Ko je Donald Trump oznanil kandidaturo na ameriških predsedniških volitvah je poskrbel za največje politično razburjenje v zgodovini. Še nekaj dni nazaj, so se javnomnenjske raziskave in politični analitiki prepirali o tem, kako prepričani so v zmago Hillary Clinton, zdaj pa se bo celotna raziskovalna industrija morala soočiti s svojo ’učinkovitostjo’, saj je na volitvah slavil Donald Trump.
Skoraj vse ankete in analitiki imajo danes namreč dolg nos. Da bo na predsedniških volitvah slavila Hillary Clinton so namreč pisali številni ameriški mediji, njeno zmago so celo podkrepili z odstotki, ki so se gibali med 66 in 99.
Kaj je šlo narobe, kje so ankete zgrešile, se zdaj sprašujejo vsi. Delček k temu presenečenju je najverjetneje prispeval kar Donald Trump sam, saj mu je očitno uspelo pritegniti na volitve tudi tiste ljudi, ki pri javnomnenjskih anketah ne sodelujejo in celo tiste, ki na volitve sploh ne hodijo. Njegova kampanja je očitno prepričala del volilnega telesa, o katerem nihče ni vedel, da bo prišel na volišče, in s tem je dosegel nove dele prebivalstva.
Mogoče so se nekateri Trumpovi volilci tudi sramovali svojega favorita, zato so dejstvo, koga bodo volili, zadržali zase. Hillary je bila sicer zelo nepriljubljena kandidatka z majhnim zaupanjem, vendar je prezir do Trumpa njegove privržence morda prisilil, da jih večina ni želela priznati, kaj bodo naredili v volilni kabini.
Morda pa je dejstvo tudi samo to, da številni Američani še niso pripravljeni glasovati za žensko, kar morda niso želeli povedati pred drugimi, dokler se niso znašli pred volilno kabino. Take ljudi bi bilo težko anketirati. Do sedaj namreč še ni bilo ženske kandidatke iz velike politične stranke, in tudi zato je odpor Američanov, da glasujejo za žensko, težko spremljati.
Seveda pa vedno obstaja tudi možnost, da so bile ankete pristranske. Politični analitiki pravijo, da je možno, da je elita, Washingtonski poznavalci, ki opravljajo ankete, priredila svoj model, da bi ustrezal pričakovanjem, da je zmaga Trumpa vse prej kot mogoča.
Verčič: Ankete so prezrle tiho večino
Po besedah Dejana Verčiča s fakultete za družbene vede so ankete "prezrle tiho večino, ki se je očitno izogibala odgovarjanju na javnomnenjske raziskave". Pojav je povezal s kampanjo pred referendumom o brexitu, ko je bilo stanje po njegovih besedah podobno.
Takšne napake po Verčičevih besedah "resno postavljajo pod vprašaj celotno industrijo merjenja javnega mnenja, pa tudi velik del sodobne politologije".
Med posledicami volilnega rezultata je sicer izpostavil, da bodo imeli "republikanci v rokah tako predsednika kot kongres in senat, zato se bo s tega stališča nemogoče izgovarjati na kakršne koli blokade v sistemu". Ob tem je izpostavil, da pa nihče pravzaprav ne ve, kdo sploh so ljudje v ozadju Trumpa.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.