V nedeljo so v Bosni in Hercegovini potekale splošne volitve. Osrednja volilna komisija je po tem, ko je preštela več kot 90 odstotkov glasov, sporočila, da je že mogoče potrditi, da bo sin pokojnega prvega predsednika BiH Alije Izetbegovića, Bakir Izetbegović, postal novi bošnjaški član predsedstva BiH. Dobil je namreč 34,73 odstotka glasov.
Drugo mesto v borbi za bošnjaški stolček v predsedstvu je pripadlo medijskemu tajkunu Fahrudinu Radončiću iz nedavno oblikovane SBB BiH, ki je prejel 30,75 odstotka glasov.
Veliko presenečenje je, da na omenjeno mesto v predsedstvu ni bil izvoljen dosedanji bošnjaški član predsedstva Haris Silajdžić. Ta se je uvrstil šele na tretje mesto z okoli 25 odstotkov glasov. Dodaten udarec so mu zadale še parlamentarne volitve, saj je njegova Stranka za BiH utrpela poraz in se v Federaciji BiH uvrstila na četrto mesto za SSB BiH.
V volilnih okrožjih Federacije BiH, kjer ima večino prebivalstvo hrvaške narodnosti, pa pričakovano vodi Hrvaška demokratska skupnost BiH (HDZ BiH) Dragana Čovića.
Na volitvah za predsedstvo BiH pa je znova zmagal kandidat SDP BiH Željko Komšić, ki je po neuradnih delnih izidih prejel 60,69 odstotka glasov. Daleč za njim se je uvrstila kandidatka HDZ BiH Borjana Krišto z 19,66 odstotka glasov. Predstavniki hrvaških strank so zato pozvali k spremembam ustave, tako da bi hrvaškega člana predsedstva volili le volivci hrvaškega naroda in ne tudi bošnjaškega, kot to velja sedaj.
Glede položaja srbskega člana predsedstva BiH najbolj kaže kandidatu Stranke neodvisnih socialdemokratov (SNSD) Nebojši Radmanoviću, ki vodi z 49,84 odstotka glasov. Kandidat opozicijske koalicije Skupaj za Srbsko Mladen Ivanić mu tesno sledi s 47,07 odstotka glasov podpore.
V SNSD, ki je sicer stranka premierja Republike srbske Milorada Dodika, so ocenili, da kljub majhni razliki zmaga Radmanovića ni sporna, Ivanić pa se je označil za "realnega zmagovalca volitev" glede na to, da je bilo skoraj deset odstotkov glasov volivcev v Republiki srbski za srbskega člana predsedstva neveljavnih. Stranka je zato od volilne komisije zahtevala, da preveri, ali gre morda za manipulacije.
Dodik vodi v tekmi za predsednika Republike srbske
Miloradu Dodiku se medtem obeta izvolitev za predsednika Republike srbske. Prejel naj bi okoli 53 odstotkov glasov, sledi pa mu kandidat opozicijske koalicije Skupaj za Srbsko Ognjen Tadić, ki je prejel 37 odstotkov glasov
Po objavi teh rezultatov je Dodik dejal, da je svojo prepričljivo zmago tudi pričakoval. Glede srbskega člana predsedstva BiH je dejal, da ni vedel, da bo tolikšen odstotek ljudi glasoval za Mladena Ivanića.
Da je Dodikova zmaga še slajša, je poskrbel tudi rezultat njegove stranke na parlamentarnih volitvah. Med volivci v Republiki srbski je SNSD ostala vodilna tudi na parlamentarnih volitvah, kot druga najbolje uvrščena stranka pa ostaja glavna opozicijska Srbska demokratska stranka. Dodik je tako ob takih rezultatih prepričan, da ima njegova stranka razlog za slavje.
Volitve korak k popuščanju napetosti v regiji
Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Valentin Inzko je ocenil, da so volilni izide nadaljnji korak k popuščanju napetosti v regiji. Novoizvoljeni bosanski član predsedstva BiH Bakir Izetbegović je že iztegnil roko proti Republiki srbski in njenemu najverjetnejšemu novemu predsedniku Miloradu Dodiku, je poudaril Inzko.
Bakir Izetbegović je poudaril evropsko pot, pozitivni signali pa so prišli tudi iz Republike srbske, kar Inzka še posebej veseli.
Mednarodni opazovalci so na splošno imeli za potek volitev same pohvale, zmotilo pa so jih nekatere nepravilnosti, zlasti visoko število neveljavnih glasovnic v Republiki srbski. A da tudi v Federaciji ni šlo vse tako gladko, opozarja Radončić, ki je, kot že omenjeno, kandidiral za člana predsedstva in osvojil drugo mesto. Pričakuje namreč, da bo volilna komisija preučila, kako to, da je bilo več kot 60.000 glasov v Federaciji BiH neveljavnih.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.