Hrvaški predsednik Ivo Josipović je zatrdil, da bodo na Hrvaškem zagotovili pravično sojenje nekdanjemu premierju Ivu Sanaderju, katerega izročitev Hrvaški je odobrilo sodišče v Salzburgu. Sanaderjevi odvetniki so njegovo izročitev zavračali prav s trditvami, da na Hrvaškem ne bo deležen pravičnega sojenja.
"Prepričan sem, da je vsak, tudi bivši premier Ivo Sanader, na Hrvaškem deležen pravičnega sojenja," je odločitev sodišča v Salzburgu komentiral Josipović.
Hrvaški predsednik je poudaril, da bo sojenje Sanaderju na Hrvaškem pod drobnogledom mednarodne skupnosti. "Prepričan sem, da bo hrvaško pravosodje zagotovo sprejelo zakonito in pravično razsodbo," je še dejal Josipović. Ob tem je dodal, da ne želi govoriti o tem, kakšna bo razsodba v Sanaderjevem primeru.
Hrvaška premierka Jadranka Kosor odločitve sodišča v Salzburgu ni želela komentirati. Dejala je, da se kot predsednica izvršne oblasti ne bo odzvala na odločitev neodvisnih pravosodnih oblasti.
Sanader napovedal pritožbo in tako ostaja v priporu
Pred sodiščem v Salzburgu je namreč vnovič potekalo zaslišanje nekdanjega hrvaškega premierja Sanaderja. Avstrijsko sodišče je imelo tri možnosti. Prva je bila, da ugodi Hrvaški in ji izroči Sanaderja, druga, da Sanaderju pripor podaljša za 60 dni, tretja pa, da Sanaderja proti varščini izpusti.
Sodišče se je odločilo za prvo možnost, torej da Sanaderja izroči Hrvaški. "Avstrijsko sodišče je odločilo, da je izročitev Iva Sanaderja Hrvaški zakonsko sprejemljiva opcija," je dejal Sanaderjev odvetnik Werner Suppan. Sanaderja sicer poleg Suppana zagovarja še Goran Suić, odvetnika pa sta že napovedala pritožbo, ki jo bosta vložila na višje sodišče v Linzu. Pritožbo morata vložiti najpozneje v 14 dneh. Glede na to, da Sanader odločitve sodišča ni sprejel in je napovedal pritožbo, ostaja v priporu.
Sanaderjev odvetnik namerava poleg pritožbe glede izročitve Hrvaški vložiti tudi pritožbo na podaljšanje pripora. Kot je povedal Suppan, je nekdanjega hrvaškega premiera današnja odločitev sodišča prizadela, "a se bo še naprej boril".
Če bo višje sodišče potrdilo prvostopenjsko odločitev, potem se Sanader lahko vnovič pritoži, in sicer na vrhovno sodišče. Na koncu se Sanader lahko pritoži še na ustavno sodišče. To pomeni, da se v primeru, da Sanaderjeva odvetnika izkoristita vse pravne možnosti, zadeva lahko zavleče tudi za leto dni.
Sanader je sicer že večkrat dejal, da izročitvi nasprotuje, saj meni, da so postopki, ki potekajo na Hrvaškem, politično motivirani in da gre pri tem za maščevanje njegovih nekdanjih kolegov.
Mnenje, da Sanader, ki se želi zagovarjati pred avstrijskim sodiščem, na Hrvaškem ne bo deležen pravičnega sojenja v skladu s Konvencijo ZN o človekovih pravicah, je sicer Suppan podprl z več kot 50 stranmi dolgo analizo skupine strokovnjakov, ki jo je sodišču predložil marca.
Kot je znano, je Sanader v priporu v Salzburgu vse od decembra lani, Hrvaška pa njegovo izročitev zahteva zaradi suma korupcije in zlorabe položaja.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.