Kitajska se je danes uradno odzvala na proteste v Olimpiji, kjer so v ponedeljek s pomočjo sončnih žarkov prižgali ogenj za 29. olimpijske igre, ki se bodo v Pekingu začele 8. avgusta letos. Slovesnost je zmotila trojica protestnikov v podporo Tibetu, dogodek pa je kitajsko zunanje ministrstvo označilo za "sramoten".
"Kitajska se nima česa sramovati. Sram je lahko le tiste, ki so zmotili slovesnost. Tudi vsaka akcija, s katero bi skušali ovirati pot olimpijskega ognja, je sramotna in škodljiva," je dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Qin Gang v Pekingu. "Verjamemo, da so oblasti v državah, po katerih bo potovala olimpijska bakla, dovolj odgovorne, da bodo lahko zagotovile nemoteno pot olimpijskega ognja," je še dodal.
Kot je znano, se je med včerašnjim prižiganjem olimpijskega ognja protibetanskim protestnikom uspelo prebiti na prizorišče in z vzkliki 'svoboda, svoboda' prekiniti govor vodje kitajskega organizacijskega odbora Liua Qoija. Varnostniki so protestnike sicer hitro odstranili s prizorišča, grška državna televizija pa je celo prekinila prenašanje dogodka.
Prižiganja olimpijskega ognja se je udeležil tudi predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Jacques Rogge, ki je sicer izrazil globoko zaskrbljenost nad dogodki v Tibetu, vendar hkrati zavrnil vsak pogovor o morebitnem bojkotu olimpijskih iger.
Novi protesti v Tibetu
Medtem so v Tibetu izbruhnili novi protesti, v katerih sta bila danes ubita dva človeka; po poročanju kitajskih oblasti naj bi bil ubit en policist, po poročanju človekoljubnih organizacij pa en protestnik.
Da bi zaustavili stopnjevanje nasilja v glavnem mestu Tibeta, so oblasti aretirale več protestnikov. “Policisti so bili prisiljeni izstreliti več opozorilnih strelov,” je poročala kitajska tiskovna agencija, ki poroča tudi, da so policiste protestniki napadli z noži in kamenjem. Novi protesti v Tibetu so izbruhnili potem, ko so varnostniki preprečili protest med prižiganjem olimpijskega ognja.
Na nov val protestov se je odzval tibetanski duhovni vodja dalajlama, ki je ponovil obljubo, da bo odstopil kot politični vodja Tibetancev v izgnanstvu, če se bodo nadaljevali protikitajski protesti. Kot je dejal, nasprotuje nasilnim metodam, ki jih uporabljajo protestniki. Dalajlama je tudi zanikal obtožbe kitajskih oblasti, da spodbuja nemire.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.