Jemenski predsednik Ali Abdulah Saleh je pristal na pobudo Zalivskega sveta za sodelovanje (GCC) za prenos oblasti v državi. V dogovoru je navedeno, da bo Saleh v 30 dneh po vzpostavitvi vlade narodne enotnosti parlamentu ponudil svoj odstop, nato pa bi v dveh mesecih izvedli predsedniške volitve.
ZDA, sicer dolgoletna podpornica Saleha, so včeraj 68-letnega predsednika pozvale, naj takoj sproži proces prenosa oblasti v tej revni državi na Arabskem polotoku, ki jo že več mesecev pretresajo nasilni protesti.
Saleh je v zameno zahteval podelitev imunitete, poročajo tuji mediji. Opozicijski voditelji so se z njegovo zahtevo strinjali, vprašanje pa je, ali se bodo strinjali tudi protestniki. Saleh tako namreč ne bi kazensko odgovarjal za morebitne nepravilnosti, ki jih je storil med svojo dolgoletno vladavino. Na predsedniškem stolčku je namreč že 33 let. Spomnimo pa tudi, da so v protestih umrli številni protestniki, ubile pa so jih Salehove varnostne sile. Obstajajo pa tudi utemeljeni sumi, da je je Saleh odgovoren za korupcijo in zlorabo uradnega položaja.
Jemenska opozicija je sporočila, da ne bo sodelovala v vladi, ki bo oblikovana pod Salehom, s čimer je nakazala, da bi moral predsednik z oblasti sestopiti, preden bo prisegla nova vlada.
Protestniki, ki že od januarja zahtevajo zamenjavo režima, pa očitno niso pripravljeni na popuščanje kot opozicija in zahtevajo takojšen odstop Saleha. Danes so se znova množično zbrali na trgu pred univerzo v Sani in v drugem največjem jemenskem mestu Taez.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.