Izkopavanje trupel se nadaljuje
Reševalne ekipe uradno z nadaljujejo z iskanjem preživelih med več kot 5000 pogrešanimi v ruševinah Svetovnega trgovinskega centra. V spomin na žrtve v središču Manhattna Newyorčani še vedno vsak zvečer prižigajo sveče in prinašajo cvetje ter fotografije pogrešanih. Številni prebivalci New Yorka so prepričani, da življenje v tem velemestu ne bo več takšno, kot je bilo.
Svoja vrata so na veliko veselje učencev po več kot tednu dni ponovno odprle šole v središču New Yorka, stanovalci poslopij v neposredni bližini Svetovnega trgovinskega centra pa so se lahko vrnili na svoje domove.
Po uradnih podatkih so izpod ruševin WTC-ja potegnili 233 trupel, od katerih so jih identificirali 170. Po ocenah strokovnjakov naj bi izkopavanje trajalo več kot šest mesecev, saj naj bi toliko časa trajalo tudi odstranjevanje ruševin nekdaj 110-nadstropnih stolpov poslopja. Newyorški župan Rudolph Giuliani tudi devet dni po katastrofalnem napadu noče opustiti upanja, da bi v ruševinah še našli preživele. Poudarja, da gre predvsem za reševalno akcijo, medtem ko izkopavanje trupel pride na vrsto kasneje.
Izpod ruševin Pentagona potegnili 115 trupel
Izpod ruševin poslopja ameriškega obrambnega ministrstva, ene izmed tarč terorističnega napada v ZDA 11. septembra, so doslej potegnili 115 trupel, od katerih jih 30 še niso identificirali, je danes sporočilo obrambno ministrstvo. Zvezni preiskovalni urad (FBI) pa je sporočil, da je ogenj eno izmed črnih skrinjic ugrabljenega letala, ki se je zrušilo na Pentagon, preveč poškodoval, da bi lahko razbrali njeno vsebino.
V napadu na Pentagon naj bi po uradnih podatkih življenje izgubilo oziroma pogrešajo 125 oseb, od tega 125 uslužbencev ministrstva ter 64 potnikov in članov posadke ugrabljenega letala.
Prve ovadbe
Ameriški preiskovalci terorističnih napadov so vložili kazenske ovadbe proti trem osebam, ki so jih zasačili z lažnimi dovoljenji za bivanje v ZDA in načrti nekaterih ameriških letališč. Preiskovalci so doslej na zaslišanju pridržali približno 75 ljudi, vsaj štiri osebe pa naj bi bile v priporu kot pomembne priče za preiskavo. Tako imenovane pomembne priče ameriške oblasti lahko pridržijo, ne da bi proti njim vložile kazenske ovadbe.
FBI aretiral pomembno materialno pričo
Ameriški Zvezni preiskovalni urad (FBI) je sporočil, da so sinoči blizu Chicaga aretirali Nabila Maraba, domnevno eno od najpomembnejših materialnih prič v preiskavi proti avtorjem terorističnega napada v ZDA 11. septembra. Po domnevah FBI naj bi bil Marab vez med napadalci in sodelavci savdskega milijarderja in glavnega osumljenca za napade Osame bin Ladna. FBI sicer lahko Maraba kot materialno pričo pridrži v priporu, ne da bi proti njemu vložili kazensko ovadbo.
Agenti FBI so v zasledovanju Maraba pred dvema dnevoma v Detroitu aretirali tudi tri Arabce, pri katerih so našli lažne dokumente ter zemljevide letališča v Detroitu in nekega ameriškega oporišča v Turčiji.
V Jemnu pa so v zadnjih dneh aretirali več deset ljudi, ki naj bi bili povezani z bin Ladnom. Po navedbah jemenske policije naj bi šlo za državljane Jemna, ki so se borili proti sovjetski vojski v Afganistanu in se nato pridružili talibanom.
Preiskovalci terorističnih napadov na ZDA so določene sledi o teroristih odkrili tudi na Poljskem. Kot je danes pojasnil koordinator poljske tajne službe Janusz Palubicki, so odkrili "pomemben element o tem, kar se je dogajalo v ZDA". Gre za sledi, ki bi "lahko pomagale pri preiskavi proti storilcem ali njihovim pomočnikom", je še dejal Palubicki, ki pa ni želel razkriti dodatnih informacij. Po domnevah poljske tiskovne agencije PAP naj bi šlo za polete iz Poljske in za povezave med nekaterimi osebami iz Poljske. V preiskavi sodelujejo tudi nemški preiskovalci.
Ameriška administracija je napovedala tudi izvajanje nove priseljevalne politike. Na podlagi kršenja te zakonodaje naj bi bilo pridržanih precej ljudi, ki so jih zaslišali v povezavi z napadi na ZDA. Aretacije osumljenih za napade na WTC in Pentagon se nadaljujejo tudi v različnih delih sveta.
Nevarnost novih napadov
Na območju ZDA je po podatkih zvezne policije še vsaj 80 teroristov, razdeljenih v ducat celic, ki naj bi svoje krvavo poslanstvo dokončali. FBI na osnovi zbranih podatkov meni, da bi lahko prišlo do ponovnih terorističnih napadov v soboto. Namig naj bi zvezna policija dobila od istih virov, ki so opozarjali na teroristične napade 11.septembra na New York in Washington.