Poslanci so z 31 glasovi za in devetimi proti potrdili svet ministrov pod vodstvom Nikole Špirića, ki bo štel devet ministrov in sedem njihovih namestnikov. Špirića iz Zveze neodvisnih socialdemokratov (SNSD) je parlament potrdil že 11. januarja.
Pred glasovanjem v parlamentu je Špirić med cilji svoje vlade navedel reformo policije in izobraževalnega sistema, sodelovanje s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, zatiranje korupcije ter spremembe kazenskega zakonika. Med cilje je uvrstil še ustavne spremembe, gospodarske reforme in urejanje statusa državnega premoženja.
Evropska komisija zadovoljna z novo vlado
Evropska komisija pozdravlja imenovanje nove vlade v Bosni in Hercegovini ter izbiro Nikole Špirić za novega premiera. "Z gospodom Špirićem in njegovo vlado bomo tesno sodelovati ter tako podpirali BiH v njeni evropski integraciji," je danes v Bruslju dejal evropski komisar za širitev Olli Rehn.
Komisar je hkrati poudaril nujnost nadaljevanja reform v državi. "Pričakujemo konkretne programe za reformo policije in javnega radia ter za sodelovanje s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije," je dejal.
Vlada je bila imenovana v skladu z dogovorom sedmih strank, ki tvorijo parlamentarno večino. Stranka za BiH (SBiH), Hrvaška demokratska skupnosti BiH (HDZ BiH), predstavniki Stranke demokratske akcije (SDA), HDZ 1990, Narodne stranke z delom za napredek (NSRZB) in Stranke demokratičnega napredka (PDP) so se 3. januarja dogovorile o razdelitvi ministrskih položajev glede na narodno pripadnost.Splošne volitve v BiH so bile 1. oktobra lani. Za bošnjaškega člana predsedstva BiH je bil takrat izvoljen nekdanji premier BiH in vodja SBiH Haris Silajdžić, za srbskega člana Nebojša Radmanović iz SNSD, za hrvaškega pa Željko Komšić iz Socialdemokratske stranke BiH (SDP BiH). Mesto predsedujočega je prvi prevzel Radmanović.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.