"Nobena pasma psa še nikoli ni bila izboljšana s samovoljno človekovo odločitvijo, da je nekaj, kar je krajše/ daljše/ manjše/ večje/ bolj zavito … tudi boljše. Če psa obsodimo na celo življenje trpljenja zato, da bi lepše izgledal, je to mučenje," v svojem blogu na spletni strani Znanost in psi (Science and Dogs) piše Caen Elegans.
Poglobil se je v vprašanje, kako smo ljudje – v želji, da bi imeli popolne hišne ljubljenčke – z vzrejo uničili različne pasme psov.
Svoje besede je podkrepil s primerjavo fotografij psov izpred 100 let iz knjige Pasme vseh narodov (Breeds of All Nations), ki jo je leta 1915 napisal W. E. Mason, razlike pa so po njegovem mnenju ogromne. "Da bi lahko naredil pošteno primerjavo, sem izbral fotografije psov v podobnih pozah in jih obrnil tako, da psi gledajo v isto smer. Nekaj pasem sem moral izpustiti, ker na starejših fotografijah niso bile dobro vidne podrobnosti."
Bulterier
Bulterier se je v zadnjih 100 letih močno spremenil. Včasih je bil vitek in atletski, ni imel sploščene lobanje, kakršna je zanj značilna danes. Na poti do danes je privzel tudi druge motnje, kot je preveliko število zob in kompulzivno preganjanje repa.
Baset
Današnja pasma baset ima veliko daljša ušesa, je precej nižja in ima veliko več odvečne kože kot njeni predniki iz leta 1915. Poleg tega ima povešene oči, zaradi česar je nagnjen k "entropionu" ali "ekstropionu" – bolečemu stanju, pri katerem se veka zvije navznoter ali navzven.
Bokser
Ne samo, da je bokserjeva glava zdaj krajša, tudi njegov gobec je rahlo obrnjen navzgor. Njegova lobanja je veliko krajša, kot bi morala biti, posledično ti psi težje uravnavajo svojo telesno temperaturo v vročini. So manj atletski, poleg tega pa so bokserji psi, ki pogosteje od drugih zbolijo za rakom.
Angleški buldog
Zdrav buldog pravzaprav ne obstaja, piše Caen. "Buldogi trpijo skoraj za vsako boleznijo, ki obstaja!" Sodeč po raziskavi kinološkega kluba iz leta 2004 povprečna življenjska doba buldoga znaša samo šest let in tri mesece. V primerjavi z buldogi pred 100 leti so ti zdaj veliko večji in založeni s salom, njihova glava je krajša, imajo veliko več odvečne kože. Ker imajo nesorazmerne proporcije, ni priporočljivo, da kotijo in se parijo brez veterinarske oskrbe.
Jazbečar
Jazbečarji so včasih imeli krajše vratove in daljše noge, proporcije, ki so bile smiselne za njihovo majhnost. Krajši so bili tudi njihovi hrbti. Zdaj so njihovi trupi in vratovi daljši, prsni koš imajo nagnjen naprej, nogice pa imajo tako kratke, da se s trupom skoraj dotikajo tal. Jazbečar ima od vseh pasem največ tveganj za poškodbe medvretenčnih diskov, kar lahko povzroči ohromelost.
Nemški ovčar
Nemški ovčarji so bili nekoč vitkejši, s sorazmernimi nogami in hrbtom. Razlika med starim nemškim ovčarjem in novim je presenetljiva – sodoben pes ima puklast hrbet in krajše zadnje noge, njegov starejši sorodnik pa je veliko bolj atletskega videza. Včasih je ta pes tehtal približno 25 kilogramov, danes ima v povprečju 38 kilogramov.
Mops
Mops je bolj kot pes danes modni dodatek za v torbico, zaradi česar pa preživlja pravi pekel. Visok krvni pritisk, težave s srcem, premalo kisika, oteženo dihanje, pregrevanje, težave z zobmi in dermatitis so stalne težave, s katerimi se ti psi soočajo. Dvojno zavit repek, ki je ljudem tako všeč, je v resnici genetska okvara, ki v nekaterih primerih lahko povzroči paralizo.
"Nerealno je pričakovati, da bo katera koli populacija brez genetskih bolezni, toda rejci, ki svoje pse vozijo na razstave, namenoma križajo pasme in jim s tem povzročajo bolezni. Trdijo, da pasmo izboljšujejo, v resnici pa so oni razlog za večino težav, ki jih imajo psi. Če izboljšanje videza pomeni poslabšanje zdravstvenega stanja, potem to ni nikakršno izboljšanje," je opozoril Elegans.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.