49-letnega zapornika Gardnerja bodo tako opolnoči peljali v posebej zato opremljeno sobo v državnem zaporu v mestu Draper v zvezni državi Utah, kjer je zaprt, mu na srce položili tarčo in v prvih minutah petka se bo nasproti njemu postavilo pet neidentificiranih uradnikov s puškami kalibra .30 v rokah. Ko bo Gardner izgovoril svoje poslednje besede, bodo dobili ukaz, naj streljajo v tarčo. Zapornik si je takšen način izbral sam.
Če bo usmrtitev res izvedena, bo to prva takšna v Utahu v več kot desetih letih in tretja takšna, odkar je bila leta 1976 ponovno uvedena smrtna kazen. Tudi prvi dve, v katerih je bil zapornik ustreljen, sta bili sicer izvedeni v Utahu. Poleg Oklahome je to edina država v ZDA, kjer je strelski vod naveden kot možen način usmrtitve, poleg seveda smrtonosnega koktejla zdravil, sicer bolj običajnega načina smrtne kazni.
Umor odvetnika, natakarja in sodnijskega sluge
Gardner je pristal v zaporu zaradi več umorov, smrtna kazen pa ga je doletela zaradi umora odvetnika Michaela Burdnella leta 1985. Tega je ubil, medtem ko je skušal pobegniti s sodišča, kjer so mu sodili za umor natakarja Melvyna Otterstroma. Pri poskusu pobega je ustrelil tudi sodnijskega slugo Nicka Kirka, ki je deset let pozneje zaradi poškodb umrl.
Gardner je prejšnji teden prosil za pomilostitev oziroma znižanje kazni. Dejal je namreč, da se je spremenil in da hoče svoje življenje posvetiti pomoči zlorabljenim otrokom. "Zelo se kesam. Nočem živeti brez razloga. Če lahko pomagam nekomu in širim pozitiven zgled, potem je to tisto, kar hočem," je povedal na zaslišanju.
Vendar pa je senat odločil, da si zapornik zasluži usmrtitev, saj ni skušal dokazovati svoje nedolžnosti. Istega dne je vrhovno sodišče v Utahu zavrnilo pritožbo Gardnerjevih odvetnikov, ki so kot olajševalne okoliščine navajali Gardnerjevo odvisnost od drog, fizične in psihične zlorabe ter celo možne poškodbe možganov. Odvetniki so prošnjo pa ponovno preučitev primera sicer poslali tudi na ameriško vrhovno sodišče, a zaenkrat njihova odločitev še ni jasna.
'Naredimo to!'
Napovedana usmrtitev je sprožila številne kritike glede te metode in glede smrtne kazni na sploh. Protestniki so že napovedali, da bodo organizirali molitev pred katedralo v glavnem mestu zvezne države, Salt Lake Cityju, v času usmrtitve pa tudi na stopnicah pred stavbo zveznega kongresa. Aktivisti upajo, da bo dogodek spodbudil države k razmisleku in opustitvi te metode, pa tudi smrtne kazni na sploh.
Najslavnejši usmrčeni zapornik doslej je gotovo Gary Gilmore leta 1977, ki je tudi spodbudil pisatelja Normana Mailerja k pisanju knjige. Gilmore si je sam izbral način usmrtitve in nikoli ni prosil za pomilostitev. V času usmrtitve so ga zvezali za stol, pet strelcev pred njim pa je bilo skritih za zaveso, v kateri so bile luknje za cevi pušk. Preden so pritisnili na petelina, je Gilmore vzkliknil zdaj že slavne besede: "Naredimo to!"
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.