Po mnenju ameriških diplomatov se je spor med Hrvaško in Slovenijo okoli Piranskega zaliva zavlekel, ker ''Slovenci sami sebe dojemajo kot pomorski narod, medtem ko ima Hrvaška v odnosu do Slovenije manjvrednostni kompleks'', poroča spletna stran hrvaškega Jutarnjega lista. Leta 2006 je ameriško veleposlaništvo v Zagrebu v eni od depeš zapisalo celo, da se je "vsakoletni poletni prepir o meji končal prijateljsko".
Ameriški veleposlanik James Foley je v depeši, ki je bila v Washington poslana 30. novembra 2009, zapisal, da je bila za dosego arbitražnega sporazuma hrvaška premierka prisiljena sprejeti ''težke koncesije''.
Konec oktobra 2008, ko je Slovenija blokirala štiri hrvaška pogajalska poglavja, je takratni ameriški veleposlanik v Zagrebu Robert Bradke ocenil, da hrvaška vlada v javnosti poskuša zmanjšati pomen slovenske poteze.
Kot je opisal, so jim predstavniki hrvaškega zunanjega ministrstva v zasebnih pogovorih izražali jezo in frustracije, ker je odhajajoča slovenska vlada blokirala pogajanja. Izrazili so upanje, da bo nova slovenska vlada opustila tak pristop, ki so ga viri tako iz Hrvaške kot EU označili kot slovensko izkoriščanje hrvaških pogajanj za izvajanje pritiska na Zagreb glede spora o meji.
Kar se tiče ameriškega videnja vojne na Hrvaškem, so po mnenju ameriških diplomatov Hrvati v operaciji ''Nevihta'' vojaško zmago dosegli preprosto zato, ker so se Srbi umaknili. Nizozemski poveljnik enot Kforja naj bi Američanom celo dejal, da so hrvaški vojaki prej kot na redno vojsko spominjali na ''skupino razbojnikov''.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.