"Z egiptovsko vlado smo v stiku glede potrebnih priprav za vrnitev veleposlanika, tako da bodo on in njegovo osebje primerno zavarovani ter da ohranimo izraelsko predstavništvo v Kairu," je na tedenskem zasedanju izraelske vlade povedal premier Benjamin Netanjahu.
Napad na izraelsko veleposlaništvo v noči s petka na soboto – med katerim so bili ubiti trije ljudje, več kot 1000 je bilo ranjenih, šest izraelskih varnostnikov pa je ostalo ujetih v poslopju veleposlaništva – je označil kot "težak in kritičen konec tedna".
"Izgredniki so vdrli v stavbo veleposlaništva in v njegove pisarne ... in prišli prav do vrat, za katerimi so bili ujeti naši možje," je Netanjahu opisal napad, med katerim so izgredniki najprej uničili zid okoli poslopja, nato pa jih je nekaj deset vdrlo v konzularne prostore veleposlaništva. Skozi okna so zmetali na tisoče dokumentov, izraelsko zastavo na veleposlaništvu pa zamenjali z egiptovsko.
Egiptovski minister za informiranje Osama Heikal je sicer po napadu v soboto zatrdil, da so egiptovske oblasti zavezane spoštovanju mednarodnih konvencij, vključno z varovanjem vseh veleposlaništev. Obljubil je tudi, da bodo uresničili "vse člene" zakona o izrednih razmerah in sodili odgovornim za napad.
Tokratni napad je sledil zaostritvi odnosov med Egiptom in Izraelom, do katere je prišlo po avgustovskem incidentu, v katerem je bilo v puščavi Negev ob meji z Izraelom ubitih pet egiptovskih policistov. Ubili naj bi jih izraelski vojaki, ki so po napadu na avtobus v bližini mesta Eilat čez mejo zasledovali domnevne skrajneže.
Odnosi med državama se sicer postopoma slabšajo že vse od februarskega strmoglavljenja dolgoletnega egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka, pod katerim je Egipt leta 1979 kot prva arabska država podpisal mirovno pogodbo z Izraelom.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.