Skupina odvetnikov, ki zagovarja nekdanjega iraškega diktatorja Sadama Huseina, je v pismu ameriškega predsednika Georgea Busha posvarila, da bo imela morebitna obsodba Huseina v sojenju zaradi zločinov proti človečnosti v pokolu 143 prebivalcev šiitske vasi Dudžail strašne posledice v Iraku.
Glavni Huseinov zagovornik Halil al Dulajmi Busha poziva, naj nekdanjega diktatorja osvobodijo in končajo sojenje, ki ga je označil kot nelegalno in farso. "Verjamemo, da je treba to absurdno sojenje nujno ustaviti in predsednika Sadama Huseina ter ostale soobtožene osvoboditi, saj je to za vaše vojake in trenutni položaj v Iraku edina rešitev," je zapisal al Dulajmi in dodal, da bi bila to najboljša rešitev tudi za "prihodnost Iraka, regije in sveta". Morebitna obsodba bi po njegovih besedah Irak in regijo potisnila v še hujše nasilje.
Sojenje zaradi pokola v Dudžailu se je začelo 19. oktobra lani, na njem pa sodijo Huseinu skupaj s sedmimi soobtoženimi zaradi zločinov proti človečnosti v pokolu 143 šiitov, ki so jih pobili po poskusu atentata na Huseina leta 1982. Obravnava se je končala julija, obsodba pa naj bi bila znana 5. novembra. Tožilstvo je za Sadama Huseina zahtevalo smrtno kazen.
Tudi Husein pisal pismo
Husein pa je v pismu sodišče v Bagdadu pozval, naj obsodbe ne izreče 5. novembra, dva dni pred kongresnimi volitvami v ZDA. Po njegovi oceni bi namreč izrek sodbe okrepil položaj republikancev na volitvah, saj bi "propagandna mašinerija skušala dokazati, da je s tem Bush dosegel svoj strateški cilj v Iraku". Glavni tožilec sodišča je sicer danes napovedal, da bi izrek sodbe lahko preložili za dva tedna, saj morajo še dokončati potrebne postopke.
Proti Huseinu sicer poteka še eno sojenje zaradi genocida med t.i. operacijo Anfal v letih 1987 in 1988, ki se je začelo 21. avgusta.
Nasilje se nadaljuje
Medtem se je nasilje v Iraku nadaljevalo. Ponoči in danes zjutraj je bilo v ločenih incidentih ubitih 26 ljudi, med njimi 17 upornikov. Slednji so bili ubiti davi v spopadu z ameriškimi vojaki v bližini Balada. Po navedbah vojske so bili uporniki močno oboroženi in so nameravali iz zasede napasti vojake. V Bakubi je bilo medtem v ločenih napadih v soboto zvečer in nedeljo zjutraj ubitih devet Iračanov.
Neznani napadalec pa je streljal na uradni konvoj v Bagdadu in pri tem ranil telesnega stražarja iraškega premierja Nurija al Malikija. Premiera v napadenem konvoju sicer ni bilo. Medtem ko al Maliki uživa podporo glavnih šiitskih strank in njihovih močnih milic, pa je za sunitske upornike in verske skrajneže ena glavnih tarč.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.