Tujina

Kijev: Obkoljena predsedniška palača

Kijev, 23. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
B.M./Reuters/STA/I.K.
Komentarji
0

Več tisoč opozicijskih protestnikov je obkolilo predsedniško palačo v Kijevu, ki jo sicer varuje več sto članov posebnih enot.

Protestniki so se preselili k predsedniški palači (foto: Reuters)
Protestniki so se preselili k predsedniški palači (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Ukrajinski opozicijski voditelji so protestnike pozvali, naj okoli predsedniške palače oblikujejo človeško verigo in tam vztrajajo, dokler ne bo opozicijski kandidat na nedeljskih predsedniških volitvah v Ukrajini Viktor Juščenko, ki je kljub drugačnim ugotovitvam volilne komisije razglasil zmago, zasedel predsedniškega položaja. Dva predstavnika opozicije pa sta varnostnikom zatrdila, da protestniki ne bodo poskušali vdreti v palačo.

Juščenko je pred tem varnostne sile pozval, naj stopijo na stran opozicije. "Pozivam vse funkcionarje, uradnike. Dragi sodržavljani, živite v laži, pravijo vam, da vas bo predsednik Juščenko spodil od vašega dela," je izjavil Juščenko. "Pošteni policist iz titana ali alfe (posebnih policijskih enot), pošteni učitelj, pošteni zdravnik, pošteni funkcionar, Ukrajina vas potrebuje. Stopite na našo stran," je dodal. Obenem je varnostne sile pozval, naj ne posredujejo proti protestnikom.

Juščenko se je razglasil za predsednika

Viktor Juščenko se je v sporočilu za javnost razglasil za zmagovalca nedeljskih ukrajinskih predsedniških volitev. Ob tem je pozval k mednarodnemu priznanju. Juščenko in njegovi privrženci so opozorili na nepravilnostih na volitvah in napovedali civilno nepokorščino v protest 'vladnim poskusom ukrasti Juščenku zmago'.

Viktor Juščenko je pred poslanci prisegel kot predsednik (foto: Reuters)
Viktor Juščenko je pred poslanci prisegel kot predsednik (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Popoldne pa se je na izrednem zasedanju sestal ukrajinski parlament. Poslanci so proučevali rezultat nedeljskih volitev, na katerih naj bi po ugotovitvah volilne komisije zmagal kandidat oblasti Viktor Janukovič. Opozicijska političarka Julija Timošenko je dejala, da bo to 'odločilen dan', ko morajo poslanci odločiti, da naj volilna komisija odgovori na sume v zvezi z volitvami in imenuje nove volilne predstavnike, ki bi preiskali volilne nepravilnosti. Če parlament ne bo sprejel ustreznih dejanj za rešitev krize, 'ne bomo imeli druge izbire kot zapreti ceste, letališča in zaseči mestne hiše', je dejala Timošenkova.

Kljub njeni grožnji pa parlament ni sprejel nobene odločitve. Na zasedanju je bilo namreč le 191 poslancev, kar je za sprejetje ustrezne resolucije premalo. Potrebovali bi 226 od 450 glasov poslancev. Zasedanje so bojkotirali poslanci, naklonjeni oblastem.

Kljub temu pa je bil konec zasedanja več kot zanimiv. Juščenko je namreč simbolično prisegel kot predsednik. Z roko na svetem pismu je stopil do okna, ga odprl in se obrnil k svojim podpornikom, ki so demonstrirali pred parlamentom, ter prisegel, da bo "branil pravice in svoboščine ukrajinskih državljanov".

Predsednik parlamenta Volodimir Litvin je to dejanje ostro obsodil in dodal, da "ne bi smeli izzivati ljudstva".

Opozicijski voditelj Viktor Juščenko pred zbrano množico v Kijevu (Foto: Reuters)
Opozicijski voditelj Viktor Juščenko pred zbrano množico v Kijevu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Pohod na parlament

Viktor Juščenko je dejal, da so razmere v Ukrajini 'na robu državljanskega konflikta', trenutni predsednik Kučma pa je oba predsedniška kandidata pozval k pogovorom.

Juščenko je okoli 200.000 demonstrantov, ki so se zbrali na trgu neodvisnost v središču Kijeva pozval, naj s trga krenejo pred parlament, v katerem se je začelo izredno zasedanje v zvezi z rezultati predsedniških volitev. Sicer soprotestniki pred tem že več kot 24 ur protestirali proti zmagi proruskega kandidata, dosedanjega premiera Janukoviča.

Protestniki so poročali o načrtnih poskusih oblasti, da bi jim preprečili prihod v prestolnico. Po njihovih navedbah naj bi iz prodaje umaknili vozovnice za vlake, s tovornjaki pa blokirali ceste, ki vodijo do Kijeva.

Že v noči na torek je v ukrajinskem glavnem mestu Kijevo protestiralo na desettisoče demonstrantov, ki se ne morejo sprijazniti s prvimi neuradnimi rezultati predsedniških volitev.

Vladi očitajo volilno prevaro in s skandiranjem proslavljajo nesojeno zmago opozicijskega kandidata Juščenka. Sedanji ministrski predsednik Janukovič je množice preko televizijskih ekranov pozval k 'nacionalni enotnosti'. "Nikoli se ne bom sprijaznil z akcijami nekaterih politikov, ki ljudi pozivajo na barikade," je dejal Janukovič.

Rezultatov tudi ne priznavajo mestne skupščine na zahodu države in v prestolnici. Dve ukrajinski mesti na zahodu države, Luck in Hmelnicki, sta se namreč pridružili Lvovu, Ternopilu, Viniciji in Ivano-Frankovsku, ki ne priznavajo zmage Janukoviča. V regionalni skupščini v Lvovu so obenem za predsednika države razglasili Juščenka.

Putin je že čestital svojemu favoritu

'Nočem, da se kdor koli počuti poražen. Vsi smo zmagali. Zmaga pa bo še večja, če se bomo obnašali civilizirano in v Ukrajini ohranili mir,' je Ukrajince poskušal pomiriti Janukovič.

Medtem ko je ruski predsednik Vladimir Putin že čestital Janukoviču za zmago, pa Zahod z nelagodjem in zaskrbljenostjo spremlja dogajanje v Ukrajini, od koder prihaja vse več informacij o nepravilnostih in domnevnih prevarah pri glasovanju na nedeljskih volitvah. Najdlje je šel predsednik zunanjepolitičnega odbora ameriškega senata Richard Lugar, ki je v Kijevu dejal, da gre za "koncentriran in energični program prevar in zlorab na dan volitev". Od odhajajočega predsednika Leonida Kučme je zahteval, naj vse očitke preizkusi. Ta se je po dveh dneh molčečnosti odzval na dogajanje. Janukoviča in Juščenka je pozval k pogovorom in posvaril Zahod, da bi njihova kritika v Ukrajini lahko sprožila val nasilja.

Ameriški in drugi opazovalci namreč trdijo, da volitve niso ustrezale mednarodnim standardom. Washington je Kijevu celo zagrozil s sankcijami, če ukrajinsko vodstvo obtožbe ne bi preverilo. Richard Lugar s Kongresnega odbora za zunanje zadeve meni, da so bile prevare skrbno načrtovane. "Zdaj je že povsem jasno, da so bile vse te prevare na volilni dan dobro načrtovane in usklajene, da jih je vodila vlada ali pri njih vsaj sodelovala." Evropska unija pa je nedeljske volitve označila za prevaro, kar je razburilo rusko zunanje ministrstvo. To je v sporočilu za javnost izrazilo zaskrbljenost nad dejstvom, da "EU dejansko poziva k ponovni preučitvi izida nedeljskih predsedniških volitev v Ukrajini". "Čeprav izjava EU izraža upanje, da se oblasti v Kijevu in drugi vpleteni ne bodo zatekli k nasilju, ta poziv po drugi strani dokazuje, da je Bruselj pozabil na ključno demokratično načelo - spoštovanje izraza ljudske volje -, hkrati pa opozicijo odprto poziva k dejanjem, ki so v nasprotju z zakonom in so nasilna," je zapisano v sporočilu.

Ustavili proizvodnjo čokolade

Protestniki so si na Trgu neodvisnosti v Kijevu postavili kar šotore, kjer prenočujejo (Foto:Reuers)
Protestniki so si na Trgu neodvisnosti v Kijevu postavili kar šotore, kjer prenočujejo (Foto:Reuers) FOTO: Reuters

Nekaj demonstrantov v Kijevu je med množičnimi protesti razvilo tudi gruzijske zastave, kar naj bi simboliziralo dogajanje pred natanko enim letom, ko so množice protestnikov izsilile odstop nekdanjega gruzijskega predsednika Edvarda Ševarnadzeja.

Že v dneh pred volitvami so oblasti v ukrajinski prestolnici povečale prisotnost varnostih sil. Tudi na območjih na zahodu države, kjer je opozicijski izzivalec dobil večino glasov, se je zbralo okrog 20 000 demonstrantov. Eden največjih proizvajalcev čokolade v Ukrajini je napovedal, da bo v protest nad potekom volitev za en teden ustavil proizvodnjo.

Predsednik ukrajinske volilne komisije Sergej Kivalov pred zaslonom z izidom volitev (Foto: Reuters)
Predsednik ukrajinske volilne komisije Sergej Kivalov pred zaslonom z izidom volitev (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Volilna komisija je v ponedeljek sporočila, da je po 99,38 odstotka preštetih glasov Janukovič prejel 49,42 odstotka glasov, Juščenko pa 46,7 odstotka. Tako ukrajinska opozicija kot tuji opazovalci so opozorili na številne nepravilnosti in kršitve na volitvah, ki da niso potekale v skladu z demokratičnimi načeli. Po ocenah OVSE naj bi oblasti pritiskale na javne uslužbence in študente, naj volijo Janukoviča.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20