Čeprav je romunska vlada tudi uradno odpravila sporni odlok o pregonu korupcije, so romunski državljani tudi v nedeljo pozno zvečer vztrajali na ulicah. Protestnikov naj bi bilo po vsej državi približno pol milijona.
Kot je znano, je odlok, po katerem bi se lahko več politikov izognilo kazenskemu pregonu, socialno-liberalna vlada sprejela prejšnji torek, začel pa naj bi veljati takoj po sprejetju oziroma 10. februarja. V skladu z njim nekatera korupcijska dejanja ne bi bila več kazniva. Odlok je sprožil najbolj množične proteste po padcu komunističnega diktatorja Nicolaua Ceausescuja, ti pa ne pojenjajo niti danes, čeprav je vlada sporni odlok umaknila.
V skladu s spornim odlokom nekatera korupcijska dejanja ne bi bila kazniva, za zlorabo položaja pa je bila zagrožena zaporna kazen le, če bi škoda, ki bi pri tem nastala, znašala najmanj 44.000 evrov. Po mnenju kritikov naj bi z njo med drugim pred pregonom zaščitili predsednika vladnih socialdemokratov (PSD) Liviuja Dragneo, ki je obtožen zlorabe položaja, s katero naj bi nastalo 100.000 romunskih levov oziroma okoli 22 tisoč evrov škode. Proti njemu že poteka sojenje.
Vlada organizirana kot mafija
Čeprav so protestniki dosegli razveljavitev odloka – kot je povedal premier Sorin Grindeanu – vlada ne želi deliti države – se bojijo, da bo zakon šel skozi z različico predloga zakona, o katerem naj bi zdaj razpravljal parlament, poroča BBC News in dodaja, da protestniki zahtevajo premierjev odstop.
Kot je za AP povedal Profira Popo, eden od protestnikov, je ta "vlada organizirana kot mafija". Vladi ne zaupajo, saj je ta trdila, da so spremembe potrebne zaradi zmanjšanja prezasedenosti zaporov in uskladitve nekaterih zakonov z ustavo. Medtem ko je vlada sporni odlok umaknila, pa naj bi ustavno sodišče do konca tedna presodilo o zakonitosti tega odloka.
Romunska opozicija proti vladi s predlogom nezaupnice
Po množičnih protivladnih protestih so opozicijske stranke danes v parlamentu vložile predlog nezaupnice proti vladi. Vlada ogroža "varnost in legitimne interese Romunov", meni opozicijska Nacionalna liberalna stranka (PNL) in izpostavlja sporni odlok o pregonu korupcije.
Skupaj s PNL je predlog nezaupnice vložila še okoljsko-liberalna stranka USR. Vlada, ki je na položaju od začetka leta, bo sicer najverjetneje glasovanje prestala, saj ima v parlamentu udobno večino.
Povod za nezaupnico je odlok, ki ga je vlada premierja Sorina Grindeanuja sprejela minuli teden in s katerim je močno otežila pregon določenih korupcijskih dejanj. Z njim bi bilo pred pregonom zaščitenih tudi več politikov.
Kot poroča britanski BBC, so številni državljani, ki množično protestirajo na ulicah, zaskrbljeni glede nove različice zakona, ki naj bi jo vlada predložila v glasovanje parlamentu.
Množični protesti v Bukarešti in drugih romunskih mestih potekajo že šesti dan, vsak dan je demonstriralo več kot sto tisoč ljudi. Na Trgu zmage v prestolnici je bilo včeraj zvečer 15.000 ljudi.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.