Sirski protesti so se začeli prav zaradi aretacije več otrok, ki so v mestu Dara po zidovih hiš pisali protirežimske grafite. Njihove aretacije so sprožile proteste med meščani, ki so sčasoma prerasli v demonstracije po vsej državi. Od takrat je bilo v Siriji ubitih najmanj 1000 ljudi, več kot 10 tisoč pa jih je bilo aretiranih.
Sirske varnostne sile pri zatiranju protestov pogosto uporabljajo prave naboje. Večina ubitih Sircev je prav ustreljenih protestnikov, med njimi je tudi najmanj 30 otrok, ugotavlja včeraj objavljeno poročilo Unicefa.
Unicefovo poročilo o nasilju nad otroki v Siriji so po besedah avtorjev sprožili ''mučni posnetki otrok, ki so bili brez pravega razloga pridržani, mučeni ali zlorabljeni, kar je v nekaterih primerih vodilo do njihove smrti''.
13-letni deček postal simbol sirskih protestov
Pretekli teden je namreč Sirce razburil posnetek trupla 13-letnega dečka Hamze al Katiba. Sirske oblasti so truplo s številnimi ranami, ki vzbujajo utemeljen sum, da je deček umrl za posledicami mučenja, kar v plastični vreči poslale njegovi družini, ki domuje v epicentru sirske revolucije, mestu Dara.
Aktivisti so zaradi usode Hamze al Katiba na Facebooku pozvali k novim in okrepljenim protestom proti brutalnosti režima predsednika Bašarja al Asada in proti režimu samemu. ''Mesec dni njegova družina ni vedela, kje je ali kdaj bo izpuščen. K svojcem se je vrnil kot truplo. Po preiskavi trupla so se razkrili sledovi mučenja,'' so sporočili sirski aktivisti za človekove pravice.
''V njegovem telesu je bilo nekaj krogel, uporabljenih tako, da ga niso ubile, temveč so bile namenjene temu, da mu zadajo trpljenje. Na truplu so bila jasno vidna znamenja hude fizične zlorabe, na primer podplutbe zadane z rokami, palicami in čevlji. Poleg tega je na Hamzovem truplu manjkal penis,'' besede aktivistov na strani socialnega omrežja Facebook navaja spletna stran gulfnews.com.
Ubiti deček naj bi se demonstracij udeležil aprila, potem ko so mu sirske varnostne sile ubile bratranca. V rokah policije naj bi še zmeraj bil tudi njegov oče Ali al Katib. Sirski režim zanika, da bi deček umrl zaradi mučenja. Po njihovih navedbah naj bi deček kot naključna žrtev umrl na demonstracijah, na katerih naj bi ''oborožena banda'' streljala na policiste.
Hamza je po svoji smrti postal simbol za nasilje režima na transparetnih sirskih protestnikov. S tem se je pridružil Mohamedu Bouazizu, tunizijskemu prodajalcu zelenjave, ki se je – potem ko so mu policisti zasegli voziček , s katerim si je služil kruh – protestno zažgal, in Iranki Nedi Aga Soltan. Podoba njenih zadnjih trenutkov je napajala jezo iranskih protestnikov.
Bo amnestija političnih zapornikov pomirila protestnike?
Sirski predsednik Bašar al Asad je izdal odlok o amnestiji vseh političnih zapornikov, so včeraj poročali sirski mediji v lasti države.
Amnestija naj bi veljala za člane vseh političnih gibanj, tudi za člane prepovedane stranke Muslimanska bratovščina. Za članstvo v tej stranki, ki je leta 1982 vodila upor proti očetu sedanjega predsednika Hafezu al Asadu, je bila sicer zagrožena smrtna kazen.
Sirski opozicijski aktivisti, delujoči v tujini, so ukrep označili kot nezadosten, poroča spletna stran Al Jazeera. ''Že pred leti smo zahtevali pomilostitev, a je zdaj zanjo že prepozno. Združeni smo pod geslom ''Ljudje želijo padec režima''. Prelita kri ni bila prelita zaman,'' besede opozicijskega aktivista Abdela Razaka Eida navaja Al Jazeera.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.