Hrvaški volivci so na današnjem referendumu s 66,26 odstotka glasov podprli članstvo države v Evropski uniji. Proti je glasovalo 33,15 odstotka volivcev. Referenduma se je udeležilo nekaj več kot 1,9 milijona volivcev ali 43,58 odstotka.
Josipović: Hrvaška je država evropske prihodnosti
Hrvaški predsednik Ivo Josipović je pred zbrano množico novinarjev dejal, da je danes velik dan za njihovo državo. Zahvalil se je tudi tistim, ki so glasovali proti, poudaril pa je, da bodo njihove strahove upoštevali. "Hrvaška je država evropske prihodnosti," je zadovoljno dejal predsednik.
Milanović: Pričakoval sem višjo udeležbo
Hrvaški premier Zoran Milanović je po zaprtju volišč ocenil, da je bila udeležba na referenduma nižja od pričakovane, ker so "ljudje utrujeni". "Boljše bi bilo, če bi bila udeležba višja. To ni ravno sijajno, verjetno tudi zaradi stanja v državi. Pričakoval sem višjo udeležbo," je dejal Milanović, ki meni, da je današnja odločitev zgodovinska. "Čestitam vsem. Prvič v zgodovini smo takšno odločitev sprejeli sami. /.../Sami sprejemamo odločitve, uspeh ali poraz pa sta odvisna le od nas samih," je poudaril po razglasitvi izidov.
Šprem: Ostajamo svoji na svojem
"Dober večer in dobro jutro! S tem želim povedati, da prihaja nov dan, novo obdobje, boljše in srečnejše življenje," je dejal predsednik sabora Boris Šprem. Dodal je, da ostajajo svoji in na svojem, ponudile pa se jim bodo nove možnosti.
Dan razočaranja za evroskeptike
Predstavniki "Gibanja za Hrvaško – ne v EU" so v prvih izjavah izražali razočaranje nad prvimi izidi referenduma ter menili, da bo treba referendum ponoviti, če bo udeležba nižja od 50 odstotkov.
Čestitke iz Evropske unije
V EU so pozdravili pozitiven izid referenduma. "S tem glasovanjem so hrvaški državljani podprli evropsko integracijo," sta v skupnem odzivu poudarila šef Evropske komisije Jose Manuel Barroso in predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy. Članstvo v EU bo po njunih besedah Hrvatom odprlo nove priložnosti ter pomagalo zagotoviti stabilnost in blaginjo njihovega naroda.
Fajonova: Modra in pogumna odločitev
Na pozitiven referendum se je odzvala tudi evropska poslanka iz Slovenije Tanja Fajon (S&D/SD), podpredsednica skupnega odbora Evropskega parlamenta in hrvaškega sabora, ki se veseli, da bo lahko v parlamentu kmalu pozdravila hrvaške kolege kot opazovalce. "To je modra in pogumna odločitev, ki dokazuje zrelost hrvaških državljanov, ki kljub težkim gospodarskim in finančnim razmeram v EU razumejo velike koristi evropske integracije," je dejala.
Prepričana je, da bo vstop Hrvaške v EU še okrepil njeno gospodarsko in politično sodelovanje s Slovenijo ter prinesel svež zagon regiji. Vstop Hrvaške v EU po njenih besedah ne bo le okrepil Evrope, temveč bo tudi pomemben signal regiji, da se širitveni proces nadaljuje.
Članstvo kot strateški cilj države
Članstvo Hrvaške v EU je bil eden od strateških ciljev države od njene osamosvojitve. Opredelitev članstva kot strateškega nacionalnega interesa države je hrvaški sabor potrdil prejšnji četrtek z deklaracijo, ki jo je podprlo 127 poslancev, ob enem samem glasu proti.
Od začetka leta so na Hrvaškem potekale številne javne razprave o prednostih in pomanjkljivostih hrvaškega članstva v EU. Vstop države v Unijo, ki je načrtovan za 1. julij 2013, je podpiral celoten državni vrh, vključno z vsemi večjimi parlamentarnimi strankami, pa tudi Katoliška cerkev, veteranska združenja, sindikati in akademska skupnost.
KOMENTARJI (298)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.