Novinar oddaje 24UR je govoril z voznikom tovornjaka, na katerega so se skušali vkrcati obupani begunci v francoskem Calaisu. Tamkajšnje policiste in oblasti obtožuje, da si pred težavami le zatiskajo oči. Kot pravi, francoski policisti mirno opazujejo, kako begunci oblegajo tovornjake, Britanci pa pišejo visoke kazni – tovornjakarjem in migrantom.
Prevoznik Zdravko Lamot je razložil izkušnjo njegovega voznika na francosko-angleški meji, kjer mejno kontrolo, tako Britanci kot Francozi, vršijo v Calaisu na francoski strani. Kot pravi, prebežniki odprejo vrata tovornjaka tudi ko se ta premika. Nekateri se skrijejo na rezervno kolo, se pritrdijo z magneti in jermeni na šasijo. Francoski policisti pa to mirno opazujejo, ker si želijo, da čim več beguncev odide na Otok. In ko je tovornjak na drugi strani, pridejo britanski policisti s psi, ki zavohajo begunce, policija pa voznika ustavi in kaznuje. Lamot je zaradi migrantov že dobil kazen, in sicer njegovo podjetje skoraj 10.000 evrov kazni, njegov voznik pa 6.000 evrov. Pravi, da se je nad kaznijo pritožil in je ne namerava plačati. Plačali bomo šele takrat, ko bomo pravnomočno obsojeni, pravi Lamot, ki je izgubil ogromno posla, saj v Anglijo več ne vozi, da mu ne bi zaradi neplačila zasegli tovornjakov.
Podobno izkušnjo ima tudi Lamotov kolega Branko Tkalčič, ki je dobil še višjo kazen, skupaj kar 60 tisoč evrov. Večino je plačal, čeprav mu je nekaj povrnila zavarovalnica. Vozil je namreč hrano, zato mu je zavarovalnica povrnila del denarja, saj je bilo rečeno, da so prebežniki urinirali, zato je bilo treba hrano zavreči.
Tkalčič se je celo sam odpravil do policistov v Calaisu in si ogledal njihovo delo. "Usedel sem se v eno izmed vozil in na računalniku je bilo vse rdeče, to se pravi, da je nemogoče, da bi ubežniki prečkali pot, če jim ne bi dovolili ti francoski organi," pravi Tkalčič, ki je prepričan, da gre za kriminalno združbo, kjer ’lupijo’ slovenske ali mednarodne prevoznike.
Italijani razgnali begunce
Italijanska policija je davi razgnala več deset migrantov, ki so se utaborili na skalnati obali blizu mesta Ventimiglia ob meji s Francijo. Prebežniki, večinoma iz Afrike, so tam v upanju, da jih bodo francoske oblasti spustile v državo, vztrajali več dni.
Policisti so okoli deset migrantov, ki so se upirali, odpeljali s kraja, kjer so se utaborili, nato pa prebežnike z avtobusom italijanskega Rdečega križa prepeljali na železniško postajo v Ventimiglii. Ker so se nekateri migranti upirali, so izbruhnili izgredi, v katerih je bil poškodovan najmanj en policist. Nekaj migrantom je uspelo pobegniti.
Migranti so povedali, da niso živali in da si takšne obravnave ne zaslužijo.
Politika pa melje
"Iz dogajanja v Ventimiglii bi se morali vsi česa naučiti," je poudaril italijanski notranji minister Angelino Alfano pred srečanjem notranjih ministrov EU v Luksemburgu, na katerem bo govora tudi o tej temi. Kot je dodal, gre za "zaušnico Evropi" in dokaz, da begunci ne želijo ostati v Italiji, temveč hočejo v druge evropske države.
Na železniški postaji v Ventimiglii trenutno čaka kakih 500 migrantov, ki želijo v Francijo. Zanje skrbijo predstavniki Rdečega križa in drugih humanitarnih organizacij.
Potem ko je italijansko-francosko mejo dnevno prečkalo na stotine migrantov, ki so jih pred tem rešili z ladij v Sredozemskem morju, je Francija okrepila nadzor na meji in od četrtka je meja zanje zaprta.
Francoski notranji minister Bernard Cazeneuve je v ponedeljek poudaril, da mora za migrante poskrbeti Italija. "Od začetka leta smo našteli 8000 prečkanj meje, okoli 6000 ljudi smo poslali nazaj v Italijo," je povedal.
KOMENTARJI (489)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.