Grški poslanci bodo danes glasovali o tem, ali naj ustanovijo posebno parlamentarno skupino, ki bi preiskala, ali sta dva nekdanja premierja prirejala zloglasni seznam Grkov z zajetnimi bančnimi računi v tujini, ki ga je Grkom pred leti predala šefinja IMF Christine Lagarde.
Marsikdo se bo ob tem le nasmehnil, češ kako naj izglasujejo kaj takšnega, ko večina grških poslancev pozna vsaj kakšnega s seznama.
Na preizkušnji je torej novoletna obljuba premierja Samarasa, da bo država letos doživela katarzo.
Grke sicer te dni zaposlujeta dve zgodbi. Prva je omenjeni seznam, druga pa odstranitev anarhistov iz vile Amalie. Kmalu se je seveda izkazalo, da je precej preprosteje doseči izselitev nezakonitih prebivalcev kot počistiti z dolgoprstimi politiki z neznanim številom žepov. Pri tem bi pač padlo veliko političnih glav iz bližnje preteklosti, a te imajo najbrž za zdaj še dovolj vplivnih prijateljev, da si zagotovijo obstoj.
Tudi v primeru preiskave, pravijo kritiki. Te se lahko vlečejo, sodni postopki, tudi kazni, če se izrečejo, pa so lahko simbolične.
Med bolj znanimi imeni na seznamu je soproga Georga Voulgarakisa, ki je bil minister v vladi Kostasa Karamanlisa. Grškim oblastem je "pozabila" prijaviti račun z okoli 117.000 evri pri švicarski HSBC. Zaradi utaje davkov jo sicer zdaj že preiskujejo.
Skrivni račun v Švici je imela tudi soproga ministra iz vlade Kostasa Simitisa. Znesek na računu žene Yiannoas Papadonioua je znašal kar 1,3 milijona evrov. Ko je bilo treba pojasniti izvor denarja, je dejala, da ji ga je dal nekdanji soprog, preprodajalec avtomobilskih delov, šlo pa naj bi za preživnino otrok. Pristojna komisija še ni odločila, ali je s to razlago zadovoljna, ker da člana komisije menda še nista imela časa in priložnosti prebrati zagovora, čeprav je javno objavljen na spletu.
Zaradi povezave s seznamom se mora zagovarjati tudi aktualni glavni sekretar Manolis Kefaloyiannis. V njegovem primeru je komisija sprejela razlago, da je denar na računu HSBC zapuščina, ki jo je po smrti staršev prejela njegova žena.
Kmalu bo pred komisijo stopil še en minister Petros Doukas, ki bo prav tako moral pojasniti izvor premoženja na švicarskem računu in plačevanje davkov.
Preiskave sicer prihajajo pozno. Grki so seznam namreč prejeli že leta 2010. Da obstaja, je javnost izvedela oktobra 2010, ko je takratni finančni minister George Papakonstantinou tudi napovedal, da bo to konec davčnih utaj v državi, kjer vsako leto utajijo 40 milijard evrov davkov.
Kot so pozneje povedali njegovi zaposleni, jim je naročil, naj s seznama izločijo 20 imen tistih, ki imajo v tujini spravljenega največ denarja, zanj pa seveda Grčiji ne plačujejo davkov.
Zdaj direktor davčne uprave trdi, da je prejel le deset imen. To sicer ni nujno pomembno, saj se leta 2010 ali 2011 ni zgodila nobena preiskava v zvezi s katerim od imen.
Originalni seznam imen je Atenam poslala francoska vlada na zgoščenki. Papakonstantinou vztraja, da je prenos podatkov na USB zahteval, da se ne bi izgubili, da pa je naročil natančno kopijo. Zgoščenko naj bi predal pristojni službi, nato pa naj ga ne bi videl nikoli več. Priznal je, da ga je "založil".
Junija 2011 se je rekonstruirala vlada, Papakonstantinou je bil zamenjan. USB z imeni je prejel nov finančni minister Evangelos Venizelos, ki mu je šef davčne uprave dejal, da imen s seznama ne more preiskovati, ker je bil seznam ukraden.
Seznam je namreč nastal, ko je leta 2009 uslužbenec švicarske HSBC in samooklicani borec proti davčnim utajam z računalnika prekopiral podatke o strankah. Ostal je brez službe, doletele so ga številne tožbe, so pa po začetni zadržanosti države, kot so Nemčija, Francija, Portugalska in Španija, seznam začele uporabljati kot podlago za preiskave.
Zanimivo je, da seznam v Grčiji ni sprožil velikega medijskega pompa. To se je zgodilo šele, ko je prišel v roke medijev, ki so se hitro vprašali, ali je to le zadnja vladna različica ali original.
Francoske oblasti so nato sporočile, da je bilo na originalnem seznamu 2.062 imen. Kot se je izkazalo pozneje, pri grški različici manjkajo tri imena – trije sorodniki Georga Papakonstantinoua.
Ta zanika, da bi priredil seznam, in trdi, da so mu afero podtaknili tisti, ki želijo preusmeriti pozornost medijskih žarometov z lastnih nečednosti. Ali se bo torej moral zagovarjati tudi pred parlamentarnim odborom, je že drugo vprašanje. Za ustanovitev takšnega odbora mora namreč glasovati več kot polovica grških poslancev.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.