Po zmagi na predsedniških volitvah je Francois Hollande danes v Elizejski palači prisegel kot novi predsednik. Tako je postal prvi voditelj socialistov, ki je po 17 letih zasedel omenjeno palačo. Dejal je, da se popolnoma zaveda izzivov, pred katerimi je Francija, vključno z dolžniško krizo in slabo gospodarsko rastjo.
Odhajajoči predsednik Nicolas Sarkozy je Hollanda pričakal pred vstopom v palačo, kjer sta se rokovala, in ga nato pospremil na zasebno srečanje, na katerem je Sarkozy Hollandu med drugim predal tudi šifre za aktivacijo jedrskih raket. Z nastopom funkcije je bil Hollande odlikovan tudi z velikim križem legije časti.
Hollande si je po mnenju twitterašev danes pridobil še dodatno naklonjenost državljanov s tem, ko je njegovo vozilo, s katerim so ga pripeljali na prisego, čakalo pred rdečimi semaforji. Hkrati je tudi na samo prireditev povabil malo gostov, ki so se pridružili približno 350 funkcionarjem. Med povabljenci pa ni bilo otrok novega predsednika niti otrok njegove partnerice Valerie Trierweiler.
'Ni nobene usode, le skupna volja'
Po prisegi je Hollande dejal, da si želi podati sporočilo zaupanja. "Smo velik narod. V zgodovini je Francija premagala vse izzive, s katerimi se je soočila. Ljudje so vsakokrat zmagali, saj so ostali zvesti sebi," je povedal. Petletni mandat po njegovih besedah od njega zahteva, da Franciji vrne pravico, ji odpre novo pot v Evropo in prispeva k miru ter ohranjanju planeta.
Težave, s katerimi se bo moral soočiti, so po njegovih besedah velik dolg, šibka rast, zmanjšana konkurenčnost in Evropa, ki se spopada s krizo. "Danes vam zatrjujem, da ni nobene usode. Je pa skupna volja, ki nas združuje. Mobilizirali bomo vse naše sile in sredstva Francije," je dodal.
Novega predsednika so v Parizu pozdravili z 21 topovskimi salvami, nato pa se je v odprtem citroenu na hibridni pogon popeljal po Elizejskih poljanah do Slavoloka zmage, kjer je grob neznanega junaka, in se tam srečal z vojnimi veterani.
Imenoval premierja in odpotoval v Nemčijo
Le nekaj ur po prisegi je Hollande za novega premierja imenoval vodjo socialistov v parlamentu Jeana-Marca Ayraulta. Tako kot Hollande tudi 62-letni Ayrault nikoli ni opravljal visokega položaja v vladi in ima malo izkušenj. Sicer pa je socialist, ki je tudi župan Nantesa, ljubitelj nemščine in ta jezik dobro govori, kar bi lahko bilo koristno pri krepitvi vezi z mogočno sosedo Francije. Po pričakovanjih bo Ayrault, ki velja za tesnega sodelavca Hollanda, v sredo imenoval vlado, sledila pa bo njena prva seja, predvidoma v četrtek.
Po imenovanju premierja je Hollande odpotoval v Berlin, kjer se je srečal z nemško kanclerko Angelo Merkel. Po srečanju je povedal, da si oba želita, da Grčija ostane članica evroobmočja, in upata, da bodo enako željo pokazali tudi volivci na volitvah 17. junija. "Upam, da lahko rečemo Grkom, da je Evropa pripravljena za ukrepe, ki bodo pripomogli h gospodarski rasti Grčije. Metoda, s katero se bomo tega lotili, je, da vse ideje položimo na mizo in potem vidimo, kako bi jih uresničili!"
Po njegovih besedah je skupna želja Francije in Nemčije sodelovati za dobro Evrope. Ob tem se je francoski predsednik zavzel za pravične in spoštljive odnose med državama. Merklova pa je izpostavila pomen nemško-francoskega prijateljstva, ki je po njenem mnenju pomembno tudi za razvoj dogajanja po vsej Evropi.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.