Italijanska vlada je po hitrem postopku sprejela odlok, s katerim hoče zmanjšati število spolnega nasilja in ustaviti nezakonito priseljevanje. V zadnjem času je namreč Italijo pretresla vrsta posilstev, ki so jih zakrivili predvsem priseljenci.
Odlok določa obvezno doživljenjsko zaporno kazen za posilstvo mladoletnikov in za spolne napade, v katerih je žrtev izgubila življenje. Prav tako določa pravila za patruliranje po ulicah, kar naj bi počeli neoboroženi in neplačani prostovoljci, predvsem upokojeni policisti in karabinjerji. "Prostovoljci ne bodo oboroženi, bodo pa opremljeni z mobilnimi telefoni in radii, s katerimi bodo posredovali informacije policiji,“ je dejal notranji minister Roberto Maroni. Kako, kje in kdaj bodo prostovoljci patruljirali, pa bodo določili župani.
Z njim se bodo tudi pospešila sojenja spolnim prestopnikom, ki jih bodo ujeli pri delu, ukinjena bo možnost hišnega pripora, žrtve napadov pa bodo dobile brezplačno pravno pomoč.
Odlok, ki ga je sprejela konzervativna vlada premierja Silvija Berlusconija, bo stopil v veljavo takoj, ko ga potrdi še parlament, pri čemer morata to storiti oba domova v najkasneje 60 dneh.
Kritiki nad njim niso najbolj navdušeni, saj se bojijo, da bi lahko hitro privedel do ksenofobije in iskanja grešnih kozlov med tujci.
Številni napadi na priseljence
Število posilstev v Italiji je lani sicer upadlo, vendar pa se je v zadnjem času zgodilo nekaj zločinov, ki so razburili javnost. Mednje spada tudi posilstvo štirinajstletnice, ki naj bi jo v parku sredi Rima napadla dva moška iz Vzhodne Evrope. Pred kratkim pa naj bi v Milanu neko Bolivijko posilil moški, ki naj bi prihajal iz Severne Afrike, v Bologni pa so aretirali nekdanjega zapornika iz Tunizije, ker naj bi posilil petnajstletnico.
Odkar so se začeli tovrstni napadi, se je povečalo tudi število nasilnih napadov na priseljence, predvsem Romune. Napadi so velikokrat organizirani. Policija tako poroča o pretepu pred neko restavracijo s hitro prehrano v Rimu, kjer se je na štiri Romune spravilo dvajset zamaskiranih moških.
Vlada sicer poroča o tem, da kar 35 odstotkov prekrškov v Italiji zagrešijo priseljenci, vendar pa opozicija in analitiki opozarjajo, da gre za poenostavljanje. Veliko prekrškov predstavljajo namreč zgolj manjše kršitve imigracijskih zakonov, gre pa tudi za iskanje grešnih kozlov med njimi.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.