Potem ko je italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi sporočil, da se za drugi sedemletni predsedniški mandat ne namerava potegovati, so Italijo zajela ugibanja glede njegovega naslednika.
Medtem ko desnosredinsko zavezništvo nekdanjega premiera Silvia Berlusconija zahteva ali zmerno rešitev ali kandidata iz lastnih vrst, se v zmagovalni levi sredini Romana Prodija vse pogosteje omenja vodja Demokratične levice (DS) Massimo D'Alema.
Berlusconi grozi z bojkotom volitev
Berlusconi, ki je po porazu njegove Hiše svoboščin na parlamentarnih volitvah 9. in 10. aprila v torek vendarle odstopil s položaja premiera, grozi z bojkotom volitev, če bo v tekmi za predsedniški mandat kot prvi kandidat nastopil D'Alema. "Če se bo desna sredina odločila, da se ne udeleži volitev za predsednika države, lahko pride do situacije, kot je v zgodovini Italije še ni bilo," v današnji izdaji piše italijanski časnik Corriere della Serra.
Berlusconijev kandidat za položaj predsednika je po poročanju medijev njegov zaupnik, 71-letni novinar in državni sekretar Gianni Letta, Prodi pa skuša zaenkrat predvsem poiskati rešitev, ki bi zadovoljila oba politična tabora. To bi lahko predstavljal doživljenjski senator Giorgio Napolitano, nekdanji predsednik poslanske zbornice, ki sicer pripada levosredinski koaliciji, vendar pa velja za zelo zmernega.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.