Tujina

Irci ponovno o pogodbi iz Nice

Dublin, 19. 10. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Na Irskem so že drugič izvedli referendum o pogodbi iz Nice, ki je ključna za izvedbo širitve Unije. Irci so dokument na glasovanju junija lani zavrnili, tokratni rezultati referenduma pa so še vedno negotovi. Po ocenah irske televizije RTE in angleške BBC je bila udeležba referenduma višja kot lani. Volilo naj bi med 39 in 43 odstotkov volilnih upravičencev.

Ahern: Glasoval sem za, ker je tako prav
Ahern: Glasoval sem za, ker je tako prav FOTO: Reuters

"Glasoval sem za," je po glasovanju na referendumu o pogodbi iz Nice, o kateri se Irci danes že v drugo odločajo, dejal irski premier Bertie Ahern. Ta skopa izjava je bila edina, ki jo je po glasovanju novinarjem namenil Ahern, ki je v minulih mesecih vodil intenzivno kampanjo prepričevanja svojih sodržavljanov, naj potrdijo dokument in s tem omogočijo izvedbo širitve na nove članice. Za širitev je pogodba ključna, saj skupne institucije pripravlja na prihod novink. Doslej so pogodbo, o kateri se v EU Irci edini odločajo na referendumu, ratificirale že vse ostale članice unije.

Irce so v tednih pred referendumom naslavljali zagovorniki in nasprotniki pogodbe iz Nice
Irce so v tednih pred referendumom naslavljali zagovorniki in nasprotniki pogodbe iz Nice FOTO: POP TV

Volilci zelenega otoka pa na današnjem glasovanju ne odgovarjajo le na vprašanje o ratifikaciji pogodbe o EU iz Nice, ki je bila podpisana 26. februarja lani ob Azurni obali. Opredeljujejo se še do predloga, po katerem bi lahko vlada skupaj s parlamentom sprejemala odločitve na področju okrepljenega sodelovanja med članicami unije, kot je to določeno v pogodbi, potrjujejo pa tudi ustavno določilo, s katerim bi bilo vladi onemogočeno, da bi o sodelovanju Irske v skupni evropski obrambni politiki odločala brez referenduma.

Tako se je vlada odzvala na enega glavnih razlogov za zavrnitev dokumenta na prvem glasovanju; gre za bojazen Ircev glede izgube tradicionalne vojaške nevtralnosti. Sicer so posebno izjavo o irski nevtralnosti sprejeli tudi voditelji petnajsterice na vrhunskem zasedanju junija letos v španski Sevilli.

Z glasovanjem na soboto, torej ob koncu tedna, skuša vlada preprečiti še eno pomanjkljivost prvega glasovanja - nizko volilno udeležbo, saj pričakuje, da se bo na voliščih tokrat prikazalo več ljudi, zlasti mladih.

Negotovost kandidatk

Lista kandidatk za vstop v EU:
Ciper
Češka
Estonija
Latvija
Litvanija
Madžarska
Malta
Poljska
Slovaška
Slovenija

Izid referenduma z negotovostjo pričakujejo tako v članicah unije kot tudi v kandidatkah, saj utegne širitveni proces v primeru vnovičnega irskega "ne" pogodbi skreniti z bolj ali manj dogovorjenih časovnih tirov, sama petnajsterica pa se bo bržkone znašla v resni politični krizi.

Zadnje javnomnenjske raziskave kažejo, da je podpora pogodbi iz Nice v primerjavi z lani le za las višja, po lanskih anketah pa je bilo zagovornikov pogodbe celo več kot letos. Za pogodbo bi po te dni objavljeni raziskavi, opravljeni za Irish Times, glasovalo 42 odstotkov Ircev, proti pogodbi 29 odstotkov Ircev, kar 19 odstotkov ljudi pa je še neodločenih in analitiki opozarjajo, da se ti lahko obrnejo v katerokoli smer.

EU brez rezervnega načrta

Romano Prodi je znova opozoril, da EU nima nobenega rezervnega načrta
Romano Prodi je znova opozoril, da EU nima nobenega rezervnega načrta FOTO: Reuters

Na dan irskega referenduma je predsednik Evropske komisije Romano Prodi znova opozoril, da EU nima nobenega rezervnega načrta za primer vnovične zavrnitve pogodbe s strani irskih volilcev. V pogovoru za grški časnik Katimerini je Prodi spet posvaril, da bi zavrnitev pogodbe postavila nove ovire na pot do končne izvedbe širitve.

"Negativni referendumski izid sicer ne bi ničesar odvzel dosežkom, ki so bili opravljeni v minulih letih, vendar pa bi se na ta način pojavile nove ovire za širitev. Zavrnitev pogodbe bi bila tragična," je dejal predsednik Evropske komisije. Sicer pa ob opozorilu, da rezervnega scenarija ni, še dejal: "Ko sprejmete rezultate demokratičnega procesa, sprejmete tudi posledice."

In kaj za primer potrditve pogodbe iz Nice priporoča poljski predsednik Aleksander Kwasniewski? "Menim, da bi morala s premierom simbolično na pivo znamke Guiness v irski pub," pravi Kwasniewski.

"In rekla bova: Irska, ljubimo te," je na skupni novinarski konferenci s predsednikom države v Varšavi še dodal premier Leszek Miller.

Kakšni bodo izidi referenuma?
Kakšni bodo izidi referenuma? FOTO: Reuters

Če so bila vladna zagotovila prebivalcem zelenega otoka glede nevtralnosti - bojazen o njeni izgubi je bila med glavnimi razlogi za neuspeh prvega referenduma - predvsem pa splošne razlage, kako pomembna je pogodba za združevanje Evrope, torej za širitev, ki jo Irci po javnomnenjskih raziskavah sodeč v primerjavi s povprečjem v EU nadpovprečno podpirajo, zadostna, bo znano najkasneje v nedeljo popoldan, ko bodo objavljeni uradni izidi glasovanja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10