanja vojnih ujetnikov - in sicer odrekanje spanja in stresno zasliševanje, s katerima so ujetnike skušali prisiliti k sodelovanju.

Ostali člani G-8, ki so nasprotovali vojni v Iraku - francoski, ruski in kanadski zunanji minister, pa so zatrdili, da še vedno ne nameravajo poslati svojih vojakov v Irak.

Spopadov še ni konec

V spopadih med britanskimi enotami in uporniki na jugu Iraka je bilo ubitih 20 upornikov, v Mosulu pa je raketa zadela naborniški center za novo iraško vojsko, pri čemer so bili ubiti štirje Iračani. V Karbali so se z Američani spopadli pripadniki Al Sadrove vojske. Umrli so trije Iračani. V središču Bagdada sta odjeknili najmanj dve hudi eksploziji. Vzrok zanju še ni znan, prav tako ni poročil o žrtvah

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10