"Osramotili in porazili smo napadalce," je četrti dan terorističnega napada v nakupovalnem središču Westgate, ki so ga v soboto zavzeli pripadniki somalijske milice Al Šabab, sporočil kenijski predsednik Uhuru Kenyatta. Kenijska vojska je prevzela nadzor nad središčem. Predsednik je še sporočil, da je umrlo 61 civilistov in šest pripadnikov varnostnih sil. Med mrtvimi sta tudi nečak predsednika države in njegova zaročenka. Med teroristi je pet smrtnih žrtev, 11 so jih prijeli, je še sporočil predsednik. Razglasil je tri dni žalovanja. V dneh obleganja je bilo ranjenih še najmanj 200 ljudi.
"Naše izgube so velike, a bili smo pogumni, enotni in močni. Kenija se je soočila z zlom in zmagala. Premagali smo naše sovražnike in vsemu svetu pokazali, kaj zmoremo," je kenijski predsednik dejal v televizijskem nastopu.
Negotovost, ali so kenijske oblasti res prevzele nadzor, je vladala cel dan. Kenijske oblasti so sprva sporočile, da so v noči na torek prevzele nadzor nad celotnim središčem, na drugi strani pa je skupina Al Šabab dejala, da še vedno obvladujejo položaj v nakupovalnem središču. Tiskovni predstavnik kenijske vlade Manoah Esipisu je dejal, da so vsi talci osvobojeni, vojska pa še vedno "čisti" prostore, saj ni izključeno, da se kje ne skriva še kakšen terorist.
Najhujši spopadi med kenijskimi oblastmi in teroristi so potekali včeraj. Takrat je v nakupovalnem središču tudi zagorelo, zato pa se je zdaj zrušil del strehe.
Vodila naj bi jih Britanka. Je mrtva? Al Šabab vpletenost Američanov in Britancev zanika
Poveljnik kenijske vojske general Julius Karangi je povedal, da je bilo med teroristi veliko tujcev, v skupini naj bi bila vsaj dva ali trije somalijski Američani, stari 18 ali 19 let, in vsaj ena Britanka, ki je po besedah kenijske zunanje ministrice Amine Mohamed napade ''izvedla že večkrat''.
Napadalce naj bi vodila t. i. bela vdova Samantha Lewthwait. Gre za Britanko, ki je bila poročena z enim od teroristov, ki so sodelovali v samomorilskih napadih na London 7. julija 2005. Britanski Daily Mail poroča, da naj bi v nakupovalnem središču našli truplo bele teroristke, šlo naj bi ravno za omenjeno belo vdovo.
Vsi teroristi so bili moški, nekateri so se oblekli v ženske, da so lažje pretihotapili orožje. Koliko teroristov je bilo v nakupovalnem središču, še vedno ni jasno, a po navedbah oblasti so ubili vsaj tri teroriste, deset oseb pa so aretirali.
Somalijska islamistična skupina Al Šabab je danes zanikala besede kenijske ministrice, da so v skupini, ki je napadla nakupovalno središče, tudi Američani in Britanka. ''Pogovarjali smo se z našimi bojevniki v nakupovalnem središču in dejali so, da se je boj šele začel,'' je dejal tiskovni predstavnik skupine in nadaljeval, da ''tisti, ki opisujejo, da so med napadalci tudi Američani in Britanci, so ljudje, ki ne vedo, kaj se dogaja v Westgatu''.
Šlo naj bi za maščevanje
Napad naj bi bil maščevanje za vdor kenijske vojske v Somalijo leta 2011, kjer so se borili proti milici Al Šabab. Teroristi so po zavzetju trgovskega središča začeli izločati vse, ki niso muslimani, in so jih pobili.
Med mrtvimi tudi tujci
Teroristi so v središču Westgate po zavzetju začeli izločati vse, ki niso muslimani, in so jih pobili. Med mrtvimi je šest Britancev, dve Francozinji, dva Kanadčana, dva Indijca, Kitajka, Južni Korejec, Južni Afričan, Nizozemka ter nekdanji diplomat in ganski pesnik Kofi Awoonor.
Šlo je za najhujši teroristični napad v Keniji od leta 1998, ko je v napadu na ameriško veleposlaništvo umrlo 200 ljudi.
KOMENTARJI (206)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.