Z 250 na 450 evrov na dan se je že povišal strošek za plinsko peč v podjetju, kjer izdelujejo plastična okna. "To se je dvignilo na dnevni bazi, zaradi povišane cene plina," pojasnjuje Peter Nagode iz podjetja PVC Nagode.
Posledično so se dvignile tudi cene aluminija, ki ga pri izdelavi oken potrebujejo za kljuke in druge kovinske dele okna. A tudi pridelava alumnija je danes šestkrat dražja kot je bila leto poprej. V podjetju Talum, kjer aluminij tako izdelujejo kot predelujejo, so zaradi tako visokih stroškov elektrike in plina že ustavili tretjino proizvodnje. Račun se je ob pol manjši porabi zvišal s 30 milijonov na leto zvišal na 60 milijonov evrov letno, pove prvi mož Taluma Marko Drobnič. "Cene v tem trenutku, za letošnje leto 2022, so za proizvodnjo aluminija nevzdržne. In mi lahko s to tehnično tehnološko rešitvijo, kjer smo zdaj na približno eni tretjini obsega proizvodnje, zdržimo pol leta. Potem moramo sprejeti določene odločitve. Ali povečujemo to na polovico zmogljivosti ali pa zmanjšujemo proizvodnjo na nič," pravi.
V Talumu, kjer porabijo tri odstotke električne energije v Sloveniji, upajo na čimprejšnji dogovor z vlado glede črpanja denarja iz podnebnega sklada. "Na vladi pripravljamo uredbo, da bi iz podnebnega sklada tem podjetjem, energetsko intenzivnim, pomagali. To so tisti, ki porabijo največ električne energije. Predvideva se, da bi bila ta uredba na vladi sprejeta februarja. V tem letu bi bilo potem namenjenega kar veliko denarja za ta energetsko intenzivna podjetja, zato, da potem ne bi prihajalo do odpuščanj," razlaga minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec.
V Slovenski industriji jekla se je strošek za energijo podvojil
Proizvodnje v industriji jekla niso zmanjšali, so se pa začasno preusmerili v izdelke, ki se bolje prodajajo in zvišali cene jekla. In kako zaradi takih cen energentov vidijo gospodarsko prihodnost.
Izvršni direktor SIJ Slavko Kanalec težav ne vidi: "Zaenkrat je povpraševanje po jeklu še vedno na zelo visokem nivoju in to pomeni, da so tudi kupci pripravljeni te cene plačati. V te cene so pa vgrajene višje cene energije in višje cene surovin. Dokler to kolo še zmeraj gre, potem ne vidim nobenega problema."
"Za našo dejavnost, v združenju kovinskih materialov in nekovin, ki ji tudi precedujem, lahko povem, da so nekateri tako izpostavljeni, da niso zagnali proizvodnje v januarju po kolektivnih dopustih. Zdaj čakajo kaj se bo na trgu energentov dogajalo," še pojasnjuje Drobnič.
V gospodarstvu je takih 60 tisoč poslovnih subjektov. Za letos imajo zakupljene v povprečju 70 odstotkov elektrike kot jo potrebujejo in samo 40 odstotkov plina kot ga porabijo, kar pomeni da so še vedno zelo izpostavljeni.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.