Iran je danes sporočil, da je povabil predstavnike več držav – med drugim tistih, ki sodelujejo v pogajanjih o iranskem jedrskem programu, in članic Evropske unije – da pred pogovori v Carigradu obiščejo njegove jedrske zmogljivosti. Za katere države gre Teheran ni razkril, Kitajska, Madžarska in EU pa so potrdile, da so prejele vabilo.
"Predstavnike nekaterih članic Evropske unije, Gibanja neuvrščenih in nekaj predstavnikov šestih držav, ki sodelujejo v pogajanjih o iranskem jedrskem programu, smo povabili na obisk naših jedrskih zmogljivosti," je povedal novinarjem tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Ramin Mehmanparast. Dodal je, da sodi vabilo v okvir prizadevanj Irana, da bi dokazal svoje sodelovanje z Mednarodno agencijo za jedrsko energijo (IAEA). Gre za vabila veleposlanikom omenjenih držav pri IAEA.
Do vabila prihaja v času, ko poskuša Teheran pridobiti podporo pred novim krogom pogajanj s šesterico držav (Velika Britanija, Kitajska, Francija, Rusija, ZDA in Nemčija) o svojem jedrskem programu, ki naj bi potekal konec meseca v Carigradu.
Mehmanparast je danes še dejal, da obisk "znova dokazuje dobro voljo Irana ter miroljubno in kooperativno naravo naših jedrskih dejavnosti". Dodal je, da bo do obiska prišlo pred pogovori v Carigradu.
Kitajska je kot prva država danes že potrdila, da je prejela vabilo in dodala, da bo glede tega vprašanja ostala v stikih s Teheranom.
Diplomatski viri pri IAEA so potrdili, da je ob Kitajski vabilo prejela le še Rusija. ZDA, Velika Britanija, Francija in Nemčija, ki prav tako sodelujejo v pogajanjih o iranskem jedrskem programu, pa vabila niso dobile. Povabljena je tudi Madžarska kot predsedujoča EU, ter tudi Egipt in Kuba ter predstavniki Arabske lige in Gibanja neuvrščenih.
Isti vir je dodal, da je Iran v pismu 27. decembra omenjene države povabil na obisk jedrskih zmogljivosti v Bušerju in Natanzu 15. in 16. januarja.
Madžarska vlada je potrdila sprejem vabila, ob tem pa dodala, da se bo glede vabila posvetovala z zunanjo predstavnico EU Catherine Ashton in drugimi članicami. Tiskovni predstavnik Evropske komisije je prav tako potrdil sprejem vabila in dodal, da se bodo posvetovali z mednarodnimi partnerji. Poudaril pa je, da morajo imeti dostop do jedrskih zmogljivosti Irana predvsem IAEA in njeni inšpektorji.
V ZDA pa so pobudo označili za "šalo", ki ne more nadomestiti sodelovanja Irana z IAEA. "Take šale smo od Irana že videli," je dejal tiskovni predstavnik State Departmenta Philip Crowley. "Gre za poskus preusmerjanja pozornosti, ker ne izpolnjuje svojih obveznosti do IAEA," je dodal.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.