Tujina

Kanada in ZDA znova z elektriko

New York, 16. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Večina mest na severovzhodu ZDA in v Kanadi, ki jih je v četrtek prizadel izpad električne energije, ima normalno oskrbo z elektriko. Vzrok za izpad še ni znan, medtem ko si ZDA in Kanada pripisujeta odgovornost za mrk pa so izračunali, da jih bo stal okoli 750 milijonov dolarjev.

Ko so le dočakali elektriko, pa so jim oblasti omejile porabo...
Ko so le dočakali elektriko, pa so jim oblasti omejile porabo... FOTO: Reuters

Guverner New Yorka George Pataki je zagotovil, da električni tok teče pri skoraj vseh uporabnikih metropole. V New Yorku je po več kot 30 urah električnega mrka znova začela voziti tudi podzemna železnica.

Porabniki električne energije na severu države New York, v mestu in drugih prizadetih državah je čakalo neprijetno presenečenje, saj so jim po vrnitvi elektrike uvedli redukcije za omejitev porabe. Gospodarska škoda je ogromna. Samo v mestu New York predvidevajo, da bo znašala 800 milijonov dolarjev, krepko prizadet pa je tudi večji del ameriške avtomobilske industrije, saj so bile tovarne General Motorsa, Forda, Honde in DaimlerCryslerja v Michiganu, Clevelandu in v kanadskem Ontariu v četrtek popoldne in v petek zaprte. Ponekod v Michiganu pričakujejo, da ne bo elektrike do konca tedna, v Ohiu okrog Clevelanda pa se ukvarjajo s pomanjkanjem vode. Prebivalci Clevelanda se že dva dni ne morejo pošteno umiti, vodo pa dobivajo iz steklenic. Iz Toronta in Ottawe v Kanadi poročajo o aretacijah in vandalizmu.

Vzrok še vedno neznanka

Ameriška poraba električne energije krepko prekaša ostali svet, saj povprečen Američan na leto pokuri 12.900 kilovatov elektrike, svetovno povprečje pa znaša 2200 kilovatov.

Čeprav resnični vzrok električnega mrka po trditvah odgovornih ne bo znan še nekaj časa, pa politiki in strokovnjaki, vključno z predsednikom ZDA Georgeom Bushem, menijo, da je napočil čas za temeljito obnovo celotnega električnega omrežja. Nekdanji minister za energetiko v administraciji predsednika Billa Clintona in sedanji guverner zvezne države Nova Mehika Bill Richardson je že v četrtek dejal, da so ZDA najmogočnejša supersila na svetu, vendar z električnim omrežjem države tretjega sveta. To je v petek priznal tudi Bush, ki je dejal, da je mrk budnica za modernizacijo zastarelega električnega omrežja.

V ameriškem kongresu se že nekaj let nabira prah na predlogih za modernizacijo, ki naj bi stala med 50 do 100 milijardami dolarjev. Kongresniki iz redkeje poseljenih ameriških držav so doslej zavlačevali z obnovo, saj se pri njih niso ukvarjali s pomanjkanjem elektrike.

Življenje v New Yorku se počasi vrača v normalo
Življenje v New Yorku se počasi vrača v normalo FOTO: Reuters

ZDA in Kanada bosta skupaj iskali vzroke

Bush je v petek poklical kanadskega premiera Jeana Chretiena, s katerim sta se dogovorila o ustanovitvi mešane delovne skupine za raziskavo okoliščin električnega mrka in izdelavo predlogov, da se kaj podobnega več ne bi pripetilo. Skupino bosta vodila ameriški minister za energetiko Spencer Abraham in kanadski minister za naravne vire Herb Dhaliwal. Predsednika odborov za energetiko in trgovino ter domovinsko varnost Billy Tauzin oziroma Christopher Shays pa sta v petek napovedala, da bosta njuna kongresna odbora septembra pripravila zaslišanja o mrku in izpostavljenosti terorističnim napadom zaradi morebitnih prihodnjih mrkov.

V stanovanjih je bilo ponoči zelo soparno, saj klimatske naprave niso delovale
V stanovanjih je bilo ponoči zelo soparno, saj klimatske naprave niso delovale FOTO: Reuters

Izpad električne energije je prizadel južni del Kanade in sedem ameriških zveznih držav, od Michigana na zahodu, Ohia na jugu, New Yorka na severu in Massachusettsa na vzhodu. Doslej še neznani dogodek ali okvara je povzročila izklop več kot 100 elektrarn in 22 jedrskih reaktorjev v le devetih sekundah. Strokovnjaki in politiki si še niso enotni o viru nesreče, saj so se najprej pojavljale domneve, da je kriva strela, ki je udarila v pretvornik na Niagari, potem da je razneslo pretvornik na Manhattanu, da je vir zla v Ohiu oziroma Buffallu na severu države New York oziroma v Michiganu.

Nevladna in neuradna organizacija Severnoameriški svet za energetsko zanesljivost (NERC), ki se ukvarja z nadzorom električnega omrežja, vendar brez vsakršnih pooblastil, je v petek sporočil, da se je problem najverjetneje začel nekje na območju jezera Erie, kjer imajo že ves čas težave. Po besedah predstavnikov NERC naj bi prišlo do nenadne spremembe smeri pretoka električnega toka, ki mora ostati v ravnovesju.V omrežju okrog jezera Erie naj bi 300 megavatov elektrike potovalo proti vzhodu, naenkrat pa spremenilo smer in se obrnilo proti zahodu, kar je pripeljalo do preobremenitve in do avtomatičnih izklopov.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17