Srbija in Hrvaška sta pred dnevi po kar sedemletnem premoru obnovili pogovore o spornih vprašanjih glede meddržavne meje. Ponoven začetek pogajanj je rezultat otoplitve odnosov med Zagrebom in Beogradom, za katero sta zaslužna novi hrvaški predsednik Ivo Josipović in srbski predsednik Boris Tadić.
Prvi krog pogovorov je potekal v četrtek na zunanjem ministrstvu v Zagrebu in je bil zaprt za javnost. Kot je v petek za srbski radio B92 povedal pomočnik srbskega zunanjega ministra Zdravko Ponoš, se je v Zagrebu prvič po sedmih letih sestala meddržavna komisija za mejo, kar je označil kot "izjemno pomembno".
Del srbsko-hrvaške meje med tromejo Hrvaška-Srbija-BiH in Bačko Palanko ni sporen, sporna pa je meja na Donavi od Bačke Palanke do tromeje Hrvaška-Srbija-Madžarska, saj se državi ne strinjata, kje točno je na tem območju potekala nekdanja republiška meja, je za B92 pojasnil Ponoš.
Na 145 kilometrov dolgi meji na Donavi je spornih okoli 11.000 hektarjev, ki so v lasti hrvaških državljanov, a se nahajajo na levem bregu Donave, ter kakih 7000 hektarjev na desnem bregu Donave, ki so v lasti Srbov.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.