Maščevanje za napad palestinskih skrajnežev
Izraelska vojska je v odgovor na včerajšnji napad palestinskih skrajnežev, v katerem je umrlo deset ljudi, začela s silovito vaojaško akcijo nad Palestinci. Agencije poročajo predvsem o zračnih napadih na javne ustanove na palestinskih avtonomnih območjih, po navedbah očividcev pa so izraelski helikopterji vrste apache in letala F-16 obstreljevali položaje palestinskih varnostnih sil na območju Gaze in v samem mestu. V napadih je bilo ranjenih najmanj 25 Palestincev, večina lažje.
Izraelska vojska je napadla tudi poslopja na območju Ramale in Dženina na Zahodnem bregu, od koder pa po navedbah nemške tiskovne agencije dpa niso poročali o ranjenih ali mrtvih.
Izraelci naj bi z letali in tanki napadli tudi poslopje radijske postaje v Ramali, v bližini katere ima palestinski voditelj Arafat svoje prostore, prav tako pa tudi dom voditelja skrajne organizacije Fatah Marvanoma Bargutina. Radio oddajnik so zadele rakete izstreljene s helikopterjev, uničeno pa je tudi helikoptersko vzletišče v Nablusu.
Prekinitev odnosov z Arafatom

Čeprav je palestinski voditelj Arafat ukazal zapreti prostore skrajnih palestinskih gibanj Hamas in Islamski džihad, so Izraelci z Arafatom pretrgali vse stike. Po mnenju izraelske vlade Arafat ni verodostojen pogajalski partner, saj naj bi bil odgovoren za serijo terorističnih napadov, v katerih je v zadnjih 10 dneh umrlo 44 ljudi.
Eden od glavnih palestinskih predstavnikov Saeb Erekat je danes v pogovoru za ameriško televizijo CNN dejal, da poskušajo izraelske oblasti s poostritvijo izraelskih vojaških akcij proti palestinskim oblastem vnovič zavezati roke Arafatu, uničiti palestinsko vodstvo in sabotirati mirovni proces. Saeb Erekat je še pohvalil odločitev ameriškega odposlanca za Bližnji vzhod Anthonyja Zinnija, da nadaljuje svojo misijo kljub najnovejšim napadom. Storiti je potrebno vse, da bi pomagali ameriškemu odposlancu, je menil Erekat.
Egipt za čimprejšnje srečanje Arabske lige
Egiptovska vlada je navezala diplomatske stike z zahodnimi politiki, da bi ustavila izraelske napade na palestinske cilje. Egiptovski zunanji minister Ahmed Maher je obenem napovedal, da bi še pred muslimanskim praznikom bajram, ki se v večini muslimanskih držav začne v soboto, sklicali srečanje Arabske lige, na katerem bi razpravljali o ukrepih za zaščito Palestincev pred "izraelsko agresijo".

Generalni sekretar Arabske lige Amr Musa pa je danes v ta namen zahteval sklic izredne seje Varnostnega sveta ZN. Maher je pojasnil, da bo navezal stike s kolegi iz ZDA, Velike Britanije in Francije. Izrael po besedah Maherja poskuša z odločitvijo, da ne bo več priznaval palestinskih avtonomnih oblasti in njihovega vodje Jaserja Arafata, dokončno porušiti mirovni proces. Kot je še povedal egiptovski zunanji minister danes v Kairu, arabske države zavračajo izraelsko odločitev.
Denarna pomoč Evropske komisije Palestincem
Evropska komisija je palestinskim avtonomnim oblastem namenila pomoč v višini 30 milijonov evrov. Kot so pojasnili v Bruslju, bodo omenjena sredstva namenili za "normalno delovanje" palestinske uprave. Omenjeno vsoto naj bi sprostili s tremi mesečnimi obroki po 10 milijonov evrov, ki naj bi jih izplačali med decembrom 2001 in februarjem 2002.
Evropska unija je palestinskim avtonomnim oblastem med majem in novembrom v ta namen že namenila 60 milijonov evrov. Da bi se izognili morebitni korupciji, bodo nad porabo sredstev bdeli predstavniki Mednarodnega denarnega sklada.