Na območjih, ki jih je prizadel orkan Katrina, ljudje že umirajo zaradi okužbe z bakterijo. Okužili so se, ko so pili umazano vodo, so sporočili s centra za zajezitev in preprečevanje bolezni (CDC).
Umrli so bili okuženi z bakterijo vibrio vulnificus, ki se razvije v vodi in lahko povzroča kolero. Okužbe z omenjeno bakterijo so pogoste med prebivalci ob Mehiškem zalivu. ''Ena oseba je umrla v Teksasu (precej ljudi so evakuirali v Teksas, op.p.), tri ali štiri pa v Mississippiju,'' je povedal tiskovni predstavnik CDC, Tom Skinner.
Kot je pojasnil Skinner, lahko do okužbe pride že preko praske, posebej ogroženi pa so starejši in ljudje z oslabljenim imunskim sistemom. Bolezen je podobna koleri in bo po mnenju Skinnerja vzrok za še več smrti. "Vibrio vulnificus bo povzročila še več smrti na prizadetih območjih, posebno v New Orleansu," je dejal.
Voda v New Orleansu začela upadati
Raven vode v poplavljenem mestu New Orleans je sicer počasi začela upadati. Vojaški inženirski korpus sicer ocenjuje, da bo izsuševanje mesta trajalo nepredvidljivo dolgo. V New Orleansu zaenkrat delujejo le tri od 148 črpalk mestnega sistema, neznanka pa so še naplavine ruševin, trupel in dreves, ki lahko zavirajo odtekanje vode.
Policija in vojska prepričujeta kakih 10.000 ljudi, ki so še ostali v mestu, naj odidejo na varno, vendar pa ljudje, ki jim orkan in poplave nista uničila hiše, lastnine sedaj nočejo prepustiti roparjem. Dokler jim oblasti ne bodo zagotovile, da je varno, bodo domove branili z orožjem, ne glede na nevarnost nalezljivih bolezni, plinov in požarov.
Policija sicer roparjem in plenilcem resno grozi, da bo vsak, ki bo kradel v ogroženih območjih, dobil najmanj 15 let zapora. Na avtobusni postaji v New Orleansu je organiziran začasni zapor na prostem, kjer se za bodečo žico stiska nekaj deset temnopoltih Američanov.
V Washingtonu iščejo krivce
V Washingtonu se je med politiki začela igra medsebojnega obtoževanja, pri čemer je Bela hiša za zdaj še vedno v defenzivi zaradi počasnega ukrepanja zveznih agencij. Številnih kritik je deležna predvsem agencija za posredovanje v naravnih nesrečah FEMA. Njen direktor Michael Brown se utaplja v poplavi kritik članov obeh glavnih političnih strank. V torek je prišlo na dan, da je šele pet ur, potem ko je orkan Katrina udaril na kopno, zaprosil svojega šefa, ministra za domovinsko varnost Michaela Chertoffa, naj pošlje v zaliv 1000 članov FEMA, ki bodo "poskrbeli za širitev pozitivne podobe agencije".
Ameriški predsednik George Bush je v torek v Beli hiši sklical voditelje kongresa in sledila je burna razprava, polna obtožb na račun ameriškega predsednika. Levi in desni politiki sicer obljubljajo, da je obnova po katastrofi prva prioriteta, vsak predsednik vsakega odbora pa napoveduje posebno preiskavo.
Po Katrini še Ofelija
Ameriški meteorologi pa so že objavili nova opozorila močnih tropskih neviht. Nad Atlantikom je namreč nastal nov ciklon, ki so ga poimenovali Ofelija, ki z Bahamov potuje proti Floridi, spremljajo pa jo vetrovi s hitrostjo 65 kilometrov na uro.
"Vse kaže na to, da bo Ofelija, v primerjavi z orkanom Katrina, po celini potovala v malo bolj severnem pasu," je pojasnila meteorologinja Jennifer Pralgo z Nacionalnega centra za orkane.
Strokovnjaki so še povedali, da bo Ofelija obalo severovzhodne Floride najverjetneje dosegla v petek in se bo razbesnela nad ameriško zvezno državo Georgia. Dodali so še, da orkan skoraj zagotovo ne bo prišel do Mehiškega zaliva, kjer se je pred dobrim tednom razbesnela Katrina.