Gallup Balkan Monitor je na območju Balkana izvedel prvo vseobsežno raziskavo, da bi ugotovili, kakšno je počutje, mišljenje in življenjski standard prebivalcev Balkana. V raziskavo, ki so jo izvedli v septembru in oktobru letos, je bilo vključenih okoli tisoč ljudi iz Hrvaške, Srbije, Makedonije, Albanije, Kosova, Črne gore in BiH.
Balkanci ali Evropejci
Na vprašanje, ali se anketiranci počutijo Balkance, se od vseh vprašanih prav Hrvati počutijo najmanj Balkanci (60 odstotkov), sledijo jim prebivalci BiH (47 odstotkov) in Srbije (34 odstotkov).
Največji nacionalisti so Hrvati, kar 65 odstotkov se jih namreč močno identificira s svojo državo, v BiH je takih 33 odstotkov, v Republiki srbski pa je takih le 10 odstotkov vprašanih. V Makedoniji je Makedoncev, ki čutijo gorečo pripadnost svoji domovini, 79 odstotkov, med pripadniki albanske nacionalne manjšine pa je takih 42 odstotkov. V Srbiji se je za nacionaliste opredelilo 58 odstotkov vprašanih, na Kosovem je takih 76 odstotkov, v Črni gori 52 odstotkov, v Albaniji pa 61 odstotkov.
Kaj pa selitev v tujino?
Na vprašanje, ali bi se želeli odseliti v drugo državo začasno ali za vedno, je 88 Hrvatov odgovorilo, da ne, le sedem odstotkov pa bi to storilo. Najraje bi se odselili Albanci (31 odstotkov), sledijo jim Makedonci (25 odstotkov), Srbi (22 odstotkov), prebivalci BiH (21 odstotkov), Črnogorci (20 odstotkov) in prebivalci Kosova (15 odstotkov).
Rezultati raziskave so še pokazali, da največ Hrvatov, 24 odstotkov, meni, da se jim življenjski standard ne izboljšuje, na najbolj siromašnem Kosovem pa jih kar 59 odstotkov meni, da se jim življenjski standard izboljšuje. Da se jim življenjski standard slabša, meni 44 odstotkov Hrvatov in prav toliko prebivalcev BiH.
Dobra EU, slaba EU
Manj kot polovica Hrvatov, 46 odstotkov, meni, da si Evropska komisija želi, da Hrvaška vstopi v EU. Enakega mnenja je tudi 82 odstotkov prebivalcev Kosova, 67 odstotkov Albancev in 57 odstotkov Črnogorcev.
Največji EU entuziasti so na Kosovem, kjer kar 89 odstotkov anketirancev meni, da je vstop v EU dobra stvar. Kosovu sledijo Albanci (83 odstotkov), Makedonci (66 odstotkov), Srbi (58 odstotkov), Črnogorci (57 odstotkov) in prebivalci BiH (48 odstotkov). Da je vstop v EU dobra stvar, meni le 29 odstotkov Hrvatov, medtem ko jih 26 odstotkov meni, da to ni dobra ideja, nevtralnih pa je 38 odstotkov.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.