Načelnik generalštaba izraelske vojske Dan Haluc je ocenil, da bo libanonska vojska verjetno v sedmih do desetih dneh v celoti prevzela nadzor nad jugom Libanona. Izraelske sile pa so medtem libanonske begunce pozvale, naj se ne vračajo domov, dokler libanonska vojska ne bo prevzela nadzora nad območjem.
Načela dogovora o premirju so se danes pričela uresničevati, je dejal Haluc, ki pričakuje, da bo prenos nadzora nad jugom Libanona z izraelskih sil preko misije UNIFIL na libanonsko vojsko končan v desetih dneh. Tedaj se bodo begunci, ki so območje zaradi spopadov zapustili, lahko tudi vrnili domov.
Premirje ostaja
Izrael in skrajno libanonsko gibanje Hezbolah vzdržujeta premirje, ki velja od ponedeljka zjutraj, kljub sporadičnemu nasilju na jugu Libanona.
Po navedbah izraelske vojske je Hezbolah davi izstrelil deset raket katjuš, ki so padle na jug Libanona. O žrtvah ne poročajo, izraelska vojska pa je sporočila, da se na dejanje ne bo odzvala, saj rakete niso zadele Izraela.
Izraelski vojaki so po tem na jugu Libanona ubili tri privržence Hezbolaha, je sporočila izraelska vojska.
Združeni narodi zbirajo vojake za mirovne enote
Združeni narodi si medtem pospešeno prizadevajo, da bi v skladu s petkovo resolucijo Varnostnega sveta v to državo napotili dodatne člane misije UNIFIL, ki jih bo najverjetneje vodila Francija. Za zdaj nobena od članic ZN uradno še ni ponudila svojih vojakov, interes za napotitev vojakov pa so že izrazile Francija, Nemčija, Nova Zelandija, Italija in Indija. Načelno pripravljenost sodelovanja z mirovnimi misijami Združenih narodov na Bližnjem vzhodu je izrazilo tudi slovensko zunanje ministrstvo.
Obe strani prepričani v zmagoIzraelski premier Ehud Olmert se je medtem odzval na razglasitev zmage Hezbolaha in dejal, da so gibanju zadali močan udarec. Vodja Hezbolaha šejk Hassan Nasrallah pa trdi, da je milica dosegla zgodovinsko strateško zmago.
Libanonski obrambni minister Elias Mur je davi dejal, da libanonska vojska na jugu Libanona ne bo poskušala doseči tistega, kar ni uspelo izraelski vojski, to je razorožiti Hezbolaha, pač pa pričakujejo, da bo Hezbolah območje zapustil po prihodu libanonske vojske. Voditelj Hezbolaha pa je opozoril, da "vprašanja razorožitve ne gre reševati na prenagljen način in pod pritiskom, pač pa skozi dialog med Libanonci".
Predsednik ZDA George Bush in iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad medtem obtožujeta drug drugega, da sta njuni državi spodbujali izraelsko-libanonski konflikt. Bush obtožuje Iran, da je podpiral oborožene skupine Hezbolaha, Ahmadinedžad pa trdi, da so ZDA zalagale Izrael z orožjem, ki je bilo uporabljeno nad ženskami in otroci v Libanonu.
Bush je po razglasitvi premirja dejal, da je Hezbolah v Libanonu utrpel poraz v 34-dnevni vojni z Izraelom. Na sestanku s člani kabineta za nacionalno varnost v State Departmentu je ponovil, da je šlo v Libanonu za del širše vojne med svobodo in terorjem.
Sirski predsednik Bašar al Asad je medtem v nagovoru novinarskemu združenju v Damasku povedal, da v bližnji prihodnosti ne pričakuje miru na Bližnjem vzhodu, saj je za mirovni dogovor potrebno sodelovanje ZDA, administracija predsednika Busha, ki sprejema načelo preventivne vojne, pa za to ni primerna.
Begunci se vračajo domov
Odkar je v ponedeljek zjutraj začelo veljati premirje, se je več tisoč libanonskih beguncev odpravilo na jug Libanona, kjer pa jih čakajo porušeni domovi in infrastruktura.
Mednarodni Rdeči križ zato opozarja, da dežela nujno potrebuje humanitarno pomoč.
Evropski urad za človekoljubno pomoč
Evropska unija bo v Bejrutu odprla stalni urad za človekoljubno pomoč in morda vzpostavila posebne centre za begunce z opustošenih območij, je v Bejrutu dejal evropski komisar za razvoj in človekoljubno pomoč Louis Michel. EU želi libanonski vladi pomagati utrditi njeno avtoriteto in legitimnost, da bi postala njena privilegirana partnerica, je dejal ter poudaril, da "sodobna in demokratična" država ni združljiva s "političnim gibanjem, ki je hkrati oboroženo gibanje".
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.