Po vnovični zavrnitvi alternativnih možnosti glede brexita, že tretji zavrnitvi ločitvenega sporazuma, ki ga je britanska premierka Theresa May sklenila z uradnim Brusljem, in vse večji razdeljenosti britanske politiki, ki se več kot očitno ne more zeditini glede vprašanja izhoda Velike Britanije iz Evropske unije in prihodnjih odnosov, bo Mayeva po napovedih znova zaprosila za krajšo preložitev brexita.
Zastavlja pa se vprašanje, ali bodo evropski voditelji to pripravljeni podpreti. Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je danes odločno zatrdil, da preložitve ne bo, če parlament do 12. aprila ne potrdi ločitvenega sporazuma. "Najboljša pot naprej je ratifikacija ločitvenega sporazuma. 12. april je zadnji in končni rok za potrditev," je bil jasen in dodal, da preložitev ne bo mogoča, če sporazum do takrat ne bo potrjen, njegove besede povzema Reuters.
"Izhod brez dogovora ob polnoči 12. aprila je sedaj zelo verjetni scenarij. To ni razplet, ki sem si ga želel. A je razplet, za katerega sem poskrbel, da je EU pripravljena."
Zatrdil je tudi, da prehodnega obdobja v tem primeru ne bo: "Združeno kraljestvo bo utrpelo večjo škodo kot EU, saj 'nadzorovani' oziroma 'dogovorjeni' izhod brez dogovora ne obstaja, prav tako ne obstaja 'tranzicijsko obdobje brez dogovora'." Pri tem dodaja, da si bo do zadnjega trenutka prizadeval, da se scenariju 'brez dogovora' izognemo.
Britanski poslanci sicer prav danes razpravljajo o predlogu zakona, v skladu s katerim bi preprečili možnost brexita brez dogovora. Medstrankarski predlog tako predvideva tudi, da Mayeva zaprosi za daljšo preložitev. Poslanka laburistov Yvette Cooper in ena izmed predlagateljic zakona, je ob tem dejala, da imajo poslanci dolžnost, da zagotovijo, da Britanci ne končajo s "katastrofalnim izstopom brez dogovora".
Mayeva in Corbyn skupaj o nadaljnjih načrtih za brexit
Mayeva se je danes sestala tudi z vodjo laburistov Jeremyjem Corbynom, ki je po srečanju dejal, da so pogovori potekali "konstruktivno". Govorila sta o tem, kako najti pot iz slepe ulice glede brexita, osrednji del pogovorov med torijci in laburisti pa naj bi potekal v četrtek. Namen pogovorov je, da oblikujejo rešitev za brexit, ki bi jo podprlo večino poslancev.
Macron: EU ne more biti talka politične krize v Veliki Britaniji
Velika Britanija bi morala EU sicer zapustiti že 29. marca, a so evropski voditelji Londonu odobrili krajšo preložitev, a zgolj do 12. aprila oziroma do 22. maja, v primeru, da britanski parlament potrdi Mayin ločitveni sporazum. A zadostne podpore zanj med britanskimi poslanci ni, evropski voditelji pa so vse odločnejši v svojih izjavah, da se brexita brez dogovora ne bojijo.
Avstrijski kancler Sebastian Kurz je danes po poročanju STA dejal, da trenutno ni nobenega razloga za vnovično preložitev brexita: "Trenutno ne vidim nobenega razloga za preložitev (izstopa), saj se kaos v Veliki Britaniji ni spremenil. Trenutno ni nobene jasne poti, ki bi lahko v spodnjem domu britanskega parlamenta dobila večinsko podporo," je dejal.
Dokaj oster je bil že v torek zvečer francoski predsednik Emmanuel Macron, ki pravi, da Evropska unija ne more biti talka politične krize v Veliki Britaniji: "Če Združeno kraljestvo skorajda tri leta po referendumu ni sposobno priti na plan z rešitvijo, ki bi jo podpirala večina, bo dejansko samo izbralo izhod brez dogovora."
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.