Tujina

Hrvaška znova narisala mejo po sredini zaliva

Zagreb, 18. 01. 2011 11.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA / P.J./T.Š.
Komentarji
305

Na MZZ so pojasnili, da enostranska dejanja Hrvaške ali Slovenije zaradi arbitražnega sporazuma niso pravno zavezujoča in tudi ne zavezujejo nobene strani v sporu.

Jandroković in Žbogar
Jandroković in Žbogar FOTO: Srdjan Živulovič/Bobo

Hrvaška je z novim letom dobila novi pravilnik o mejah v državnem ribolovnem morju, s katerim vnovič "prejudicira mejo na morju", kar je Slovenija pred časom izkoristila kot formalen razlog za blokado hrvaških pogajanj z EU, piše današnji Novi list. Poudarja, da je spor na obzorju, ker Hrvaška vztraja pri sredinski črti v Piranskem zalivu.

Novi pravilnik ne omenja več ekološko-ribolovne cone (ERC), vsebuje pa vse ostalo, kar je bilo za slovensko stran sporno prejudiciranje meje. Pravilnik kaže, da je meja pri ustju kanala Svetega Odorika, čeprav Ljubljana trdi, da je "prava" meja bolj južno na hrvaški strani, piše časnik.

V pravilniku je še zapisano, da je mejna črta sredi Piranskega zaliva, kar je za Slovenijo nesprejemljivo. "Slovenska stran namreč meni, da zgolj celoten Piranski zaliv zagotavlja tudi teritorialni izhod na odprto morje, čeprav hrvaški strokovnjaki tudi temu oporekajo," piše Novi list.

Hrvaški pravilnik izrecno omenja točko C, v kateri je spoj teritorialnih voda Italije, Hrvaške in Slovenije, ter navaja, da meja poteka ob meji teritorialnih morij Hrvaške in Italije, kar pomeni, da je slovensko teritorialno morje ostalo "zaprto", poudarja časnik.

Pri omenjanju sredinske črte v Piranskem zalivu so v pravilniku zapisali tudi opombo: "Do sklenitve procesa razmejitve med Hrvaško in Slovenijo". "Prav takšna opomba je bila tudi v pravilniku iz leta 2005, a to ni odvrnilo Slovenije, da ne bi obtožila Hrvaške prejudiciranja meje ter prižgala rdeče luči za nadaljevanje pogajanj," spominja Novi list in dodaja, da ribiči z območja ob meji niso bili seznanjeni o novem pravilniku.

Poudarja, da bo novi pravilnik zagotovo sprožil odzive na slovenski strani. "Arbitražni sporazum s Slovenijo obvezuje Hrvaško, da se vzdrži vseh izjav ali dejanj, ki bi lahko intenzivirala spor ali ogrozila arbitražo."

Na hrvaškem zunanjem ministrstvu v ponedeljek novega pravilnika o ribolovnem morju niso želeli komentirati, temveč so novinarje napotili na pristojno kmetijsko ministrstvo, ki je pravilnik tudi sprejelo. Na kmetijskem ministrstvu pa so dejali, da niso pristojni za spor s Slovenijo ter zahtevali dodaten čas za posvetovanje, je še poročal Novi list.

Jandroković in Žbogar
Jandroković in Žbogar FOTO: MVPEI

MZZ: Tudi tokrat bomo zaščitili interese Slovenije

Kot so v odzivu zapisali na slovenskem MZZ, novi pravilnik nadomešča starega iz leta 2005, v zvezi s katerim so v preteklosti že protestirali. Enako bodo tudi tokrat "v skladu z ustaljeno diplomatsko prakso ustrezno reagirali in zaščitili interese Slovenije", so zagotovili.

Kot pa so še sporočili z MZZ, je bilo z arbitražnim sporazumom med Slovenijo in Hrvaško rešeno tudi vprašanje prejudicev v enostranskih dokumentih Hrvaške, saj sporazum v 5. členu določa, da noben enostranski dokument ali dejanje po 25. juniju 1991 za naloge arbitražnega sodišča nima pravnega pomena in ne zavezuje nobene strani v sporu ter nikakor ne more prejudicirati razsodbe. Enako torej velja tudi za omenjeni pravilnik.

Bi morali arbitražni sporazum vendarle razveljaviti?

Na novico o novem hrvaškem ribolovnem pravilniku so se že odzvali v zunajparlamentarni NSi in zahtevali, da Hrvaška pravilnik zaradi prejudiciranja meje nemudoma razveljavi, v nasprotnem primeru pa naj "slovenska vlada vloži predlog za razveljavitev arbitražnega sporazuma in uporabi vse vzvode, da se približevanje Hrvaške Evropski uniji blokira".

Tudi poslanec SDS Milenko Ziherl je na zunanjega ministra Samuela Žbogarja naslovil pisno poslansko vprašanje, kako se namerava odzvati na hrvaški pravilnik. Prav tako predlaga, da se zamrzne izvajanje arbitražnega sporazuma, v katerega je Hrvaška po njegovem mnenju očitno stopila "s figo v žepu".

Podobnega mnenja je tudi profesor na Fakulteti za pomorstvo in promet Marko Pavliha ki meni, da bi morala Slovenija zaradi zemljevida hrvaškega geodetskega zavoda razveljaviti arbitražni sporazum. Kot pravi, je v sporazumu določeno tudi, da se bosta podpisnici vzdržali vseh dejanj ali izjav, ki bi lahko spor še zaostrili ali ogrozili delo arbitražnega sporazuma. Kot je dejal, pa so enostranska dejanja s strani hrvaških organov razumljena tako. Njegovo pismo si v celoti lahko preberete med pripetimi dokumenti.

SLS: Odziv Slovenije bi moral biti oster

V SLS so prepričani, da je Hrvaška z novim pravilnikom o mejah v ribolovnem morju že drugič kršila nedavno uveljavljeni arbitražni sporazum med državama. Njihovo prejudiciranje meje po sredini Piranskega zaliva postaja ustaljena praksa ne glede na to, da so s sporazumom obvezani, da se vzdržijo vseh izjav in dejanj, ki bi lahko intenzivirali spor ali ogrozili arbitražni postopek, menijo v SLS.

''Odziv slovenske vlade bi moral biti izredno oster, ne samo v obliki protestne note, ampak tudi opozoriti vse pristojne evropske institucije. Smo pa v SLS skeptični, da se bo kaj takega zgodilo, saj se v zadnjem vladnem mandatu popušča na vseh ravneh zunanje politike, posledice pa bomo žal utrpeli šele čez nekaj let,'' so zapisali v SLS

Hrvaška je sicer mejo na sredi piranskega zemljevida narisala tudi v hrvaškem topografskem zemljevidu, ki so ga končali v začetku decembra leta 2010. Vodja projekta Željko Bačić je takrat dejal, da so mejo s Slovenijo narisali tako, kot je bila izhodiščna osnova za hrvaška pogajanja s Slovenijo. Slovensko zunanje ministrstvo pa je v Zagreb poslalo protestno noto.

Komentar Marka Pavlihe
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (305)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik113189
20. 01. 2011 10.03
M-teorija18.01.2011, 21:07 Bi prosil za nekoliko manj naivnosti, če je mogoče. Vse to je sicer res, da je njihovo risanje meje irelevantno za arbitražno sodišče. Je pa tudi res, da bodo s tem nadaljevali in da bodo mejo v prihodnje risali pri Trstu, potem ko bomo arbitražni sporazum uresničen (kakršenkoli že bo). Trendi in početje, ki traja stoletja se ne bodo prenehali, če se slovenci ne bomo uprli, tako enostavno je to. To pa pomeni da moramo biti občutlivi na vsakego slovensko šolo, ki ima manj naših učencev na račun hrvaških, na vsak nakup hrvata na naši zemlji, na vsako risanje meja in ponaredke dokumentov. Tudi na njihovo glasbo v slovenske radiju.. Danes imamo internet na stotine medijev prosto dostopnih in kdor želi poslušati hrvaško glasbo, naj premakne postajo. Na naših pa naj velja slovensščina in naša kultura..
crnkamn
20. 01. 2011 04.59
adorn: tocno to oni lahko narisejo mejo kjerkoli.(lahko jo narisejo kasneje na kopnem tudi kar tako po svoje). Ce mislis da jo risejo zato ker so nadarjeni ustvarjalci in radi risejo po zemljevidih kar tako brez veze se motis. te crte bodo vplivale na arbitrazno sodisce, pa se slovenija lahko na popek vrze, da niso pravno zavezujoce. sej niso, sam bodo pa se zmeri predmet pogajanj. ker ce mislite da ne bodo, potem hrvatje nebi podpisal arb sporazuma. mi ga pa sploh nebi smeli, ker nima tistega kar smo hoteli, to pa je teritoralni stik slovenskega z odprtim morjem. usodo nasega teritorija smo prelozili na arb sodisce, kjer hrvaska ze zdaj lobira z svojimi prejudici. kdo pa nam lahko garantira da se bomo pogajal od tm kjer bi se moral? nobeden, torej. smo ze zgubili teritorij, ker pridobili ga zihr ne bomo, tudi tistega svojega ne, zapecatl smo nas teritorij takrat ko ste-so potrdili to na referendumu.
adorn
19. 01. 2011 13.42
ne vem zakaj se eni razburjate.. oni lahko narišejo mejo kje hočejo.. zadno besedo bo imelo arbitražno sodišče..
bum-headshot
19. 01. 2011 11.32
Arbitražni sporazum je kršen, arbitraža je izgubila svojo pravno podlago. Nadaljevanje v tej smeri je brezpredmetno, potrebno si je vzeti čas in skupaj stopiti na pogovor, nikamor se nam ne mudi - tačas pa blokirati hrvaško pri pristopnih pogajanjih seveda.
beehive10
19. 01. 2011 10.58
SLOVENCI DVIGNIMO SE!!!!!!!!!!!!! Z NAŠO VLADO JE RES NEKAJ NAROBE, NISO SPOSOBNI ,ENOSTAVNO NISO DOBRI GOSPODARJI IN KONEC. TUDI PREDSEDNIK TURK BI MORAL KAJ UKRENITI.!!!!!
k121
19. 01. 2011 09.32
NAŠI POLITIKI NISO SPOSOBNI REŠEVANJA GOSPODARSKE KRIZE ZDAJ PA VIDIM DA TUDI REŠEVANJA MEJE .ZAKAJ JIH SPLOH IMAMO?????
kardelj23
19. 01. 2011 08.05
Lahko se pa tolažimo,da smo jim z arbitraznim sporazum omogočili vstop v EU,ki je itak obsojena na propad,in glede na njihovo situacijo tut,pod še prej propadli kot mi...uuu,kok o poceni apartma...:)
perlhelp
19. 01. 2011 07.25
Pa dobro si ti to napisao Bojane. Da more je "naše" nije ni tvoje ni moje...
perlhelp
19. 01. 2011 07.24
Bojan Hojsak, pa dobri si ti to napisao "naše". U pravu si naše, nije ni tvoje ni moje...
jurimuri1
19. 01. 2011 06.14
zdej so pa te mevže na zunanjem ministrstvu postale že kar dolgočasne
cepec22
19. 01. 2011 04.01
No sedaj, ko smo v riti, po domace receno pa zopet malo afere. Pa se bo Pahor srecal s sivo babo in smeh slike. Narod besni a vlada pelje ladjo naprej brez smeri in brez cilja. Al smo janezi butasti! Se Mohamed v Tuniziji se obrnil in resil stvari cez noc . Mi ze 20 let gledamo nase "strokovnjake", ki nam nizajo standard vsak dan bolj in bolj
Karim Allstar
19. 01. 2011 02.51
To so nasli v sanaderjevi skrvini dokumentaciji v skrivni sobici :))
J83
19. 01. 2011 01.43
Cene so šle gor,pusti vodo.
crnkamn
19. 01. 2011 00.31
Hrvati zarisali mejo po sredini Piranskega zaliva! Pa to smo ze vedeli da bo tako pred referendumom za arbitrazo. Za njih je to izhodiscna tocka za arbitrazni sporazum. Oni imajo skupi z italjani cel jadransk morje, mi imamo en majhn bazen, ce bomo hotl vn nas bodo hrvatje nonstop kontroliral tudi ce bodo v EU meja se vedno obstaja. Njim pa je v interesu da split in reka prosperirata medtem ko koper propade. Me zanima cez nekaj let kaksen minus in problemi bodo v luki koper in posledicno celim slovenskim gospodarstvom zaradi tega prodanega sporazuma s strani komunistov in ljudi ki mislijo, da bodo problemi potem reseni. Sele zaceli se bodo! Ta del morja nikol ni bil hrvask! Ce bi bili pa posteni, bi jim pa mogl vzet 2/3 njihovega teritorija ker so v 2 svetovni bli na strani porazencov, nato pa so se skupi z italjani prelevili v gorece privrzence zaveznikov. Nas so kaznovali in smo izgubili teritorij, njih so pa nagradili.
ekskluziv.scena
18. 01. 2011 22.56
Lepo nas vozlajo s to žlico morja... Samo, da ne vidimo pravih problemov.
klipan1
18. 01. 2011 22.52
sej to je njihovo morje mi slovenci bi sm kradli.lej oni so se borili i umirali za svojo zemljo.mi smo se pa 91 skrivali
theGvutra
18. 01. 2011 21.37
ma boli me za ta zaliv k da ni drugih bol pomembnih stvari
M-teorija
18. 01. 2011 21.30
Ja za nekatere, ki so 20 let dobro živeli na račun zdrah, bi razveljavitev sporazuma bila spet zlata jama cuzanja državnih vimen.
DuskoDugousko
18. 01. 2011 21.14
Pač Hrvaška nima dovolj teh svojih 530.256.332 rib, ampak mora uzeti še teh 32.362 rib v slovenskih vodah...Velik so se naučil od Sanaderja...
M-teorija
18. 01. 2011 21.07
~Hrvaška znova narisala mejo po sredini zaliva~ Sam sem jo tudi narisal nekje po sredini hrvaškega C-ja in to v Goglovi zemlji v KML formatu. Pa tudi v arcgisu, quantumu (v oknih in v pingvinu, pa še Mkintošu)..., jih prenesel na navigatorja, pa še v ročni GPS. No upam, da s tem ne bo pokvarilo načrtov pri arbitriranju, ker je to ekvivalentno poskusom hrvaških uradnih služb. Namreč vpliv kaj ONI in kaj mi počnemo s svojimi zeljevidi nima nobene veze na rezultat in izid arbitraže!