Tujina

Irak: Za hitrejši dogovor o vladi

Bagdad, 02. 04. 2006 09.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zunanja ministra ZDA in Britanije sta med obiskom Iraku tamkajšnje oblasti pozvala k hitrejšemu dogovoru o vladi.

Britanski zunanji minister Jack Straw, ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice in iraški premier Ibrahim al Džafari
Britanski zunanji minister Jack Straw, ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice in iraški premier Ibrahim al Džafari FOTO: Reuters

Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice in britanski zunanji minister Jack Straw sta se med nepričakovanim obiskom v iraški prestolnici Bagdad srečala z iraškim predsednikom Džalalom Talabanijem, premierom Ibrahimom al Džafarijem ter drugimi iraškimi voditelji.

Pogovarjali so se o splošnih težavah v državi, o oblikovanju vlade in varnostnih problemih, je dejal sunitski politik Adnan al Dulajmi in dodal, da so se sogovorniki tudi strinjali, da je treba pospešiti proces oblikovanja vlade. Na vprašanje, ali so govorili o imenovanju al Džafarija za premiera, pa je dejal le, da so govorili o vseh vprašanjih. Iz urada predsednika Talabanija pa so sporočili, da se je z zunanjima ministroma pogovarjal o "prizadevanjih političnih blokov" in napredku pogajanj o novi vladi.

Obisk Riceove v Iraku je njen tretji od prevzema položaja lani, Straw pa je v Iraku že tretjič letos. Za skupen obisk naj bi se dogovarjala zadnja dva tedna. Riceova je sicer s Strawom v Bagdad odpotovala po večdnevnem obisku v njegovem rojstnem Blackburnu.

"Vsem mora biti jasno, da je napočil čas za oblikovanje vlade narodne enotnosti," je pred tem dejala Riceova, ko je bila iz britanskega Blackburna na poti v Bagdad. Straw pa je izpostavil velika prizadevanja, ki so jih od napada leta 2003 za Irak prispevale ZDA in Velika Britanija, tako v človeških življenjih kot virih. 

O vladi se pogovarjajo že dobre tri mesece

Zaradi nesoglasij med suniti in šiiti se pogajanja o novi vladi vlečejo že več kot tri mesece. V zadnjem času se vse bolj krepijo pritiski na premiera al Džafarija, naj se umakne kot šiitski kandidat za novega premiera in tako omogoči nadaljevanje pogovorov o oblikovanju vlade. Namigovanja medijev, da skuša ameriški predsednik George Bush najti alternativo zanj, sta danes Riceova in Straw sicer zanikala. Poudarila sta, da bosta Washington in London priznala vsakogar, ki ga bodo na pogajanjih izbrali za premiera.

Bodo Japonci ostali?

Od sobote zvečer so bili v Iraku ubiti štirje pripadniki ameriške vojske. Po podatkih Pentagona je od začetka operacije v Iraku leta 2003 v tej državi umrlo 2333 ameriških vojakov.

Japonski zunanji minister Taro Aso pa je napovedal, da bi zaradi dolgega oblikovanja iraške vlade njegova država lahko preložila umik svojih enot iz Iraka. "Ne morem si zamisliti, da bi japonske enote odšle iz Iraka, medtem ko bi iraško ljudstvo pričakovalo, da ostanemo in ko bi britanske in avstralske enote še vedno bile tam," je dejal.

Japonska naj bi po pričakovanjih marca napovedala umik svojih enot iz mesta Samava, umik pa končala do konca maja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.