Tujina

Jedrska apokalipsa

Dunaj, 07. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vodja IAEA svari pred katastrostrofo svetovnih razsežnosti, če mednarodna skupnost ne bo naredila več za ustavitev širjenja jedrskega orožja.

Vodja IAEA svari svet pred katastrofo svetovnih razsežnosti (Foto: Reuters)
Vodja IAEA svari svet pred katastrofo svetovnih razsežnosti (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Svet mora omejiti dostop do tehnologije za izdelavo jedrskih bomb, sicer mu grozi jedrska apokalipsa, je na konferenci za neširjenje jedrskega orožja poudaril vodja Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamed El Baradej. Po njegovem mnenju bi se z dostopom do omenjene tehnologije povečalo število držav, ki bi lahko v kratkem času sestavile atomsko bombo.

"To pomeni, da bi v naslednjih desetih do dvajsetih letih veliko število držav, ki uradno niso oborožene z jedrskim orožjem, to dejansko postalo. To je dober recept za naše samouničenje," meni El Baradej.

Njegov predlog za petletni moratorij na bogatenje urana in pridobivanje plutonija so številne države takoj zavrnile. Enoglasno mu nasprotujejo tudi Združene države Amerike in Iran, ki so sicer v sporu prav zaradi vprašanja jedrskega orožja.

Čeprav sta v sporu zaradi iranskega jedrskega programa, sta se Teheran in Washingtobn družno uprla El Baradejevemu predlogu o omejevanju jedrskih programov (Foto: Reuters)
Čeprav sta v sporu zaradi iranskega jedrskega programa, sta se Teheran in Washingtobn družno uprla El Baradejevemu predlogu o omejevanju jedrskih programov (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Kljub začetnemu nasprotovanju je El Baradej prepričan, da se vse več držav strinja s predlogom o moratoriju. "Opažam, da postajajo države postopno, a zanesljivo bolj in bolj naklonjene moratoriju," je povedal. "Mogoče ne bo trajal pet let, mogoče bo trajal krajši čas."

El Baradej je poleg tega predlagal še, da bi vsi obrati za bogatenje urana in prodobivanje plutonija prišli pod mednarodno upravo, tako da jih ne bi več nadzirala ena sama država. Kot je povedal, je tak korak nujen. To naj bi še posebej jasno izpostavilo odkritje, da je snovalec pakistanskega jedrskega programa Abdul Kadir Kan na črnem trgu prodajal jedrsko tehnologijo Libiji in Iranu in Severni Koreji.

Vodja IAEA je izrazil tudi razočaranje, ker se 188 podpisnic sporazuma o neširjenju jedrskega orožja tudi po tednu dni konference ni uspelo dogovoriti niti o poteku srečanja. "Govorimo o našem preživetkju. Nočem, da se konferenca nadaljuje na tak način," meni El Baradej, ki je prepričan, da je treba odpraviti pomanjkljivosti v zdaj že 35 let starem sporazumu.

Pozivi Severni Koreji

ZDA so svoje zaveznice opozorile, da bi lahko bila Severna Koreja že junija pripravljena na izvedbo podzemnega jedrskega poskusa, so sporočili neimenovani ameriški diplomati. ZDA so informacije zbrale s satelitskimi posnetki.

Zunanji ministri držav članic Evropske unije in trinajstih azijskih držav so v sklepni izjavi po evropsko-azijskem vrhu ASEM zapisali, da "se mora Severna Koreja nemudoma vrniti k šeststranskim pogajanjem in sprejeti strateško odločitev o Korejskem polotoku brez jedrskega orožja".

Podoben poziv so na Pjongjang naslovili tudi predstavniki Združenih držav in Mednarodne agencije za jedrsko energijo.


  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1