Hrvaška je z novim letom dobila novi pravilnik o mejah v državnem ribolovnem morju, s katerim vnovič "prejudicira mejo na morju", kar je Slovenija pred časom izkoristila kot formalen razlog za blokado hrvaških pogajanj z EU, piše današnji Novi list. Poudarja, da je spor na obzorju, ker Hrvaška vztraja pri sredinski črti v Piranskem zalivu.
Novi pravilnik ne omenja več ekološko-ribolovne cone (ERC), vsebuje pa vse ostalo, kar je bilo za slovensko stran sporno prejudiciranje meje. Pravilnik kaže, da je meja pri ustju kanala Svetega Odorika, čeprav Ljubljana trdi, da je "prava" meja bolj južno na hrvaški strani, piše časnik.
V pravilniku je še zapisano, da je mejna črta sredi Piranskega zaliva, kar je za Slovenijo nesprejemljivo. "Slovenska stran namreč meni, da zgolj celoten Piranski zaliv zagotavlja tudi teritorialni izhod na odprto morje, čeprav hrvaški strokovnjaki tudi temu oporekajo," piše Novi list.
Hrvaški pravilnik izrecno omenja točko C, v kateri je spoj teritorialnih voda Italije, Hrvaške in Slovenije, ter navaja, da meja poteka ob meji teritorialnih morij Hrvaške in Italije, kar pomeni, da je slovensko teritorialno morje ostalo "zaprto", poudarja časnik.
Pri omenjanju sredinske črte v Piranskem zalivu so v pravilniku zapisali tudi opombo: "Do sklenitve procesa razmejitve med Hrvaško in Slovenijo". "Prav takšna opomba je bila tudi v pravilniku iz leta 2005, a to ni odvrnilo Slovenije, da ne bi obtožila Hrvaške prejudiciranja meje ter prižgala rdeče luči za nadaljevanje pogajanj," spominja Novi list in dodaja, da ribiči z območja ob meji niso bili seznanjeni o novem pravilniku.
Poudarja, da bo novi pravilnik zagotovo sprožil odzive na slovenski strani. "Arbitražni sporazum s Slovenijo obvezuje Hrvaško, da se vzdrži vseh izjav ali dejanj, ki bi lahko intenzivirala spor ali ogrozila arbitražo."
Na hrvaškem zunanjem ministrstvu v ponedeljek novega pravilnika o ribolovnem morju niso želeli komentirati, temveč so novinarje napotili na pristojno kmetijsko ministrstvo, ki je pravilnik tudi sprejelo. Na kmetijskem ministrstvu pa so dejali, da niso pristojni za spor s Slovenijo ter zahtevali dodaten čas za posvetovanje, je še poročal Novi list.
MZZ: Tudi tokrat bomo zaščitili interese Slovenije
Kot so v odzivu zapisali na slovenskem MZZ, novi pravilnik nadomešča starega iz leta 2005, v zvezi s katerim so v preteklosti že protestirali. Enako bodo tudi tokrat "v skladu z ustaljeno diplomatsko prakso ustrezno reagirali in zaščitili interese Slovenije", so zagotovili.
Kot pa so še sporočili z MZZ, je bilo z arbitražnim sporazumom med Slovenijo in Hrvaško rešeno tudi vprašanje prejudicev v enostranskih dokumentih Hrvaške, saj sporazum v 5. členu določa, da noben enostranski dokument ali dejanje po 25. juniju 1991 za naloge arbitražnega sodišča nima pravnega pomena in ne zavezuje nobene strani v sporu ter nikakor ne more prejudicirati razsodbe. Enako torej velja tudi za omenjeni pravilnik.
Bi morali arbitražni sporazum vendarle razveljaviti?
Na novico o novem hrvaškem ribolovnem pravilniku so se že odzvali v zunajparlamentarni NSi in zahtevali, da Hrvaška pravilnik zaradi prejudiciranja meje nemudoma razveljavi, v nasprotnem primeru pa naj "slovenska vlada vloži predlog za razveljavitev arbitražnega sporazuma in uporabi vse vzvode, da se približevanje Hrvaške Evropski uniji blokira".
Tudi poslanec SDS Milenko Ziherl je na zunanjega ministra Samuela Žbogarja naslovil pisno poslansko vprašanje, kako se namerava odzvati na hrvaški pravilnik. Prav tako predlaga, da se zamrzne izvajanje arbitražnega sporazuma, v katerega je Hrvaška po njegovem mnenju očitno stopila "s figo v žepu".
Podobnega mnenja je tudi profesor na Fakulteti za pomorstvo in promet Marko Pavliha ki meni, da bi morala Slovenija zaradi zemljevida hrvaškega geodetskega zavoda razveljaviti arbitražni sporazum. Kot pravi, je v sporazumu določeno tudi, da se bosta podpisnici vzdržali vseh dejanj ali izjav, ki bi lahko spor še zaostrili ali ogrozili delo arbitražnega sporazuma. Kot je dejal, pa so enostranska dejanja s strani hrvaških organov razumljena tako. Njegovo pismo si v celoti lahko preberete med pripetimi dokumenti.
SLS: Odziv Slovenije bi moral biti oster
V SLS so prepričani, da je Hrvaška z novim pravilnikom o mejah v ribolovnem morju že drugič kršila nedavno uveljavljeni arbitražni sporazum med državama. Njihovo prejudiciranje meje po sredini Piranskega zaliva postaja ustaljena praksa ne glede na to, da so s sporazumom obvezani, da se vzdržijo vseh izjav in dejanj, ki bi lahko intenzivirali spor ali ogrozili arbitražni postopek, menijo v SLS.
''Odziv slovenske vlade bi moral biti izredno oster, ne samo v obliki protestne note, ampak tudi opozoriti vse pristojne evropske institucije. Smo pa v SLS skeptični, da se bo kaj takega zgodilo, saj se v zadnjem vladnem mandatu popušča na vseh ravneh zunanje politike, posledice pa bomo žal utrpeli šele čez nekaj let,'' so zapisali v SLS
Hrvaška je sicer mejo na sredi piranskega zemljevida narisala tudi v hrvaškem topografskem zemljevidu, ki so ga končali v začetku decembra leta 2010. Vodja projekta Željko Bačić je takrat dejal, da so mejo s Slovenijo narisali tako, kot je bila izhodiščna osnova za hrvaška pogajanja s Slovenijo. Slovensko zunanje ministrstvo pa je v Zagreb poslalo protestno noto.
KOMENTARJI (305)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.