Ameriški demokratski predsedniški kandidati so se v torek ponovno pomerili na televizijskem soočenju, tokrat na športnem stadionu Soldier Field v Chicagu, kjer si jih je ogledalo okoli 15.000 članov raznih ameriških sindikatov. Soočenje je potekalo v organizaciji televizije MSNBC ter največje ameriške sindikalne federacije AFL-CIO, ki združuje okrog 55 različnih sindikatov z 10 milijoni članov.
Osnovni poudarki soočenja so bili tako povsem v skladu s pričakovanji vprašanje delovnih mest, mednarodnih trgovinskih sporazumov in zaradi zadnjih dogodkov tudi poudarki na infrastrukturi.
Brez presenečenj
Presenečenj med soočenjem sicer ni bilo. Vodilna demokratska kandidatka, senatorka iz New Yorka Hillary Clinton, je uspešno odbijala napade najbližjih zasledovalcev senatorja Baracka Obame iz Illinoisa in nekdanjega senatorja iz Severne Karoline Johna Edwardsa, s potrebo po ustvarjanju kakovostnih novih delovnih mest pa so se strinjali vsi udeleženci, ki so uvodoma izražali skrb za šesterico rudarjev ujetih v rudniku premoga v zvezni državi Utah.
Tudi o porušenem mostu
Zrušitev mostu preteklo sredo v Minneapolisu je kandidatom prišla prav, da so opozarjali na potrebo po večjem vlaganju v infrastrukturo, kar bi obenem potegnilo za sabo nova delovna mesta za Američane. Ameriški sindikati se že več let pritožujejo zaradi sporazumov o prosti trgovini, ki jih krivijo za ukinjanje dobrih delovnih mest v ZDA. Eden od takšnih je sporazum o prosti trgovini v Severni Ameriki (NAFTA), ki ga je leta 1993 podpisal nekdanji predsednik Bill Clinton.
Clintonova ni bila edina, ki ni napadala sporazuma NAFTA, saj sta tudi Obama in Edwards poudarjala, da je sporazum potreben, vendar tudi potreben reforme. Kandidati so prav tako izražali potrebo po trši gospodarski politiki do Kitajske, s katero imajo ZDA velik zunanjetrgovinski primanjkljaj.
Obami in Edwardsu zaradi zaostajanja v anketah za Clintonovo ne preostaja drugega, kot da jo začneta napadati, vendar pa nekdanja prva dama na vse poskuse odgovarja z umirjenim nastopom in nasmeškom. Obama in Edwards sta tokrat trdila, da jemlje Clintonova denar za kampanjo tudi od lobistov in bogatašev z Wall Streeta, Clintonova pa je z nasmehom namignila, da ji je kar všeč, da se tudi druge kampanje ukvarjajo z njo. Glede takšnih obtožb o prodaji posebnim interesom ameriških korporacij, je dejala, da je že 15 let na okopih fronte proti "desničarski mašineriji" in se ji zna upreti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.