Džihadisti Islamske države (IS) so danes zavzeli še zadnji mejni prehod med Sirijo in Irakom, ki je bil v rokah sirskega režima. S tem so po zavzetju zgodovinskega mesta Palmira, katerega arheološka dediščina je sedaj ogrožena, utrdili svoj položaj na obsežnem čezmejnem območju.
Z nadzorom nad čezmejnim območjem pa bo lahko povečala svoj kalifat, ki ga je razglasila junija 2014, in to kljub temu, da letala koalicije pod vodstvom ZDA že devet mesecev dnevno napadajo njene položaje v Siriji in Iraku.
Sunitskim skrajnežem je v osmih dneh uspelo zavzeli prestolnico iraške pokrajine Anbar Ramadi, Palmiro in sedaj še mejni prehod Al Tanaf med Sirijo in Irakom, od koder so se sile sirskega režima pred tem umaknile,
Režim Bašarja al Asada je ostal brez nadzora nad vsemi tremi mejnimi prehodi z Irakom. Prehod Bukamal je prav tako v rokah IS, prehod Al Jarubije pa pod nadzorom kurdskih sil.
IS zdaj nadzira več kot 95.000 kvadratnih kilometrov Sirije, kar predstavlja 50 odstotkov celotnega ozemlja države. IS ima v Siriji pod nadzorom še provinci Deir Ezor in Raka, krepko navzočnost pa tudi v provincah Hasake, Alep, Homs in Hamas. V njenih rokah je tudi skoraj večina naftnih in plinskih nahajališč v Siriji, ki ji predstavljata pomemben vir prihodka. Tudi nekatera obsežna območja na vzhodu države, ki sicer nimajo posebnega strateškega pomena, so pod njihovim nadzorom. To pomeni, da ima Asadov režim sedaj pod nadzorom le še 22 odstotkov sirskega teritorija, preostanek je v rokah drugih uporniških skupin.
Po besedah direktorja sirskega observatorija Ramija Abdela Rahmana bi lahko IS sedaj ogrozila tudi mesti Homs in Damask, utrdbi sirskega režima.
Iz Palmire zbežala tretjina prebivalcev
V ofenzivi na Palmiro, ki jo je IS sprožila 13. maja, povsem zavzela pa četrtek, je umrlo skoraj 500 ljudi, velik del prebivalstva je bil primoran pobegniti. Po poročanju Združenih narodov je pobegnila tretjina palmirinih 200. 000 prebivalcev. Tiste, ki jim to ni uspelo, je doletela strašljiva usoda. Med smrtnimi žrtvami v Palmiri je po podatki sirskega observatorija več deset civilistov, ki so jih skrajneži IS obglavili ali postrelili. Sedaj naj bi po domovih v Palmiri, kjer so ostali brez elektrike, iskali režimu naklonjene prebivalce, ki iz zavzetega mesta ne morejo več oditi.
Pripadniki IS so na družbenih medijih objavili fotografije, ki prikazujejo džihadiste med poziranjem med antičnimi stebri. Druge fotografije pa so bile še toliko bolj pretresljive. Prikazujejo pokol lokalnih prebivalcev in s krvjo prepojene ceste.
Obama: v Irak se ameriški vojaki ne bodo vrnili
Združene države menijo, da je boj proti džihadistom zelo težek izziv, a ameriški predsednik Barack Obama vztraja, da ne izgubljajo vojne. Zadnji pomembni zmagi džihadistov v Iraku in Siriji so za Obamo predvsem taktika. "Ni dvoma, da gre za taktičen umik, čeprav je bil Ramadi ranljiv že dolgo časa," je dejal Obama za Atlantic Magazine. Ponovno je poudaril, da bo vojna proti IS zelo verjetno trajala več let.
Pojasnil je tudi, da so ameriška letala od lanskega avgusta bombardirala več kot 6000 ciljev v Iraku in Siriji. Zavrnil pa je možnost, da bi se v Irak vrnili ameriški vojaki.
Padec Ramadija je sicer postavil pod resen vprašaj ameriško strategijo boja proti IS ter predvsem kredibilnost in usposobljenost iraške vlade. Obama je to pripisal premajhni usposobljenosti iraških sil in s tem večji potrebi po usposabljanju iraških vojakov. Problem pa je tudi v premajhnem popolnjevanju iraških vojaških vrst. "Praktično leto dni so brez pravih okrepitev," je še povedal ameriški predsednik.
Predstavnik za stike z javnostjo Bele hiše Josh Earnest je povedal, da težav z IS ni možno "rešiti čez noč". "Dokler ne bomo zmožni okrepiti in povečati števila lokalnih sil v Siriji, ki se lahko borijo proti pripadnikom IS v svoji državi, bo boj proti njim še naprej zahteven izziv," je povedal.
Nasilje se nadaljuje z nezmanjšano močjo
Nasilje, ki Sirijo pretresa vse od vstaje proti režimu marca 2011, se je z nezmanjšano močjo danes nadaljevalo tudi drugod po državi. Po navedbah sirskega observatorija so borci Al Kaide in njihovi uporniški zavezniki zavzeli tudi bolnišnico v mestu Džizr al Šugur na severozahodu države, zadnjo utrdbo režima v tem kraju.
Uporniki so bolnišnico oblegali že mesec dni, vanjo pa se je zateklo 150 vojakov z družinami. Sedaj naj bi več deset vojakov pobegnilo, druge pa naj bi v sami bolnišnici in zunaj nje ubili ali zajeli, je dodal observatorij.
IS močnejša, čeprav lokalno vojsko podpira svetovne velesile
Napredek IS pomeni ponoven preves moči, saj se je sprva zdelo, da skupina po tem, ko je izgubila sirski Kobani in iraški Tikrit, izgublja moč. "Če bi bila država močna, bi to lahko bilo res," je povedal vojaški častnik, ki je svojim možem ukazal, naj zapustijo Ramadi. "Ne zmagujejo zaradi tega, ker so močni. Zmagujejo zato, ker smo mi šibki. Glede Sirije nisem prepričan, a mislim, da je tam isto," je povedal. Organizacija zmaguje v vseh svojih bitkah in uspešno zavzema tudi najbolj varovane branike Sirije in Iraka. Brez večjih težav napreduje kljub temu, da lokalno vojsko podpirajo svetovne velesile.
Tisti, ki so zapustili Palmiro, so povedali, da so koalicijska letala napadla druge tarče IS, a se boju za Palmiro niso pridružile. Ravno ta letala so bila bistvena za pregon teroristične skupine iz dveh mest, ki jih je ta do zdaj izgubila, Kobaniju in Tikritu.
Ramadi: kdor ni zbežal, so ga ubili
V Ramadiju se širi obup. "Ni več policije," je povedal direktor policije, Jabbar al-Assif, ki je tudi sam v izgonu. "Kdor ni uspel pobegniti, so ga džihadisti ubili. Imajo seznam vseh policistov in vojakov z njihovimi naslovi, odšli so na njihove domove in jih ubijali. Zato so vse družine policistov pobegnile. Večina prebivalcev Ramadija se želi boriti, a nimajo orožja. Vlada nam ni pomagala. Policija je prosila vlado za orožje, a je ta odvrnila, da naj sami kupimo orožje, oni pa nam bodo povrnili denar. Kdaj se je to že zgodilo v kakšni državi?," je dodal.
Faludža je sprejela okupatorje
Medtem so se v Faludži, ki jo nadzoruje IS, nekateri prebivalci že navadili džihadistov in da jih imajo pravzaprav raje kot prejšnjo vlado. "Nimamo veliko elektrike in goriva, zaradi zračnih napadov nas veliko bombardirajo, ampak drugače se nam godi bolje kot prej, ko nas je nadzorovala vojska,« je povedal zdravnik, ki mu je IS omogočila varnost, ki se ne more kosati z tisto, ki jo je nudila vojska. "V Faluži raje ostanemo v svojih domovih, kot da bi postali begunci in moledovali za vstop v Bagdad ali pa bi zgnili v begunskih taboriščih, ki niso primerni niti za živali. Raje dostojanstveno živimo v mestu. Na nas vlada zdaj gleda kot na pripadnike IS, to je zdaj naša identiteta," je pojasnil.
KOMENTARJI (190)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.