Nad polotokom Sinaj je danes strmoglavilo rusko letalo z več kot 200 potniki. Airbus A321, družbe Metrojet je poletel iz letovišča Šarm el Šejk in je bil na poti v ruski Sankt Peterburg.
Na letalu je bilo 224 ljudi: 217 potnikov in sedem članov posadke. Med potniki naj bi bilo 25 otrok, so sporočile ruske oblasti. Večina potnikov je bila Rusov, štirje so bili Ukrajinci in en Belorus.
Z radarjev je letalo let 7K9268 izginilo 23 minut po vzletu ob 5.51 po srednjeevropskem času.
Svojci žrtev na letališču v St. Petersburgu:
Preživelih ni
Razbitine letala so našli na območju Hasana v osrednjem delu Sinaja, od koder so potegnili številna trupla.
Letalo je zelo uničeno, pri strmoglavljenju se je razpolovilo. Pojavila so se poročila, da bi morda, ker naj bi slišali glasove, lahko kdo preživel, a zdaj so oblasti potrdile, da ni tako. Egiptovski reševalci so, kot navaja agencija Tass, povedali, da v razbitinah niso našli preživelih.
Rusko ministrstvo za izredne razmere je objavilo seznam imen potnikov na letalu, na katerem so bili od desetmesečne deklice do 77-letne ženske. Iz Moskve so sporočili, da bodo identifikacijo trupel opravili v Sankt Peterburgu, kamor jih bodo prepeljali te dni.
Iz letala naj bi potegnili že več kot 129 trupel. Na kraju so že našli tudi črni skrinjici, so sporočile egiptovske oblasti.
Letalo ni poslalo klica na pomoč
Po nekaterih podatkih naj bi rusko letalo zaprosilo za zasilni pristanek, malo preden je izginilo z radarjev. Kasneje pa je egiptovsko ministrstvo za civilno letalstvo sporočilo, da rusko letalo ni poslalo klica na pomoč.
"Vse do strmoglavljenja nismo bili obveščeni o kakšnih napakah na letalu in nismo prejeli klica na pomoč," je dejal minister za civilno letalstvo Hosam Kamal.
So bile vzrok za tragedijo tehnične težave?
Ruska tiskovna agencija Tass ob sklicevanju na vire na mednarodnem letališču v Kairu piše, da je letalo letelo na višini 9000 metrov, ko je pilot stopil v stik z nadzorom zračnega prometa zaradi tehničnih težav, težave naj bi imel z radijskim sistemom letala. Po tem so z letalom izgubili stik. Letalo je začelo izjemno hitro padati – v minuti naj bi se spustilo za 1500 metrov, hitrost pa naj bi padla na vsega 170 kilometrov na uro.
Letalska družba je po poročanju RT.com sporočila, da vzrok nesreče ni človeška napaka. Dodali so, da je bilo letalo servisirano in da je bil pilot izkušen, saj je opravil že več kot 12.000 ur letenja.
Ruski prometni minister pravi: Trditve IS, da so odgovorni za strmoglavljenje, ne moremo sprejeti kot resnične
Egiptovske oblasti so po poročanju Tass izključile možnost, da bi letalo strmoglavili islamistični skrajneži, ki so sicer dejavni na delih Sinaja. Glede na višino leta naj bi bila sestrelitev nemogoča.
Na Twitterju se je oglasila veja džihadistične skupine Islamska država (IS) v Egiptu, ki je prevzela odgovornost za strmoglavljenje ruskega potniškega letala. Dodali so, da naj bi šlo za povračilni ukrep zaradi ruskega posredovanja v Siriji, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Preiskovalci teh trditev še niso komentirali. Se je pa na izjavo teroristov odzval ruski minister za promet, Maksim Sokolov, ki je dejal, da trditev, da so teroristi povzročili strmoglavljenje ruskega letala v Egiptu "ne moremo sprejeti kot resnično".
"Sedaj se v različnih medijih pojavlja informacija o tem, da je rusko potniško letalo sestrelila zenitna raketa islamskih skrajnežev. Ta informacija ne more biti verodostojna," je povedal ruski minister. "Tesno sodelujemo z našimi egiptovskimi kolegi. In v tem trenutku nimajo nobenih takšnih informacij, ki bi potrdile podobne izmišljotine," je še dejal po poročanju ruske tiskovne agencije Tass.
Tudi tiskovni predstavnik egiptovske vojske Mohamed Samir je ovrgel to trditev.
Egiptovski premier Šarif Ismail, ki je potrdil, da so v krilu letala našli črno skrinjico, je dejal, da so strokovnjaki potrdili, da tehnično letal na tej višini (9000 metrov) ni mogoče sestreliti. Dodal je, da bo "črna skrinjica tista, ki bo razkrila vzrok nesreče", je poročala egiptovska tiskovna agencija Mena. Kot je dodal, so črno skrinjico predali strokovnjakom v analizo. Dodal je še, da so doslej našli trupla 129 žrtev z letala.
Po poročanju AFP so jim trije vojaški strokovnjaki zatrdili, da IS na Sinaju nima raket zemlja-zrak, ki bi lahko zadele letalo na višini 9000 metrov. Ne morejo pa izključiti možnosti, da bi bila bomba na letalu ali pa da bi skrajneži letalo s svojimi raketami lahko zadeli, če se je spustilo zaradi tehnične napake.
Ruski preiskovalci preverjajo tudi vzorce goriva na mestu, kjer je letalo zadnjič napolnilo rezervoar v ruskem mestu Samara, poroča Reuters.
Na območju strmoglavljenja naj ne bi vladali zaostreni vremenski pogoji. Bilo je nekaj oblakov, vidljivost pa je bila dobra.
Lufthansa in Air France se bosta izogibali zračnega prostora nad Sinajskim polotokom
Dve veliki evropski letalski družbi – nemška Lufthansa in Air France-KLM – sta v luči današnje nesreče sporočili, da se bosta izogibali letenja nad Sinajskim polotokom, dokler vzrok za nesrečo ruskega letala ne bo razjasnjen.
"Takšno odločitev smo sprejeli zato, ker razlogi za strmoglavljenje še niso znani," je povedal tiskovni predstavnik nemške Lufthanse in dodal, da bodo polete preusmerjali vse dokler ne razjasnijo razlog za strmoglavljenje.
V zračnem prostoru nad Sinajem sicer dnevno leti manj kot 10 Lufthansinih letal.
Podobno so odločitev o preusmeritvi poletov pojasnili v francoskem prevozniku Air France. "Potrjujemo, da smo iz previdnostnih razlogov sprejeli odločitev, da se izognemo zračnemu prostoru nad Sinajem," je povedal tiskovni predstavnik letalskega prevoznika.
Šlo je za letalo družbe Metrojet
Šlo je za letalo Airbus A321, letalske družbe Kogalimavija (krajše Kolavia), znane tudi pod imenom Metrojet. Airbus A321 je bilo letnik 1997, kar pomeni, da ni zelo staro letalo, je pa bilo eno od zgodnejših letal tega modela. Metrojet ima sicer v floti 5 takih letal.
V Airbusu, proizvajalcu letal, so pojasnili, da je bilo za letalom okoli 56.000 ur letenja na skoraj 21.000 letih. Drugih podatkov pa nimajo, so pa pripravljeni pomagati pri preiskavi. Dodali so, da je A321 največji v družini Airbusov A320 in lahko sprejme do 240 potnikov. Prvi so poleteli januarja 1994.
Proizvajalec letal Airbus je izrekel sožalje vsem prizadetim.
Svojcem žrtev in Moskvi so sožalje že izrazili tudi številni tuji državniki, med njimi britanski premier David Cameron, nemška kanclerka Angela Merkel in ameriški zunanji minister John Kerry.
Kazenska preiskava
Putin je odredil napotitev reševalnih ekip v Egipt, poleg tega je vladi naložil oblikovanje posebne komisije, zadolžene za nesrečo. Na območje strmoglavljenja se bosta odpravila tudi ruski prometni minister Maksim Sokolov in vodja ruske agencije za zračni promet Aleksander Neradko. Na poti tja naj bi bil tudi egiptovski premier.
Poleg tega je ruski preiskovalni odbor sprožil kazensko preiskavo sibirske letalske družbe, ki deluje tudi pod imenom Metrojet, zaradi morebitne kršitve pravil letalske varnosti.
Letalo naj bi bilo že udeleženo v nesreči
Doslej je bila z Airbusom 321 samo ena nesreča s smrtnim izidom, in sicer leta 2010 je v bližini Islamabada v Pakistanu v strmoglavljenju umrlo 152 ljudi. Pilot se je takrat ob pristajanju zaletel v hrib.
Metrojet pa je imel eno nesrečo s smrtnim izidom leta 2011, ko je letalo zagorelo na vzletni stezi na ruskem letališču Surgut. Umrli so trije ljudje, letalo je zgorelo v pičlih 10 minutah.
To isto letalo naj bilo že udeleženo v nesreči leta 2001, ko je še letelo za letalsko družbo Middle East Airlines - MEA. Z repom je udarilo ob tla na letališču v Kairu.
Zadnja večja letalska nesreča, v katero so bila vpletena ruska letala, se je zgodila leta 2014, ko je letalo Tatarstan Airlines strmoglavilo na mednarodnem letališču Kazan. Umrlo je 50 ljudi.
KOMENTARJI (578)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.